Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę
Idealna altana do ogrodu – elementy, na które musisz zwrócić uwagę

Idealna altana do ogrodu – elementy, na które musisz zwrócić uwagę

Altana ogrodowa to idealne miejsce do wypoczynku i przyjęć na świeżym powietrzu. Altany mogą mieć różne kształty oraz mogą być wykonane z różnych materiałów. Czym powinniśmy się kierować przy wyborze altany ogrodowej i na jakie elementy warto zwrócić uwagę? Oto kilka przydatnych rad, dzięki którym wybierzesz idealną altanę do swojego ogrodu.

Julita Słonczewska
Julita Słonczewska  22-08-2014 aktualizacja: 12-03-2018

Czas czytania: 5 min

Z jakiego materiału powinna być wykonana altana ogrodowa?

Altany mogą być wykonane z różnego rodzaju materiałów. Niektóre z nich są trwalsze, inne mniej. Oprócz aspektów praktycznych, ważne są także względy estetyczne – warto wybrać altanę, która będzie harmonizowała się z naszym ogrodem. Najczęściej altany wykonane są z: metalu, drewna, betonu, szkła, cegieł i kamieni. Przyjrzyjmy się najczęściej wybieranym materiałom.

Altany drewniane są odporne na zmieniające się warunki pogodowe. Są wytrzymałe i długotrwałe. Najczęściej budowane z drewna sosnowego i świerkowego. Dobrze sprawdzi się również drewno jodłowe i dębowe – niestety, ich ceny są nieco wyższe. Altanka drewniana jest łatwa do montażu, a samo drewno jest łatwe do obróbki. Aby altana służyła nam długo i dobrze, musimy pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji drewna. Konieczna będzie jego impregnacja, która ochroni materiał przed działaniem czynników atmosferycznych. Gotowe drewniane altany kupisz tutaj.

Możemy spotkać także altany wykonane z metalu, stali lub żeliwa. Zaletą tych materiałów jest wytrzymałość i odporność na duże obciążenia. Należy jednak pamiętać, by zabezpieczyć metal przed korozją. Przy stałej ekspozycji na zmieniające się warunki pogodowe bardzo łatwo o rdzę. Warto także mieć na uwadze fakt, że metalowe budowle mają nowoczesny charakter – należy więc pamiętać, by altana była spójna ze stylem naszego ogrodu.

Altany murowane możemy wybudować z cegły lub kamienia. Takie altany są bardzo trwałe. Dobrze skonstruowana altana z cegły lub kamienia może nam posłużyć nawet kilkadziesiąt lat, a upływ czasu nie będzie jej odejmował uroku. Warto jednak zaznaczyć, że budowa takiej altany jest dużo bardziej czasochłonna, niż w przypadku altan drewnianych i metalowych.

Podłogi w altanach ogrodowych

altana.jpg

Altany ogrodowe mogą być postawione na podłożu z drewna, kostki, kamienia lub na trawniku. Podobnie jak w przypadku samej konstrukcji, podłogi drewniane wymagają zabezpieczenia przed wilgocią i niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Podłogi z kostki są łatwe do ułożenia. Najtrwalsze podłoża wykonane są z kamienia – jeśli wybierzemy odpowiedni budulec, będą wytrzymałe i odporne na pękanie oraz wilgoć. Postawienie altanki na trawniku to najprostsze rozwiązanie, choć mało funkcjonalne. Jeśli chcemy, by nasza altana była trwała, nie powinniśmy jej stawiać na trawie.