Hokej na rolkach – sport w miejskim stylu

Hokej na rolkach – sport w miejskim stylu

Mieszkasz w mieście i szukasz sposobu na aktywne spędzanie czasu? Hokej na rolkach będzie wprost idealny dla ciebie. Możesz spalić trochę zbędnych kalorii, bawiąc się przy tym świetnie w gronie znajomych. Przyjrzyjmy się bliżej tej odmianie tradycyjnego hokeja.

udostępnij

Łukasz ŻyłaŁukasz Żyła / 19-12-2017

Uprawiać tę dyscyplinę może niemal każdy, kto potrafi jeździć na rolkach. Wystarczy zebrać kilka chętnych osób, skompletować sprzęt i zabawa gwarantowana.

O co chodzi w tej grze?

Jest to odmiana hokeja na lodzie. Gra toczy się na suchej nawierzchni otoczonej bandami. Wymiary boiska są takie same jak lodowiska do hokeja, czyli 40 m x 20 m. Dyscyplina ta nosi jeszcze kilka innych nazw, np. hokej in-line czy hokej na wrotkach jednośladowych. W grze rywalizują dwa zespoły czteroosobowe, a celem jest oczywiście umieszczanie kauczukowego krążka w bramce przeciwnika za pomocą specjalnego kija. Mecz dzieli się na dwie połowy, a każda z nich trwa 20 minut. Każda drużyna prócz podstawowych zawodników ma również rezerwowych, a zmiany dokonywane są dokładnie w ten sam sposób, jak w hokeju na lodzie. Oczywiście tak mówią przepisy ogólne. Grając rekreacyjnie, można je nieco zmieniać wedle własnego uznania. Zanim przystąpimy do gry, warto zadbać o odpowiednią rozgrzewkę. Jest to sport angażujący do pracy niemal całe ciało, zatem solidna rozgrzewka jest pozycją obowiązkową. Pomoże uniknąć przykrych kontuzji, a także uciążliwych zakwasów dzień później.

Jaki sprzęt będzie konieczny?

To dyscyplina bliźniacza do hokeja na lodzie, ale jest kilka kluczowych różnic. Przede wszystkim pod butami zamiast ostrzy znajdują się kółka. Zatem podstawową rzeczą, którą musisz mieć, są – jak sama nazwa wskazuje – rolki. Nie są jednak takie jak tradycyjne, a kosztują około 140 zł. Są wykonturowane w taki sposób, aby zmusić zawodnika o pochylenia sylwetki. Zdecydowanie ułatwia to grę. Z tego powodu w specjalnych rolkach stosuje się kółka o dwóch rozmiarach. Zakup całego zestawu to wydatek około 120 zł. Średnica dwóch pierwszych kółek wynosi 76 mm, dwóch tylnych zaś 80 mm. Można wybrać również ich twardość odpowiednio do nawierzchni, na której będzie się grało. W halach wyposażonych w specjalną nawierzchnię zaleca się stosowanie kółek bardzo miękkich (76A–74A). W ten sposób zawodnik uzyska maksymalną zwrotność i przyczepność. Do gry na betonie czy asfalcie, aby osiągnąć jak najlepszą przyczepność, stosuje się kółka o twardości 82A–85A. Z kolei buty są sznurowane, twarde, zakończone twardą, plastikową osłoną. Kostki są usztywnione, co zabezpiecza stawy skokowe przed skręceniem czy zwichnięciem. Również kij niewiele różni się od tradycyjnego hokejowego. Chociaż hokej na rolkach jest sportem mniej kontaktowym niż tradycyjny hokej na lodzie, również wymaga zaopatrzenia się w elementy ochronne. Kask (200–400 zł), rękawice ochronne (100–200 zł) oraz nagolenniki (100–200 zł) to niezbędne akcesoria każdego miejskiego hokeisty. Jeżeli chcesz czuć się bezpiecznie podczas gry, warto również kupić dodatkowy sprzęt. Wskazane są ochraniacze na łokcie oraz spodnie ochronne, czyli tak zwane girdle. Za spodnie zapłacisz 100–300 zł, a za nałokietniki około 200 zł.

Skąd wzięła się ta odmiana sportu?

Do Polski hokej na rolkach przywędrował w latach 90. ubiegłego wieku, kiedy to bardzo popularne stały się w naszym kraju rolki. Mniej więcej w tym samym czasie został zaprezentowany jako dyscyplina pokazowa na letnich igrzyskach olimpijskich w Barcelonie (1992). Dawniej w Europie sport ten był uprawiany na zwykłych wrotkach. Pierwsze mistrzostwa świata w tej dyscyplinie odbyły się w 1936 roku w Niemczech. Prawdziwą popularność hokej na rolkach zyskał w momencie pojawienia się na rynku specjalnych łyżworolek, które swą budową zmuszają zawodnika do pochylenia sylwetki. Obecnie coraz więcej osób wybiera tę dyscyplinę sportu, a w naszym kraju organizowanych jest wiele turniejów

Hokej na rolkach to idealna alternatywa dla tradycyjnego hokeja na lodzie jak również dla osób, które nudzi monotonna jazda, i doskonały sposób na aktywne spędzanie czasu. Pamiętaj jednak, aby skompletować odpowiedni sprzęt, który pozwoli rozpocząć przygodę z tym sportem i zapewni odpowiednie bezpieczeństwo.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro