Huśtawka czy leżaczek – co wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Bujaczek i huśtawka stały się niemal obowiązkowym elementem wyprawki dla małego dziecka. Choć nie są niezbędne, trzeba przyznać, że w niektórych sytuacjach zdają egzamin lepiej niż łóżeczko, zwłaszcza gdy dziecko nie ma ochoty leżeć płasko, bo interesuje je wszystko, co dzieje się w domu. Jak zatem wybrać bujaczek? A może kupić huśtawkę? Spróbujmy rozstrzygnąć ten dylemat.

Ewa Rycerz Ewa Rycerz / 26-10-2016

Czy bujaczek jest potrzebny?

Dla noworodka – powiedzmy sobie szczerze – nie. Tak małe dziecko zdecydowanie woli być przy mamie, by czuć się bezpiecznie. Ukojenie w płaczu przyniesie kołysanie w ramionach, jeśli natomiast czujesz ból w kręgosłupie, zainwestuj w chustę do noszenia. Malec będzie blisko, a ty zyskasz wolne ręce.

Około 2.–3. miesiąca życia niemowlę coraz intensywniej zaczyna się interesować otaczającym je światem. Jest ciekawe tego, co dzieje się w domu i chce to zobaczyć. Jednocześnie waży coraz więcej. Noszenie nadal jest potrzebne, ale czasem nie ma możliwości, by np. ugotować obiad z dzieckiem w chuście czy na ręku. Właśnie w takich sytuacjach przydaje się leżaczek lub huśtawka.

Co wybrać – leżaczek czy huśtawkę?

To trudna decyzja, warto przeanalizować cechy charakterystyczne obu mebelków. Huśtawka ma to do siebie, że jest umieszczona ponad ziemią i nie ma możliwości, by traktować ją także jako np. krzesełko. Jest to możliwe natomiast w przypadku bujaczków. Te z kolei, właśnie dzięki temu, że mogą być jednocześnie fotelikiem dla dziecka, posłużą dużo dłużej. Niektóre z modeli są dostosowane do potrzeb dzieci od urodzenia do 3. roku życia. Natomiast huśtawki są zazwyczaj projektowane dla młodszych dzieci. Mają głównie je usypiać i umożliwiać im oglądanie świata, gdy rodzic jest zajęty.

Warto podkreślić, że przy zakupie zarówno leżaczka-bujaczka, jak i huśtawki szczególną uwagę trzeba zwrócić na oparcie. W żadnym wypadku nie powinno być ono sztywne i proste. Niemowlęta mają kręgosłup naturalnie wygięty w literę C – im bardziej elastyczne oparcie, tym lepiej dostosowuje się ono do kręgosłupa dziecka.

Huśtawki i leżaczki dla niemowląt

Jeśli kupujesz huśtawkę dla niemowlaka, przyjrzyj się, czy jest bezpieczna i stabilna. Powinna być wyposażona w specjalne miękkie poduszki pozwalające na komfortowe bujanie dziecka i sen. Dobrą jakościowo huśtawką jest urządzenie marki Lionelo, model Ruben. Została ona wyposażona w 5-stopniową regulację prędkości i automatyczne dostosowanie siły bujania do wagi dziecka. Wbudowany minikomputer pozwoli na zaprogramowanie czasu bujania, a 12 melodii umili dziecku czas. W zestawie z huśtawką otrzymamy poduszkę i pałąk z zabawkami. Huśtawka ma funkcję regulacji oparcia, bezgłośne silniki i antypoślizgowe nóżki. W komplecie jest także moskitiera. Całość jest dobrze wykonana i wygląda bardzo stylowo. Cena to 244,49 zł.

Huśtawką, na którą warto zwrócić uwagę, jest urządzenie marki Bright Starts. Ma ona 5 prędkości bujania wahadłowego i łagodne wibracje, które można ustawić na konkretny czas, 8 melodii i 3 rodzaje dźwięków natury, a także pałąk z dwiema zabawkami. Wadą huśtawki jest cena. Urządzenie kosztuje 339 zł.

Na Allegro znajdziemy też wiele rodzajów bujaczków przeznaczonych dla niemowląt. Warto przyjrzeć się temu marki Sunbaby. Leżaczek ma głębokie siedzisko z pasem krokowym, które może zapewnić dziecku wygodną pozycję, oraz przyczepiany pałąk z zabawkami. Wbudowano poza tym funkcję wibracji, do której działania potrzebne są dwie baterie AA.

Jeśli planujesz zakup leżaczka lub huśtawki, przyjrzyj się, czy zabawka ma pasy bezpieczeństwa. To bardzo ważny element wyposażenia, który może uchronić twoje dziecko przed niechcianym upadkiem. W przypadku bujaczków zwróć także uwagę na to, czy ma nóżki, które będą mogły przemienić go w stabilny fotelik.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro