„Hashtag” Remigiusz Mróz – recenzja

„Hashtag” Remigiusz Mróz – recenzja

Remigiusz Mróz nie zwalnia tempa. Właśnie na półkach pojawiła się kolejna jego książka, thriller „Hashtag”. Bez Chyłki, bez Forsta, za to z bohaterką, która pewnego dnia otrzyma tajemniczą przesyłkę – i od tej pory już nic nie będzie dla niej takie samo.

udostępnij

Podobną przesyłkę otrzymali recenzenci książki. Czaszkę mogącą służyć za przycisk do papieru i krótką wiadomość opatrzoną hashtagiem #apsyda. Dla Tesy to nie był jednak miły gest ze strony marketingowców, a początek problemów.

Tajemnicza przesyłka

Remigiusz Mróz w thrillerze „Hashtag” sięga po tematykę portali społecznościowych. Jak wskazuje tytuł, skupi się głównie na Twitterze, tak świetnie wykorzystanym przez Baracka Obamę w kampanii wyborczej, tak pełnym politycznego błota na polskim podwórku.

Tego błota na szczęście nie będzie w powieści. Hashtag #apsyda prowadzi Tesę do zaledwie jednego wpisu, który zamieściła kobieta od lat uznawana za zaginioną. Kobieta ta studiowała na tej samej uczelni, w tym samym czasie co nasza główna bohaterka oraz jej mąż. Nie znały się jednak, trudno więc zgadnąć, dlaczego akurat Tesa jest odbiorcą tajemniczej przesyłki i co właściwie wiąże się z jej otrzymaniem.

Tweety od zaginionych

Z czasem wpisów z tym samym tagiem pojawi się na Twitterze więcej. Wszystkie pochodzą od osób uznanych za zaginione. Rodzą się więc kolejne pytania. Jaki jest cel tweetów? Dlaczego pojawiły się właśnie teraz? Co przez te wszystkie lata działo się z ich twórcami? I co to wszystko ma wspólnego z Tesą?

Kiedy czytelnik stopniowo zbliża się do poznania odpowiedzi, Tesa musi na nowo przyjrzeć się swemu życiu i ludziom wokół siebie. Powraca echo dramatu z przeszłości i zaczyna się robić niebezpiecznie. Ktoś prowadzi chorą grę i nie ma przy tym żadnych skrupułów.

Remigiusz Mróz dostawcą rozrywki

„Hashtag” należy do tych dynamicznych, pełnych dialogów powieści, które połyka się błyskawicznie. Ot, dobra rozrywka na wieczór lub dwa. Remigiusz Mróz miał ciekawy pomysł na fabułę, wplótł w nią nie tylko temat niebezpieczeństw związanych z użytkowaniem social mediów, ale kilka innych, jak choćby niejednoznaczny moralnie związek wykładowcy i studentki, kwestie wykluczenia osób otyłych, nietolerancji, odrzucenia, samotności, braku akceptacji czy medialności… samobójstw. Wszystko to podane jest w typowej dla autora rozrywkowej konwencji, więc raczej niewiele tu przestrzeni na głębsze refleksje.

Historie budują wątki z teraźniejszości i przeszłości (które poznajemy okiem Tesy). Razem splatają się w interesującą fabułę z zakończeniem półotwartym. Część odpowiedzi poznajemy, co nieco autor zostawia w domyśle. Nie ma tu pogłębionych portretów psychologicznych bohaterów, jest skupienie na akcji.

„Hashtag” to lekki thriller dostarczający rozrywki, czyli dokładnie w takim stylu, do jakiego Remigiusz Mróz przyzwyczaił czytelników.

Książka dostępna również jako e-book. Cena: ok. 22 zł.

Źródło okładki: www.czwartastrona.pl
Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro