Hydroponika – przewodnik domowej uprawy. Co będzie potrzebne, by zostać ogrodnikiem we własnym domu?

Świeże, pachnące i aromatyczne zioła to idealny dodatek do rozmaitych potraw. Można je uprawiać także we własnym domu, pozwalają na to nowoczesne sprzęty. Oczywiście, najważniejsze są dobre chęci i zamiłowanie, które sprawią, że kiełkujące nasiona zamienią się w bujną roślinność, którą będzie można ze smakiem zajadać. Poznajcie hydroponikę.

Hanna Badura Hanna Badura / 28-12-2016

Czym jest hydroponika?

Hydroponika to uprawa roślin przy wykorzystaniu specjalnych systemów nawadniających oraz światła. Niewielkie urządzenia do uprawy domowej zbudowane są w taki sposób, aby każdemu, nawet laikowi, zapewnić murowany sukces, którego zwieńczeniem będzie bujna roślinność. Poza chęciami to właśnie odpowiednie dostarczenie wody i energii słonecznej sprawia, że zasadzone nasiona szybko kiełkują i powstają z nich dorodne sałaty i przyprawy. Jedną z najistotniejszych cech hydroponiki jest brak udziału podłoża. Wystarcza woda, granulat lub lignina, na których umieszczane są nasiona. Sadzonki warto wzbogacić o odpowiedni nawóz. Koniecznie naturalny, który sprawi, że rośliny będą w 100% ekologiczne i pozbawione sztucznych, chemicznych substancji. Ważne, w przypadku upraw domowych jest także światło. Naturalne lub LED. Ze względu na fakt, że na naturalne można liczyć tylko latem, światło lamp LED ratuje sytuację i pozwala cieszyć się piękną i bujną roślinnością przez cały rok.

Hydroponika – co będzie potrzebne?

Na początku należy zaopatrzyć się w potrzebne sprzęty. Najważniejszy jest pojemnik na rozsady. Najlepiej, aby miał przegródki, wówczas rosnące rośliny będą mogły swobodnie rozwijać się i wzrastać. Jeśli poszukujemy urządzenia, które będzie łatwe w obsłudze, warto wybrać takie z automatycznym systemem nawadniającym, a rośliny pobierają wodę tylko wtedy, gdy tego potrzebują. Jeśli domowa uprawa ma stanowić także ozdobę, doskonałym pomysłem będzie regał, który swym wyglądem przypomina małą szklarnię. Istotne jest także określenie tego, jak doświetlana zostanie roślina. Jeśli decydujemy się na światło LED, można zakupić je osobno lub w komplecie z regałem na uprawę. Poza potrzebnym sprzętem zakupić należy także odpowiednie podłoże i nasiona. Warto zwrócić uwagę, aby granulat był naturalny. Może być wykonany z wełny mineralnej lub pumeksu. Oba surowce doskonale chłoną wodę i zapewniają wilgoć roślinności na długi czas. Niezwykle istotny jest także dobór nasion. Warto wybrać nasiona ziół, które odpowiadają naszym preferencjom, ale także takie, które dobrze czują się w swoim towarzystwie. Lepiej posadzić sałaty z sałatami, a zioła o intensywnym zapachu z innymi, dzięki czemu smaki i zapachy będą się przyjemnie mieszać.

Jakie zioła i rośliny wybrać?

Hydroponika pozwala na posadzenie i uprawę różnych roślin zielonych. Doskonale rozwijają się w niej sałaty – rzymska, roszponka, rukola czy rośliny kapustne: rukiew wodna, kapusta pak choi, biała kapusta oraz botwina, a rosnące w zawrotnym tempie liście z powodzeniem mogą stanowić uzupełnienie obiadu czy innego posiłku. Do smaku potraw warto dodać bazylię, tymianek lub oregano, a ulubioną herbatę wzbogacić o liście mięty. Wszystkie te zioła można z łatwością uprawiać w domu, dzięki hydroponice. Co ważne, ich smakiem cieszymy się przez cały rok, bez konieczności kupowania gotowych warzyw czy ziół w sklepach.

Hydroponika to doskonała propozycja dla tych, którzy cenią ekologiczne uprawy, lubią eksperymenty i są fanami zdrowej kuchni. Dzięki specjalnym urządzeniom można cieszyć się świeżymi ziołami i mieć je na wyciągnięcie ręki. Wystarczy trochę cierpliwości i zasadzone nasiona zaczną kiełkować, a z niewielkich lisków urosną dorodne liście ziół i innych warzyw.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro