Starożytność
Książką podejmującą temat starożytności jest „Życie prywatne i erotyczne” w starożytnej Grecji i Rzymie Sławomira Kopra. Badacz w bardzo nietypowy sposób podchodzi do tematu wydarzeń historycznych. Analizuje decyzje wielkich władców i dostojników pod kątem ich życia prywatnego. Koper nie boi się również poruszać tematu erotyki, który inne podręczniki ze wstydem pomijają. Wskazuje na to, że miłość i polityka niejednokrotnie idą w parze. Nie wiadomo, jak potoczyłyby się losy świata, gdyby nie uczucia i żądze władców.
Średniowiecze
Zazwyczaj mamy mgliste pojęcie o średniowieczu. Zwykle uosabia się je tylko z Bogiem i Kościołem. Książka „Kobieta w czasach katedr” francuskiej badaczki Régine Pernoud ukazuje inny obraz tej epoki. W prosty i przystępny sposób opisuje, jak wyglądała w tamtych czasach codzienność człowieka. Autorka skupia się przede wszystkim na roli kobiety. Obala również mity i uświadamia nam ogrom oraz ułomność tej epoki.
Kolejna książka to nie tylko średniowiecze – opowieść sięga aż do czasów współczesnych. Mowa o „Historii czystości i brudu. Higiena ciała od czasów średniowiecza” Georgesa Vigarello. To kolejny francuski badacz, który skupia się na życiu codziennym. W książce rozważa pojęcie „czystości” i opisuje zabiegi pielęgnacyjne na przestrzeni wieków. Czy wiedzieliście, że czystość nie zawsze wiązała się z kąpielą?
Polscy królowie
Jeśli lekcje historii o dynastiach, królach i ich wyczynach cię znudziły, musisz sięgnąć po książkę „Skandaliści w koronach. Łajdacy, rozpustnicy i głupcy na polskim tronie” Andrzeja Zielińskiego. Polacy mają tendencję do gloryfikowania swoich władców i zamiatania ich występków pod dywan. Dzięki tej książce dowiemy się, jacy byli naprawdę. Zieliński pokazuje zarówno zaszczytne wydarzenia z życia naszych królów, jak i skandale, zbrodnie i niemądre decyzje.
Dwudziestolecie międzywojenne
Pozostając w sferze skandali, warto sięgnąć również po „Afery i skandale Drugiej Rzeczypospolitej” Sławomira Kopra. Wielu chciałoby idealizować ten dwudziestoletni okres w polskiej historii, niestety każda epoka ma swoje afery i skandale. Historyk pokazuje różne aspekty takich wydarzeń, jak zabójstwo Narutowicza, zaginięcie generała Zagórskiego, czy afery korupcyjne i kryminalne. Polityka to jednak nie wszystko, w książce znajdziemy też skandale związane z życiem prywatnym i literackim.
II wojna światowa
Zostawmy na chwilę atmosferę skandalu i tabu. Spójrzmy na „Łączniczki. Wspomnienia z Powstania Warszawskiego” Wiktora Krajewskiego i Marii Fredro-Bonieckiej oraz „Dziewczyny z powstania” Anny Herbich. Pierwsza to zbiór wspomnień dziewięciu dziewcząt, które w wieku 14–15 lat uczestniczyły w wydarzeniach sierpnia 1944 roku – były łączniczkami lub sanitariuszkami. Druga to spojrzenie na 63 dni powstania oczami kobiet. Nietypowa historia o tym, jak umawiały się na randki, brały śluby i szukały sposobów na przetrwanie…
Przeczytaj pełną recenzję książki Anny Herbich „Dziewczyny z powstania”.