Hit ostatnich miesięcy - bullet journal dla początkujących

Moda na prowadzenie spersonalizowanych planerów pojawiła się w Polsce niedawno i z miejsca stała się fenomenem. Czym jest bullet journal i czy sprawdzi się również u ciebie?

Katarzyna Żeżuła Katarzyna Żeżuła / 06-09-2017

Co to jest?

Bullet journal to „analogowy rodzaj organizacji swoich notatek, planów i terminów”, czyli idealna opcja dla wszystkich, którzy uwielbiają listy zadań, czerpią motywację z zapisywania małych sukcesów, a także dla miłośników kolekcjonowania wspomnień. Bujo – zależnie od woli autora – może być minimalistycznym, dostosowanym planerem, mocno zindywidualizowanym kalendarzem, szkicownikiem, kreatywnym pamiętnikiem albo albumem. Krótko mówiąc – to wyjątkowy dziennik, tworzony przez właściciela. Osobisty towarzysz mijających chwil, motywator w pracy i notes pełen inspiracji.

Od czego zacząć?

Jeśli chcesz sprawdzić, czy bullet journal jest dobrym rozwiązaniem, proponuję zacząć od zwykłego, niezbyt grubego notesu, w którym będziesz mógł rozplanować wstępnie karty swojego dziennika i przekonać się, czy jego uzupełnianie daje satysfakcję. Jeżeli stwierdzisz, że próba się powiodła – warto zaopatrzyć się w notatnik dobrej jakości, o odpowiedniej gramaturze papieru. Interesującą opcją są wprowadzone na rynek kalendarze z kropkowanymi stronami. Delikatne kropki nie przytłaczają i pozwalają precyzyjnie wyznaczyć wszystkie tabele, kolumny i ramki lub równo przykleić zdjęcia. Popularnym wyborem są notatniki Narcissus, Moleskine oraz Paperblanks – wyróżnia je ogromny wybór okładek oraz formatów, minimalne prześwitywanie i brak przebijania papieru.

Na rynku są również dostępne organizery w formie segregatorów i książkowych kalendarzy. Niektóre z nich są zaopatrzone w karty z tabelkami i listami do uzupełniania. Każdy wielbiciel oryginalnych artykułów papierniczych z pewnością odnajdzie wśród nich coś dla siebie.

Równie istotną kwestią jest dobór narzędzia do zapisywania swoich planów. I także w tym przypadku bujo pozostawia właścicielowi pełną dowolność – przydatne okażą się wszelkie cienkopisy, flamastry i zakreślacze.

Nauka w codzienności

Codzienne uzupełnianie bullet journalu uczy systematyczności i realizowania zaplanowanych działań. Zapisywanie celów i drobnych osiągnięć jest dobrym sposobem na zwiększenie umiejętności manualnych, a także na pobudzanie wyobraźni podczas graficznego rozplanowywania poszczególnych stron. Bujo stanowi doskonałą opcję dla osób zainteresowanych nauką kaligrafii – dzięki odpowiedniej grubości i strukturze papieru idealnie nadaje się do kreślenia notatek piórem.

Kreatywne dekoracje

Klasyczny bullet journal w założeniu pomysłodawcy – Rydera Carrolla – miał formę przejrzystego, minimalistycznego narzędzia organizacji pracy. Oczywiście, miłośnicy prostego i funkcjonalnego kontentu z pewnością wybiorą styl pozbawiony zbędnych ozdób. Spersonalizowany kalendarz umożliwia twórcze wyrażanie emocji. Wszyscy, którzy uwielbiają wysoką jakość papieru powinni mieć go pod ręką. To także idealny drobiazg dla amatorów ręcznych notatek, map myśli, kolorowych schematów, ilustrowanych diagramów i rysunków na marginesach. Znaki rozpoznawcze bujo – wykraczającego poza granice minimalizmu – to między innymi habit trackery – tabelki rejestrujące postępy we wprowadzaniu dobrych nawyków czy monitorujące pracę, goals – listy celów do zrealizowania oraz collections – tematyczne spisy dowolnych spraw, które chcemy uporządkować (planowane i umówione wizyty, nowopoznane piosenki, listy rzeczy, które w ostatnich dniach sprawiły nam radość lub za które jesteśmy wdzięczni, projekty do zrealizowania, kreatywne pomysły, spisy wydatków, rzeczy, których chcemy się nauczyć, obejrzane seriale, przeczytane książki).

Dla tych, którzy lubią spełniać się artystycznie i wyrażać za pomocą grafiki, a każdą stronę osobistego notesu traktują jak mikroskopijne dzieło sztuki – przygotowano rozmaite dodatki dekoracyjne. Świetną opcją, która nadaje kartom charakteru są samoprzylepne washi tapes – papierowe taśmy, występujące w przeróżnych wzorach, pozwalające na łatwe i efektowne ozdabianie swoich projektów. Doskonale sprawdzą się również naklejki, dzięki którym bujo nabierze niepowtarzalnego wyglądu. Warto wspomnieć, że najlepszą metodą podkreślania swojej osobowości jest wklejanie drobnych pamiątek między karty dziennika, na przykład starych biletów czy ważnych zdjęć.

Spróbuj i zdecyduj

Każdy ma własny sposób planowania i organizacji zajęć. Bullet journal na pewno nie sprawdzi się u wszystkich, ale jeżeli poszukujesz nowej metody na uporządkowanie zaległych spraw, zapominasz o istotnych zadaniach albo ciągle odkładasz coś na później – spróbuj, nie pożałujesz.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

 

Allegro