Hulajnoga elektryczna – hit sezonu. Co trzeba wiedzieć?
Zdaniem eksperta

Hulajnoga elektryczna – hit sezonu. Co trzeba wiedzieć?

Zastanawiasz się, na czym polega fenomen hulajnóg? A może przymierzasz się już do zakupu? Oto odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące hulajnóg elektrycznych.

udostępnij

Michał LalikMichał Lalik / 07-06-2019

Dlaczego hulajnoga elektryczna tak dobrze sprawdza się w mieście?

Przede wszystkim ze względu na dwie cechy pozwalające uniknąć korków i ścisku w komunikacji miejskiej: szybkość i poręczność. Hulajnoga elektryczna umożliwia przemieszczanie się bez zmęczenia z prędkością roweru (ok. 25 km/h), a przy tym zajmuje od niego mniej miejsca i bez kłopotu można zabrać ją do biura, sklepu, autobusu czy małego mieszkania.

Czy hulajnogi nadają się dla dzieci i dla dorosłych?

Tak, choć istotny jest wybór odpowiedniego modelu – na rynku są zarówno hulajnogi dla dzieci, jak i większe, szybsze, przeznaczone dla dorosłych.

Jakie uprawnienia są wymagane do jazdy?

Choć wydaje się to dziwne, polskie prawo o ruchu drogowym nie uznaje hulajnogi elektrycznej za pojazd. Formalnie jej użytkownik jest pieszym (aktualnie trwają prace nad przepisami regulującymi ten problem) i nie musi on posiadać żadnych uprawnień (np. prawa jazdy).

Jazda po chodniku, jezdni czy ścieżce rowerowej?

W związku z tym, że osoba jadąca hulajnogą elektryczną wedle przepisów jest pieszym, musi ona korzystać z chodnika, a jeśli go nie ma – z pobocza. Wjazd hulajnogą na jezdnię czy drogę dla rowerów jest zabroniony i grozi mandatem od 20 do 500 zł. Wyjątkiem są strefy zamieszkania, w których pieszy – czyli również użytkownik hulajnogi – może korzystać z całej szerokości jezdni, a do tego ma pierwszeństwo przed pojazdami (również rowerami). Warto jednak zachować rozsądek przy korzystaniu z tego przywileju.

Czy jazda po alkoholu lub rozmowa przez telefon grozi mandatem?

Ze względu na niejasny status prawny hulajnóg elektrycznych, takie zachowania nie mogą zostać ukarane mandatem, jednak biorąc pod uwagę na rozwijane prędkości, są bardzo niebezpieczne i nieodpowiedzialne. W razie wypadku w takich okolicznościach sąd może obarczyć nas winą za jego spowodowanie, a to wiąże się z konsekwencjami bardziej dotkliwymi, niż mandat. Więc i w tym przypadku najważniejszy jest rozsądek.

Czy trzeba jeździć w kasku?

Przepisy nie narzucają takiego obowiązku, ale ze względu na stosunkowo duże ryzyko upadku zdecydowanie polecam jazdę w kasku np. rowerowym. Warto też pomyśleć o rękawiczkach i ochraniaczach – przynajmniej podczas pierwszych „jazd zapoznawczych”.

Ile kilometrów można przejechać?

Modele dostępne na rynku różnią się mocą silnika i pojemnością akumulatora, a więc i zasięgiem. Producenci zwykle podają ten parametr, choć warto pamiętać, że dane katalogowe mogą odbiegać od realnych wyników. Jako rozsądne minimum polecam przyjąć zasięg 10 km – pozwoli to na załatwienie spraw w pobliżu domu czy biura. Najchętniej wybierane modele, takie jak Xiaomi MiJia M365, oferują zasięg na poziomie 20-30 km, co pozwala już na pokonywanie całkiem długich tras bez nerwowego zerkania na wskaźnik baterii.

Ile kosztuje ładowanie hulajnogi elektrycznej?

Przy średniej cenie prądu (55 groszy za kilowatogodzinę) naładowanie akumulatora popularnej hulajnogi Xiaomi MiJia M365 kosztuje ok. 13 groszy. Według producenta pozwoli to na przejechanie 30 km, co oznacza koszt pokonania 1 km wynoszący niecałe... pół grosza. Dla porównania, w samochodzie zużywającym 7 litrów benzyny na 100 km, przejechanie 1 km jest ok. 90-krotnie droższe (37 groszy), i to bez uwzględnienia kosztów serwisu i ubezpieczenia, które nie są wymagane w przypadku hulajnogi elektrycznej.

Na jakie parametry zwrócić uwagę przy zakupie?

Poza wspomnianym zasięgiem, czego oczekiwać od hulajnogi elektrycznej?

  1. Prędkość maksymalna – 20-25 km/h w zupełności wystarczy do szybkiego i bezpiecznego przemieszczania się po mieście. Modele rozwijające wyższe prędkości wymagają już dużej wprawy i ostrożności.
  2. Moc silnika – standardem jest 250 W. Wyższa moc pozwala na szybszą jazdę, ale oznacza też większą masę lub krótszy zasięg.
  3. Czas ładowania – zwykle waha się od 3 do 6 godzin w przypadku ładowania od 0 do 100%, więc codzienne doładowywanie zwykle trwa krócej.
  4. Rozmiar kół – większe koła (8-8,5”) lepiej radzą sobie na wybojach, mniejsze (np. 5”) obniżają masę, ale wymagają uwagi na nierównych płytach chodnikowych czy krawężnikach.
  5. Typ opon – jeśli hulajnoga ma być codziennym środkiem transportu, postaw na opony pompowane. Modeli pełnych (odlanych w całości z gumy, bez powietrza w środku) nie da się przebić, ale zapewniają mniejszy komfort i przyczepność.
  6. Masa – istotna, jeśli planujesz częste przenoszenie hulajnogi, np. po schodach czy w komunikacji miejskiej. W takim wypadku zwróć też uwagę na kolejną z wymienionych cech.
  7. Łatwość składania – większość modeli umożliwia złożenie kierownicy, warto jednak sprawdzić (np. na YouTube), czy mechanizm jest łatwy w obsłudze, a także czy złożoną hulajnogę da się wygodnie przenosić. 1.Maksymalne obciążenie – producenci zwykle deklarują 100 kg.
  8. Dodatkowe wyposażenie – takie jak oświetlenie, tempomat, dodatkowe platformy do trzymania nóg w kierunku jazdy, hamulec z ABS czy siodełko (nieporęczne, ale wygodne na długich trasach).
  9. Jakość wykonania – jej ocena wydaje się trudna, ale z pomocą przyjadą nam testy, recenzje i opinie użytkowników.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?
podziel się

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro