„Hyperion” Dan Simmons – recenzja

„Hyperion” Dan Simmons – recenzja

Siedmioro pielgrzymów i siedem próśb – każdy ze śmiałków spróbuje zapobiec wojnie, stając przed groźną istotą z planety Hyperion. Jednak tylko jedna prośba zostanie wysłuchana, a pozostali posłańcy będą musieli zginąć.

Karolina Marciniak Karolina Marciniak / 02-02-2016

Międzygalaktyczna wojna zbliża się wielkimi krokami, a jedynym sposobem na jej powstrzymanie jest odnalezienie mitycznej istoty zamieszkującej starożytne grobowce czasu. Na planetę Hyperion przybywa siedmioro wysłanników, których zadaniem jest odnalezienie istoty. Pielgrzymi staną przed niezwykle trudnym i niebezpiecznym zadaniem. Będą musieli przedstawić swoje prośby Władcy Bólu, nazywanym stworem ostatniej pokuty, Dzierzbą. Jednak tylko jeden z pielgrzymów zostanie wysłuchany. Co stanie się z pozostałymi śmiałkami? Sześcioro z nich będzie musiało zginąć.

Śmiałkowie w grobowcach czasu

Na planetę Hyperion, opustoszałe, wyklęte miejsce, przybywa siedmioro pielgrzymów: Kapłan, Żołnierz, Uczony, Poeta, Detektyw, Kapitan i Konsul. Każdy z nich jest inny, jednak łączy ich coś więcej niż wspólna misja. Każdy z nich ma osobowość, która wpisuje się w charakter planety, na którą przybywają. Hyperion przyciąga ich tak samo, jak oni wzajemnie się uzupełniają. Wykazują podobne pragnienia, obawy, ale najmocniejszym spoiwem pomiędzy nimi jest silna wola przetrwania. Przybywają na mroczną planetę i ryzykują wszystko, aby ocalić ludzkość i cały wszechświat. Chociaż na samym początku łączy ich wspólny cel, okaże się, że koniec końców każdy może być pozostawiony sam sobie. Gdy bowiem nadejdzie czas ostatecznej próby, tylko jeden z nich odniesie sukces.

Wiele wątków i ukryte symbole

Mnogość bohaterów pozwala na prowadzenie ciekawej, wielowątkowej narracji, co z pewnością Dan Simmons robi bardzo dobrze. Nie pozwala czytelnikowi pogubić się w fabule, która momentami wydaje się być naprawdę zagadkowa. Spowodowane jest to charakterem podróży bohaterów – spotkanie z Władcą Bólu z pewnością nie jest łatwym i prostym zadaniem. Także cechy, którymi obdarzył bohaterów, są ciekawym elementem książki – zawierają wiele symboli, które czytelnik może interpretować na swój własny sposób. Dzięki temu każdy odbiera „Hyperiona” trochę inaczej, co z pewnością czyni tę powieść wyjątkową.

Wszechświat pod władaniem ludzkości

„Hyperion” to historia świata, w którym od dawna nie ma już Ziemi, ale ludzkość zdołała skolonizować masę innych planet. Gdy porządek tego świata i samo jego istnienie zostaną zagrożone, ludzkość musi wyznaczyć śmiałków, którzy podejmą niezwykle niebezpieczną próbę uratowania rzeczywistości. „Hypierion” to pierwszy tom z cyklu, który zachwyca czytelników oryginalną fabułą, a także pięknym językiem pozwalającym zatracić się w wykreowanej przez Dana Simmonsa rzeczywistości.

Zobacz także inne książki Dana Simmonsa.

Źródło okładki: www.mag.com.pl
Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro