Idealne meble do ogrodu

Wiosna i lato to czas, który chętnie spędzamy na świeżym powietrzu. Dbamy o nasze ogrody, przykładamy dużą wagę do ich pięknego wyglądu. Zwykle też wydzielamy część działki na strefę wypoczynkowo-rekreacyjną. To miejsce przeznaczone jest przede wszystkim na meble i grill czy kuchnię ogrodową. Ogromny wybór wyposażenia sprawia, że stajemy przed dylematem – co będzie najodpowiedniejsze do naszego ogrodu? Które meble wybrać?

Kasia Woźniak Kasia Woźniak / 27-05-2015

Meble plastikowe

Najtańszy rodzaj krzeseł, stołów, ławek czy foteli. Łatwe w utrzymaniu, nie wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Musimy jednak pamiętać, że plastikowe meble nie są zbyt stabilne, łatwo tracą kolor pod wpływem słońca, a gdy ustawione są w pobliżu grilla lub kuchni ogrodowej mogą stracić także kształt z powodu wysokiej temperatury. Na plastikowym stole nie można stawiać gorących naczyń. Łatwo ulegają też zarysowaniom.

Meble metalowe

Bardzo wytrzymałe, odporne na warunki atmosferyczne, jeśli są odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią (poprzez malowanie, proszkowe, ocynkowanie lub chromowanie). Łatwo nagrzewają się w pełnym słońcu lub stają się zimne w chłodniejsze dni, dlatego też przykrywa się je poduszkami, które zapewniają komfort ich użytkowania.

Meble drewniane

To rodzaj mebli bardzo stabilnych i trwałych. Produkowane z drewna sosnowego, świerkowego, dębowego czy akacjowego wymagają impregnowania przynajmniej co kilka lat. Na rynku można też znaleźć meble produkowane z drewna egzotycznego na przykład eukaliptusowego lub tekowego. Te dwa rodzaje drewna bogate są w substancje oleiste, co powoduje, że nie nasiąkają wodą zbyt łatwo i są bardzo odporne na warunki atmosferyczne – nie wymagają więc ciągłej konserwacji.

Meble rattanowe

Rattan jest bardzo dekoracyjnym materiałem. Meble wykonane z tego surowca są stabilne i trwałe, jednak tylko wtedy, gdy właściwie o nie zadbamy. Nie są zbyt odporne na deszcz i duże nasłonecznienie. Najlepiej ustawiać się w zadaszonych miejscach, a zimą przechowywać w ciepłych pomieszczeniach, jednak z dala od źródeł ciepła – kiedy stoją przy nich, wówczas przesuszają się i stają się kruche.

Jak wybierać? Zwróć uwagę na przestrzeń, styl...

meble_do_ogrodu_2.jpg

Wybierając meble do ogrodu, musimy wziąć pod uwagę powierzchnię całego terenu i miejsca, które przeznaczamy na strefę wypoczynku i relaksu. Jeżeli w małym ogrodzie ustawimy masywne, obszerne fotele, sofę czy duży stół, z pewnością nie osiągniemy zachwycającego efektu, a przestrzeń będzie wyglądała na przeładowaną. W takim wypadku lepiej sprawdzą się meble mniejsze, o lżejszej konstrukcji. Najważniejsze bowiem jest zachowanie odpowiednich proporcji.

Styl, w którym nasz ogród jest zorganizowany, ma też bardzo duże znaczenie przy wyborze mebli. Jeżeli w naszym ogrodzie dominuje naturalność, wybór mebli plastikowych nie jest odpowiedni. Wybierzmy lepiej meble drewniane, które znacznie lepiej będą wyglądały w takim otoczeniu. Do ogrodu nowoczesnego, urządzonego w stylu minimalistycznym, najbardziej będą pasowały modernistyczne i lekkie konstrukcje foteli, krzeseł i stołów wykonanych z metali lekkich, na przykład z aluminium. W romantycznym ogrodzie pięknie będą prezentować się meble stylizowane, gdzie materiałem wiodącym jest żeliwo.

… oraz na podłoże

Jeżeli wybierzemy i kupimy meble odpowiednie dla naszego ogrodu, trzeba też zadbać o odpowiednie podłoże, na którym będą one ustawione. Musi być ono równe i utwardzone. Meble ustawione bezpośrednio na trawie będą mniej stabilne, mogą się zapadać w grunt podczas ich użytkowania. Miejsce przeznaczone na rekreację można przygotować na wiele sposobów. Często stosuje się wylewkę betonową wraz z kaflami mrozoodpornymi. Ogrodową podłogę wykonuje się z drewna – trzeba pamiętać, że będzie ona wymagała solidnej i częstej konserwacji. Ostatnio pojawiły się też na rynku deski kompozytowe, które bardzo dobrze imitują drewno, ale nie wymagają żadnej konserwacji, a do utrzymania ich w czystości potrzebna jest tylko woda. Deski kompozytowe umożliwiają także chodzenie po nich boso. Nie ma zagrożenia, że drzazga wbije się nam w stopę.

Gdy już urządzimy w naszym ogrodzie strefę rekreacyjną, pozostaje tylko zaprosić gości i cieszyć się możliwością spędzania czasu na powietrzu w komfortowych warunkach. Oby tylko dopisywała piękna pogoda.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro