Hygge w twoim domu, czyli dodatki w duńskim stylu, na punkcie których zwariował świat

Hygge w twoim domu, czyli dodatki w duńskim stylu, na punkcie których zwariował świat

autor: Katarzyna Krupka, data publikacji: 30-01-2017

Idea hygge podbija świat w zawrotnym tempie. Chociaż nikt oprócz Duńczyków nie wie, jak prawidłowo wymówić to słowo, ludzie dwoją się i troją, aby poczuć hygge w swoim życiu. Zmieniają podejście do ludzi, przyrody, otoczenia, pracy czy mody. Oczywiście nie zapominają o miejscu, gdzie hygge ma swój początek – o własnym domu.

Czym jest hygge?

Hygge określa się mianem duńskiego przepisu na szczęście, duńską filozofię życiową, która sprawia, że Duńczycy są obecnie uważani za najbardziej szczęśliwy naród na świecie. Nie można tłumaczyć tego terminu dosłownie, ale najczęściej do opisania tego stanu bądź uczucia używa się takich słów, jak: bezpieczeństwo, spokój, szczęście. Hygge to poszukiwanie komfortu i ciepła w codziennych czynnościach i przedmiotach. To alternatywa dla ciągłego pośpiechu, narzucania sobie rygorów i trzymania się sztywno określonych zasad. To sposób tworzenia wokół siebie przyjaznej atmosfery, która sprzyja szczęściu, zdrowiu i miłości. Dzięki prostym rozwiązaniom i subtelnym detalom każde wnętrze może przynieść ci hygge. Wystarczy spróbować.

Blask hygge

Zacznijmy od oświetlenia. Aby nadać mieszkaniu przytulny klimat, warto zadbać o odpowiednie światło. Powinno być delikatne, miękkie. Musi mieć ciepłą barwę. Możesz zainwestować w regulator światła, czyli tzw. ściemniacz, który pozwoli ci na odpowiednią regulację intensywności oświetlenia. W domu nie powinno również zabraknąć ciepłego światła świec.Aby atmosfera była jeszcze bardziej odprężająca, kup świece zapachowe, np. waniliowe, lawendowe czy cynamonowe. Duńczycy uwielbiają ich blask, zwłaszcza zimą w mroźne wieczory ogrzewają i rozświetlają pomieszczenia.

Podobny blask, równie ciepły i miły, zapewnią delikatne lampki choinkowe lub cotton balls, które możesz rozwiesić nad łóżkiem, wokół półki czy okna. Domowy relaks możesz stworzyć, montując w domu elektryczny kominek lub nowoczesny biokominek. Takie rozwiązanie doskonale sprawdzi się w mieszkaniach i domach, w których nie można pozwolić sobie na ten prawdziwy.

Strefa relaksu

hygge_w_twoim_domu__czyli_dodatki_w_dunskim_stylu__na_punkcie_ktorych_swiat_zwariowal.jpg

Hygge to przede wszystkim wygoda, oddziaływanie na wszystkie zmysły, w tym dotyk. Twoje meble powinny być zatem komfortowe, zapewniać ci relaks i odprężenie. Wybieraj kanapy i fotele z miękkich materiałów. Nie zapominaj o poduszkach, ciepłych wełnianych kocach czy patchworkowych narzutach, które są wykonane z materiałów przyjemnych w dotyku i przyjaznych dla skóry.

Naturalne meble

Hygge to styl naturalny i prosty. W pomieszczeniach sprawdzą się drewniane stoły, ręcznie zdobione szafy i komody w ciepłych kolorach drewna. Pięknie będą prezentować się też lustra i obrazy w drewnianych ramach. Mówi się, że Duńczycy z chęcią przenieśliby do domu cały las, a więc zadbaj o to, aby w twoim mieszkaniu było dużo naturalnych, pachnących przedmiotów.

Praktyczne dodatki w stylu hygge

Hygge to dla mieszkańców Danii czerpanie radości z codziennych, nieskomplikowanych czynności. Niech więc w twoim domu nie zabraknie ceramicznych kubków, z których będziesz mógł pić gorącą czekoladę. Na półkach miej zawsze pod ręką ulubione książki, do których chętnie wracasz. Nie wyrzucaj zdjęć, umieść je w albumach, które będziesz mógł przeglądać w chwilach relaksu. Rozpieszczaj się, bo o to w tym wszystkim chodzi. Załóż wygodne ubrania, ciepły sweter, wsuń się pod ciepły koc z ulubioną książką i znajdź swoje hygge.