Hulajnoga dla dziecka

Hulajnoga dla dziecka

Dziecko uwielbia być w ciągłym ruchu, dlatego warto poszukiwać ciekawych sposobów na aktywne spędzanie czasu wolnego. Oprócz zabawy powinny nieść ze sobą aspekty rozwojowe. Może warto przemyśleć zakup hulajnogi dla dziecka? Tylko czym się kierować przy zakupie?

udostępnij

Urszula RogalskaUrszula Rogalska / 28-01-2015

Od kiedy na hulajnogę?

Myślenie o zakupie hulajnogi możemy rozpocząć nawet, gdy nasz maluch ma 1,5 roku. Zawsze musimy uwzględnić rozwój ruchowy dziecka, jego ogólną sprawność, wiek i wagę. To pomoże nam w wyborze konkretnego modelu.

Maluchy szybko łapią przysłowiowego bakcyla i pędzą na hulajnodze, ile sił im starcza, wiosną i latem, na różnej powierzchni. Warto zatem umiejętnie zadbać o bezpieczne miejsce do swobodnej jazdy oraz skompletować zestaw zabezpieczający dziecko w razie upadku.

Ochrona na kółkach

Prędkość osiągana podczas jeżdżenia na hulajnodze może prowadzić do upadków. Niezbędne jest zatem ochronienie dziecka przed otarciami, zadrapaniami i ranami poprzez zakupienie kasku oraz ochraniaczy na kolana i łokcie. Podczas wyboru kasku trzeba kierować się przede wszystkim rozmiarem głowy dziecka, a także posiadanym przez sprzęt certyfikatem bezpieczeństwa. W przypadku ochraniaczy na kolana i łokcie, warto poszukać tych zrobionych z dobrych materiałów, które zabezpieczą dziecko przed urazami podczas upadku. Tak przygotowanemu maluchowi trzeba wybrać odpowiednią hulajnogę.

Jak dobrze dobrać hulajnogę?

Wybierając hulajnogę, należy zachować podstawową zasadę, jaką jest bezpieczeństwo. Dlatego należy rozważyć zakup modeli tylko tych firm, które mogą pochwalić się certyfikatem bezpieczeństwa. Kolejnym ważnym elementem jest uwzględnienie wzrostu i wagi dziecka. Jazda na źle dobranej hulajnodze może być tragiczna w skutkach. Zbyt mała może powodować, że dziecko przyjmować będzie niewłaściwą postawę podczas jazdy. W przypadku zbyt dużej komfort i bezpieczeństwo jazdy mogą okazać się znikome.

Rodzaje hulajnogi

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów hulajnogi:

 1. Trójkołowa – dla najmłodszych użytkowników, posiadająca ułożenie kół dwa z przodu, jedno z tyłu lub odwrotnie.
 2. Dwukołowa – dla starszych dzieci, wymagająca większej świadomości swojego ciała.
 3. Składana – z możliwością złożenia drążka do kierowania.
 4. Z funkcją deskorolki – umożliwia balansowanie całym ciałem podczas skrętów, może mieć cztery koła.

W zależności od typu zakupionej hulajnogi, trzeba również uwzględnić jej poszczególne elementy.

Budowa hulajnogi

Producenci prześcigają się w tworzeniu kształtów, kolorów i umieszczonych na hulajnodze elementów. Najważniejsze jednak są podstawowe części, tj. materiał, z którego została wykonana hulajnoga oraz jej koła.

Koła w hulajnodze mogą być:

 1. Poliuretanowe małe – często do jazdy po prostych twardych podłożach.
 2. Większe i pompowane – do jazdy po powierzchni typu zbity piasek czy drogi leśne.
 3. Specjalnie profilowane – do hulajnogi służącej do wykonywania szybkich przetransportowań.
 4. Kauczukowe – zapewniają dobre odrywanie się od powierzchni.

Materiały najczęściej wykorzystywane do produkcji hulajnogi to:

 1. Wysokiej jakości aluminium – potrzebne do zabezpieczenia sprzętu przed zniszczeniem.
 2. Tworzywo PCV – często w hulajnogach dla najmłodszych użytkowników, pojazd jest lekki do przenoszenia nawet dla malucha.
 3. Plastik – często z poszczególnymi elementami stali.
 4. Metal – poszczególne elementy są z innych tworzyw, które nie tylko mają być wytrzymałe, ale i atrakcyjne dla użytkownika.

Maluchy i starszaki bardzo szybko uczą się poruszania na hulajnodze. Pozwala to rodzicom zorganizować swoim pociechom ciekawie czas wolny na świeżym powietrzu. Zapewniając dzieciom kask i ochraniacze oraz dobrze dobraną hulajnogę, zadbamy o to, by zabawa była nie tylko fajna, ale i bezpieczna.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?
podziel się

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro