Hula-hoop nie tylko dla dzieci

Hula-hoop nie tylko dla dzieci

W dzieciństwie wielu z nas bawiło się obręczą znaną jako hula-hoop. Kółkiem kręciły zarówno dziewczynki, jak i chłopcy. Na szyi, ręce, a przede wszystkim na pasie. Czy będąc dorosłymi, poważnymi ludźmi musimy rezygnować z tej jakże przyjemnej formy spędzania wolnego czasu? Oczywiście, że nie!

udostępnij

Agnieszka WadowskaAgnieszka Wadowska / 03-07-2015

Jak kręci się hula-hoop?

Choć przyjęło się mówić o kręceniu hula-hoop, tak naprawdę czynność utrzymującą obręcz w ruchu wykonuje się w jednej płaszczyźnie: przód – tył lub na boki. To w zasadzie pulsowanie ciałem i szybkie, krótkie poruszanie częścią ciała, na której znajduje się przyrząd. Aby wprawić obręcz w ruch, należy zsynchronizować z nią nasze ciało.

Co daje kręcenie hula-hoop? To przede wszystkim nauka koordynacji i zręczności, a co za tym idzie –lepsze poznanie ciała. Ćwicząc z obręczą, nabieramy coraz większej gracji, co widać na co dzień. Dzięki tej aktywności mamy lepsze poczucie rytmu, ponieważ zazwyczaj ćwiczy się w rytm muzyki. „Hulanie” wzmacnia nasz kręgosłup, ręce i nogi, a także przyczynia się do zachowania sprawności fizycznej oraz pozbycia się zbędnych kilogramów.

Hula-hoop, jak każda aktywność fizyczna, polepsza nasze samopoczucie. Do tego pozwala zwiększyć pewność siebie i motywuje do poznawania kolejnych trików oraz uczenia się ich na lżejszych, mniejszych obręczach.

Jakie koło wybrać?

O ile dla dzieci produkowane są lekkie, o niewielkiej średnicy i dość śliskie hula-hoop, to dla dorosłych (szczególnie początkujących) lepsze są ciężkie i szerokie kółka. Dorosłą przygodę z „hulaniem” warto zacząć od obręczy około 90 cm, w miarę ciężkiej, ważącej 400–500 g. Najlepiej jest dopasować rozmiar kółka do swojego wzrostu. Należy zmierzyć odległość od podłogi do pępka w pozycji stojącej. To właśnie przybliżona średnica obręczy, którą powinniśmy zakupić. Do wykonywania trików i dla bardziej zaawansowanych polecane są lżejsze kółka.

Nie bez znaczenia jest również tworzywo i sposób wykonania hula-hoop. Godne polecenia są koła wykonywane na wymiar, często ręcznie. Materiał, z którego zrobione są obręcze, to tworzywo sztuczne: polietylen (HDPE) lub – kochany przez wielbicieli „hulania” – polipropylen (nazywany „polypro”).

Lepszą przyczepność hula-hoop, a co za tym idzie – łatwiejsze i efektowniejsze ćwiczenia wspomagają taśmy, którymi okleja się koła. Taśmy służą zarówno do ozdoby – mamy do wyboru kilkadziesiąt różnokolorowych, a także wzorzystych taśm – jak i do polepszenia komfortu ćwiczeń. Ostatnio modne są bardzo ciężkie (ponad 1 kg) hula-hoop z wypustkami, mające odchudzać szybciej niż inne, rozbijając tkankę tłuszczową. Jednak, jak to zwykle bywa, niekoniecznie warto wierzyć trendom. Taki sam efekt można uzyskać regularnym treningiem na zwykłych, odpowiednio dobranych obręczach, bez przykrych pozostałości potreningowych na skórze.

Dla mężczyzn i kobiet (także w ciąży), do ćwiczeń i występów

Trenują nie tylko kobiety. Panowie coraz częściej sięgają po hula-hoop. Nie widać tego może w parkach czy na zajęciach, raczej na scenach lub filmach instruktażowych dostępnych w Internecie. Panowie zupełnie inaczej niż płeć piękna podchodzą do ćwiczeń z kółkiem. Traktują je wręcz jako przeciwnika, wyzwanie i chcą się z nim zmierzyć. Taki sposób ćwiczeń wygląda efektownie i bywa bardziej energiczny niż w przypadku kobiecego tańca z hula-hoop.

Panie stawiają raczej na grację i wykonywanie wdzięcznie wyglądających układów z kołem. Zakochane w hula-hoop nie rezygnują z kręcenia nawet w czasie ciąży. Tę aktywność poleca się jednak kobietom, które miały już do czynienia z tym przyrządem, a ich ciało zna ruch. Trening w ciąży warto zróżnicować i skupić się na innych niż talia częściach ciała. Obręcze mogą również posłużyć do wykonywania manipulacji i izolacji. Dobrze wykonana manipulacja kołem sprytnie oszukuje naszą percepcję. Jest ona często wykorzystywana przez mężczyzn.

Rekwizyt, jakim jest hula-hoop, można potraktować stricte fitnessowo, do ćwiczenia samych trików, tańca z obręczą czy też obręczami. Niektórzy ćwiczą intensywnie i chcą pokazywać efekty swojej pracy. Mogą występować na różnego rodzaju przedstawieniach, a ci bardziej odważni nawet z płonącym, tzw. ogniowym, hula-hoop.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?
podziel się

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro