Idealne na Dzień Matki: 7 najlepszych książek dla przyszłych mam

Idealne na Dzień Matki: 7 najlepszych książek dla przyszłych mam

Ciąża i oczekiwanie na dziecko to okres rozdwojenia emocjonalnego. Z jednej strony jest ogromna radość i wielkie nadzieje na przyszłość. Z drugiej pojawia się mnóstwo obaw, wątpliwości we własne możliwości rodzicielskie i lęków o stan zdrowia maluszka. Istna dychotomia uczuć w praktyce. Dlatego przyszłej mamie trzeba przede wszystkim zapewnić dużo spokoju.

udostępnij

Katarzyna SawickaKatarzyna Sawicka / 16-05-2019

A także oddalić od wszystkich cioć „dobra rada”, które chociaż kierują się dobrymi chęciami, często prowokują jeszcze więcej obaw. Tak naprawdę przyszłej mamie jest po prostu dobrze zapewnić moc świeżego powietrza, spacerów, zdrowego odżywiania i wreszcie – parę właściwie dobranych lektur. Od czego zacząć?

Oczekując dziecka

Komu można najbardziej zaufać w okresie ciąży? Niewątpliwie najpierw lekarzom, ale zdecydowanie najwięcej zaufania budzi położna. Doświadczona położna jest na wagę złota, a jeśli dzieli się swoim doświadczeniem, to warto sięgnąć po jej książkę. Właśnie tak jest w przypadku Izabeli Dembińskiej, która swój zawód i pasję przekuła w świetną książkę o ciąży i porodzie pt. „Rodzić można łatwiej”. Oparty na bogatej wiedzy popartej praktyką, jest bezcennym i bardzo uspokajającym poradnikiem, który pozwala przyszłej mamie lepiej poznać własne ciało i fizjologię ciąży. To także bezcenna skarbnica wiedzy o ćwiczeniach fizycznych w ciąży, przygotowaniach do porodu i połogu. Idealny wybór na czas oczekiwania na dziecko.

Mamom, które przygotowują się do przyjścia na świat pierwszego dziecka, warto również podsunąć książkę Williama Searsa i jego żony Marty „Twoje wymagające dziecko. High-need baby od narodzin do piątego roku życia”. Najwięcej obaw i niepokojów budzą noce. Jak dziecko będzie spało? Czy będzie często płakało? Czy będzie wrażliwe i dlatego często będzie wymagać uwagi? Te wszystkie obawy uspokoi doświadczenie doktora Searsa i jego niezwykle ważne i pełne uważności wobec dziecka wskazówki. To one pomogą uspokoić lęki, wskażą wszystkie możliwe kierunki działania, a przede wszystkim będą wspaniałym objaśnieniem tego, co oznacza dziecko wymagające i jak się nim opiekować.

Przygotowując się do opieki

Nie ma nic ważniejszego niż opieka nad niemowlęciem. Pierwszy rok dziecka jest szczególny: to wzajemne poznawanie się i budowanie relacji. „Ćwiczenia z tulenia na pierwsze 52 tygodnie z dzieckiem” Izabeli Frankowskiej-Olech i Izabeli Sztandery to najlepszy poradnik do budowania więzi z dzieckiem, uczenia się siebie nawzajem. To również kopalnia pomysłów do wspólnego spędzania czasu z dzieckiem, ale przede wszystkim niezbędnik dla każdego rodzica, który potrzebuje wsparcia w swoim rodzicielstwie. Książka pomaga przyszłym i aktualnym rodzicom zadbać o właściwy rozwój psychoruchowy dziecka, lepszą znajomość potrzeb emocjonalnych dziecka, jak również dodaje pewności siebie w byciu rodzicem.

O rodzicielstwie bliskości pisze również Agnieszka Stein w książce „Dziecko z bliska. Zbuduj dobrą relację”. Najważniejsze rzeczy bowiem odbywają się właśnie w pokoju dziecinnym. To tutaj dziecko uczy się swojej wrażliwości, emocjonalności, uczy się rozumieć relacje z rodzicami, a co za tym idzie, buduje podwaliny do przyszłych relacji międzyludzkich. Znana psycholożka dziecięca zachęca do budowania więzi i bliskości i proponuje autorską koncepcję trzech R: relacja, regulacja, rozwój. To pozycja, którą warto mieć w domu.

Dbając o emocje

Same poradniki mają dużą moc wsparcia, ale nie są wystarczające. W trosce o rozwój dziecka, czy tego oczekiwanego, czy tego, które już się urodziło, dobrze jest również sięgnąć po książki, które pomagają dzieciom radzić sobie z emocjami. Wartościową książeczką jest „7 nawyków szczęśliwego dziecka. Nowe historie” Seana Coveya. Stworzone w niej historie fabularne pozwalają małym dzieciom zrozumieć i uczyć się akceptować siebie, dbać o porządek czy rozumieć wartość postępowania zgodnie z zasadami. Kącik rodziców zaś, przeznaczony zgodnie z nazwą rodzicom, wspomoże praktycznymi poradami i wskazówkami.

Kolejną książką, która pomaga dziecku radzić sobie z emocjami, jest „Self-reg. Opowieści dla dzieci o tym, jak działać, gdy emocje biorą górę” Agnieszki Stążki-Gawrysiak, która skupia się na przeżywanym przez dzieci stresie. Dzieci, choć przeżywają emocje inaczej niż dorośli, również są podatne na szkodliwe skutki przeżywanego stresu. A ten może się pojawiać często, gdy emocje biorą górę. Na przykład gdy zmienia się przedszkole, gdy dziecko pokłóci się z drugim dzieckiem w piaskownicy. A dyscyplinowanie małego człowieka nie pomaga w tej sferze! Dlatego dobre przygotowanie do tego, by również dziecko nauczyć regulowania emocji, jest tutaj niezbędne. To pozwala przeżywać łagodniej pewne trudne dla dziecka sytuacje, uczy je umiejętności wsłuchiwania się w siebie i rozumienia drugiej osoby. Absolutny niezbędnik w bibliotece młodej mamy.

I nie dając się zwariować

Każdy rodzic chciałby swojemu dziecku przychylić nieba. Niejedna mama, oczekując dziecka, ma ambitne i mało realistyczne plany, by zostać perfekcyjną mamą. Wymagania, jakie sobie stawiamy, czasami są zbyt wygórowane, ale z jakiegoś powodu żyjemy w przekonaniu, że są koniecznością. Trzeba zrobić milion rzeczy, wykonać milion czynności, sprostać milionom oczekiwań, by nazwać siebie rodzicem idealnym.

A czy trzeba być idealnym? Może warto zwolnić? Nie dać się zwariować? I mieć pod ręką (nie)poradnik, jak ten Jamesa Breakwella, który pozwala na trochę oddechu i luzu. „Jak sobie odpuścić. (Nie)poradnik rodzicielski” to książka dla wszystkich, którzy myślą, że trzeba zawsze i wszystko robić doskonale. Dla wszystkich przyszłych i obecnych rodziców, dla których presja społeczna jest zbyt silna i czują się pokonani przez własne słabości. Koniecznie kupcie sobie, rodzinie i wszystkim bliskim. I zwyczajnie: nie dajcie się zwariować. Wasze dzieci będą tak samo fajnymi ludźmi i bez idealnych rodziców. Naprawdę!

A wszystkim mamom – tym oczekującym, przyszłym, obecnym – życzę wytrwałości i dużo miłości. Zaufajcie sobie i uwierzcie, że dla waszych dzieci zawsze będziecie najwspanialsze na świecie!

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro