Herbaty dekoracyjne – jak to się pije?

Jeśli chcesz ugościć rodzinę lub przyjaciół herbatą, warto zadbać nie tylko o walory smakowe napoju, ale także o kwestie estetyczne. Eleganckie filiżanki to nie wszystko. Niech sama herbata dostarczy naszym gościom wrażeń i zadziała na wszystkie zmysły. Taka jest właśnie rola dekoracyjnych herbat rozkwitających.

Anna Zielińska-Hoşaf Anna Zielińska-Hoşaf / 27-10-2015

Herbaty rozkwitające, zwane też kwitnącymi, zwijanymi w pączki czy po prostu dekoracyjnymi, to ręcznie formowane kulki składające się z herbacianych liści oraz drobnych kwiatów. Ich parzenie jest pięknym widowiskiem. Nasi goście chętnie popatrzą, jak mała kuleczka powoli rozwija się i przybiera formę dekoracyjnego kwiatu. Możemy kupić herbaty kwitnące zielone oraz białe. To prawdziwa uczta dla oka!

Świat herbacianych kwiatów

Herbata dekoracyjna to dosłownie herbata-kwiat. Herbaciane liście stanowią listowie, natomiast sercem są tu delikatne, kolorowe płatki kwiatów, uformowane w duży kwiat-koronę. Ta kwiatowa kompozycja jest uwalniana ze środka kulki dopiero po zalaniu wodą. Pamiętajmy, że herbaty zielone i białe parzymy w niższej temperaturze niż czarne i czerwone – optymalna wartość to 70-85°C. Jedną kulkę herbaty kwitnącej można zaparzać 4-5 razy.

Herbaty kwitnące to nie tylko świat ciekawych kompozycji, ale także różnych aromatów. Zwinięte wraz z listkami kwiaty często dodają napojowi charakterystycznego smaku. Tego typu herbaty nierzadko mają lekką owocową nutę. Do najczęściej spotykanych kwiatów zwijanych w kulki wraz z liśćmi herbacianymi należą:jaśmin, koniczyna, aksamitka, amarantus, drobna lilia, piwonia, chryzantema, nagietek czy liczi. Herbata nie musi mieć zresztą nawet formy kuli. Może przybrać kształty piramidek, ziaren fasoli, a nawet ptasiego gniazdka czy innych form wybranych przez chińskich mistrzów herbaty.

Akcesoria do parzenia

Zaparzenie tej dekoracyjnej herbaty wymaga właściwego naczynia – przezroczystego, o odpowiedniej wielkości, najlepiej w formie półokrągłej bądź kulistej. Herbaty kwitnące parzymy najczęściej w dużej filiżance (jeśli każdy ma swoją herbatę bądź raczymy się nią sami) lub specjalnym, niedużym czajniczku czy dzbanku. Optymalna pojemność takiego naczynia szklanego to 0,5-0,6 l. Są też dostępne większe czajniczki i dzbanki, o pojemności od 750 ml do 1 l, choć zwykle producenci herbat zalecają wrzucenie kuleczki do naczynia 0,6 l. Najbardziej praktyczny będzie czajniczek lub dzbanek wykonany ze szkła żaroodpornego, z metalowym uchwytem i metalową podstawką.

Idealna na prezent

Zestaw kwitnących herbat to nie tylko pomysł na oryginalne, herbaciane przyjęcie i niecodzienne podjęcie gości, ale także na niebanalny prezent. Zestawy herbat składają się z różnych herbacianych kulek (zwykle od kilku do kilkunastu sztuk, w zależności od rozmiaru zestawu), zapakowanych w woreczki, pudełeczka, tuby bądź – w wersji najbardziej eleganckiej – piękne, drewniane skrzynki. Dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze światem dekoracyjnych herbat, warto wybrać zestaw z dzbankiem lub czajniczkiem do parzenia.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro