Idealnie zmielona kawa. Czyli jaka?

Idealnie zmielona kawa. Czyli jaka?

Grubo, średnio czy drobno – jak odpowiednio zmielić kawę? Wszystko zależy od tego, w jakim urządzeniu będziemy ją parzyć i jak mocną lubimy.

udostępnij

Ela JózefowiczEla Józefowicz / 18-10-2017

Kawa zaparzona ze świeżo zmielonych ziaren ma wspaniały smak i zapach. Nie tylko bariści o tym wiedzą. Kupując zmieloną, paczkowaną kawę w sklepie, rezygnujemy z niepowtarzalnego aromatu, który ma tylko ziarno zmielone na chwilę przed zaparzeniem. Przechowywana długo kawa traci swoje walory, wietrzeje. Dlatego samodzielne mielenie tego szlachetnego produktu to najlepszy sposób na przygotowanie idealnego napoju. Coraz więcej ekspresów domowych ma wbudowany młynek. Jednak nie każdy jest posiadaczem tego dość drogiego urządzenia. Popularnym rozwiązaniem jest młynek, ręczny lub elektryczny, który na pewno przyda się w domu każdego miłośnika aromatycznego naparu.

Grubość mielenia – sprawa podstawowa

Nie ma jednego, idealnego stopnia zmielenia kawy. Grubość mielenia kawy dobieramy do urządzenia, w którym ją parzymy. Jeśli używamy ekspresu przelewowego, to najlepsza jest kawa grubo zmielona, o strukturze gruboziarnistej soli. Do zaparzaczy i kawiarek odpowiednia będzie kawa średnio zmielona, o strukturze piasku. Dobre espresso z ekspresu ciśnieniowego wyjdzie tylko wtedy, gdy ziarno będzie zmielono bardzo drobno, do konsystencji sypkiego cukru. Miłośnicy kawy po turecku muszą natomiast pamiętać, że łyżeczka kawy zmielonej grubo ma mniejszą wagę, a więc i moc, niż łyżeczka ziaren zmielonych bardzo drobno.

  • Kawiarka King Hoff. Wykonana z wysokiej jakości aluminium w marmurkowej powłoce. Można jej używać na kuchniach elektrycznych, ceramicznych, halogenowych, gazowych i indukcyjnych. Cena ok. 70 zł.

Młynek ręczny

Ręczny młynek do kawy to urządzenie wolnoobrotowe. Musimy wykonać kilkadziesiąt obrotów korbką, aby otrzymać jedną porcję kawy do zaparzenia. Urządzenie tego typu ma wewnątrz żeliwny lub ceramiczny mechanizm mielący. Niektóre modele mają opcję ustawienie stopnia zmielenia kawy, jednak najczęściej sami musimy sprawdzić i ocenić, czy ziarna zostały odpowiednio zmielone. Specjaliści podkreślają, że podstawową zaletą ręcznych młynków jest to, że nie nagrzewają ziaren i nie narażają ich na utratę aromatu. Wśród młynków ręcznych znajdziemy między innymi egzemplarze w stylu retro. Ceramiczne skrzyneczki z korbką czy drewniane z żeliwnymi mechanizmami będą dodatkowo wyjątkową ozdobą kuchni. Dla zwolenników nowoczesnego wzornictwa odpowiednie są młynki ze stalową lub szklaną podstawą.

  • Młynek żeliwny Hoffner. Ręczny młynek w stylu retro. Bardzo estetyczny. Łatwe napełnianie przez uchylanie wieczka i czyszczenie. Obudowa wykonana z drewna. Cena ok. 50 zł.

Młynek elektryczny

Elektryczne młynki zdecydowanie ułatwiają i przyśpieszają mielenie kawy, wystarczy kilkadziesiąt sekund. Do wyboru mamy proste urządzenia, w których po prostu wciskamy przycisk, a także bardziej zaawansowane technologicznie, z programatorem i wyświetlaczem LCD. Istnieją dwie podstawowe grupy młynków elektrycznych. Udarowe, zwane też nożowymi, mają mechanizm mielący w postaci obrotowego, dwuramiennego noża. Stopień zmielenia ziarna w młynku udarowym zależy od czasu mielenia – im dłużej ono trwa, tym drobniej zmieloną kawę otrzymujemy. Żarnowe młynki do kawy wyposażone są w żarna, zazwyczaj stożkowe, które obracając się, miażdżą ziarna. Kawa zmielona w tego typu urządzeniu nie traci swoich walorów smakowych.