Idealne garnki do gotowania świątecznych potraw

Bez względu na to, czy w kuchni czujemy się jak ryba w wodzie, czy tylko od czasu do czasu wykorzystujemy swoje kulinarne umiejętności, dobre garnki są nam niezbędne. Jakie wybrać, by przygotowywanie świątecznych potraw było łatwe, wygodne i przyjemne?

Olga Śmiełowska Olga Śmiełowska / 23-11-2015 / aktualizacja: 09-11-2017

Wybieramy garnki dla siebie

Prawidłowo dobrane garnki będą służyły domownikom przez wiele lat i pozwolą na przygotowanie wielu doskonałych potraw. Warto zatem dobrze im się przyjrzeć przed zakupem. Przede wszystkim powinny pasować do kuchenki, którą posiadamy. Niektórych z nich nie można używać np. na płytach indukcyjnych. Równie istotny jest materiał, z którego zostały wykonane. Ze stali i pokryte emalią będą tańsze, ale wykonane z granitu lub żeliwa są zdecydowanie bardziej wytrzymałe.

Jeśli decydujemy się na zestaw garnków+garnkow&buyNew=1&bmatch=engagement-v6-promo-sm-sqm-dyn-kpr-v4-hou-1-5-0907&id=49870&search_scope=category-5&order=d), pod uwagę należy wziąć liczbę jego elementów. Singlom wystarczy jeden garnek, rondelek i patelnia, ale duża rodzina powinna pomyśleć o dodatkowych naczyniach. W komplecie obowiązkowo powinny się znaleźć pokrywki, najlepiej z otworami uwalniającymi parę. Wielkość garnków także jest ważna, zwłaszcza wtedy, kiedy gotujemy obiad świąteczny również dla dalszej rodziny i musimy przygotować dziesięć porcji zamiast czterech.

Najlepsze rodzaje garnków

Garnki ze stali nierdzewnej są najpopularniejsze i najczęściej spotykane w naszych domach. Charakteryzuje je wysoka trwałość oraz odporność na zarysowania, dlatego niestraszne są im metalowe sztućce. Garnki stalowe szybko się nagrzewają, dobrze przewodzą ciepło i nie reagują z kwaśnymi substancjami. Co ważne, nadają się do kuchenek indukcyjnych oraz piekarników (o ile nie mają uchwytów z tworzywa sztucznego). Niestety, ze względu na zawartość niklu mogą uczulać, dlatego alergicy powinni rozważyć inne modele.

Garnki żeliwne są niezwykle trwałe, a właściwie niemal niezniszczalne, jeśli odpowiednio się o nie dba. Doskonale przewodzą ciepło i długo utrzymują temperaturę, dzięki czemu idealnie nadają się do przygotowywania potraw, które wymagają długiego duszenia lub gotowania – np. farsz do pierogów z kapustą i grzybami. Niestety, garnki żeliwne są dość drogie (od ok. 100 zł do nawet 1000 zł) i bardzo ciężkie, więc ich przenoszenie z zawartością może być kłopotliwe.