Hand lettering – nowe hobby, dzięki któremu stworzysz piękne dekoracje, napisy na ścianie i wyjątkowe kartki z życzeniami

Fototapety z cytatami czy pięknie wypisane maksymy w oszklonych ramkach już od kilku lat zdobią polskie wnętrza. Projekty z wykorzystaniem liter zdobią też przedmioty codziennego użytku, takie jak naczynia, ubrania czy zaproszenia. Ozdobne litery możecie stworzyć sami i wykorzystać na wiele różnych sposobów.

Magdalena Szymkuć Magdalena Szymkuć / 26-05-2015

Co to jest hand lettering i od czego zacząć?

Hand lettering można w pewnym zakresie odnieść do kaligrafii. O ile jednak kaligrafia skupia się na pięknym, ale z góry określonym kształcie liter, o tyle hand lettering sięga dalej, poza określone szablony. Jeśli widzieliście już pięknie wypisane cytaty w ramkach albo fototapety z maksymami rozpisanymi w prostokątnym czy owalnym polu z dodatkowymi rysunkami nawiązującymi do treści maksymy, to prawdopodobnie właśnie zetknęliście się z jego efektem. Pewnym jest, że im bardziej podziwiacie zróżnicowany krój liter, tym łatwiej będzie się wam odnaleźć w świecie hand letteringu.

Zgodnie z powszechnie znaną zasadą, mówiącą, że praktyka czyni mistrza, warto zacząć po prostu od pisania liter i znaków. Powyginane, wystylizowane i dowolnie pogrubiane litery są podstawowym elementem tej sztuki. Aby zacząć, nie potrzebujecie ani specjalnego papieru, ani profesjonalnych przyborów do pisania. Najważniejsze, żebyście jak najwięcej ćwiczyli, na początku malując te same litery w zupełnie innym kształcie i zróżnicowanych wielkościach, z czasem tworząc całe wyrazy i maksymy zamknięte w polach o wymyślnych kształtach i okraszone pomysłowymi rysuneczkami. Wzorów i inspiracji najlepiej szukać w książkach poświęconych typografii i liternictwie. Najważniejszą, a jednocześnie jedną z najtrudniejszych umiejętności dla początkujących jest rysowanie proporcjonalnych liter i znaków.

Przygotujcie odpowiednie miejsce do pracy

hand_lettering_2.jpg

Praca twórcza wymaga spokojnego i przestronnego miejsca. Na obszernym blacie biurka powinien niezmiennie królować porządek, a strefa pracy musi być dobrze oświetlona. W słoneczne dni najlepsze będzie naturalne oświetlenie, pamiętajcie jednak, że siedząc przy biurku, nie powinno się kierować twarzy frontem do okna – wówczas trudno się skupić, a świat za oknem tylko zachęca do oderwania się od pracy i podziwiania wiosennego krajobrazu.

Wieczorami i w szare dni postawcie na oświetlenie punktowe – najlepsze będą lampki na biurko. Osoby praworęczne powinny stawiać źródło sztucznego światła po lewej stronie, a leworęczne – po prawej. W ten sposób światło padać będzie zawsze przed piszącą rękę, a dłoń nie będzie tworzyć cienia w miejscu, w którym stawiane są nowe litery, znaki i drobne ilustracje. Blat stołu powinien być na tyle duży, żeby poza lampką zmieściły się na nim inspirujące książki i laptop, bo w czeluściach internetu nie brakuje hand letteringowych inspiracji. Najważniejsze jest oczywiście miejsce do kreślenia liter w notatniku oraz zestaw zwykłych długopisów, flamastrów i cienkopisów, który z czasem możecie zamienić na profesjonalne przybory do pisania dla artystów i grafików.

Hand lettering – ozdoba zaproszeń, cytaty do ramki, maksymy malowane na ścianie

Umiejętność pięknego pisania liter w rozmaitych kształtach i wielkościach i komponowania całych wyrazów w przepiękne formy może przydać się szczególnie w aranżacji wnętrz i projektowaniu rożnych przedmiotów. Projekty hand letteringowe stworzone najpierw na kartce papieru możecie przenieść za pomocą farbek do malowania na szkle na przykład na przezroczysty kubek do kawy, który podarujecie przyjaciółce na imieniny.

Używając farbek do tkanin, ozdobicie z kolei bawełnianą koszulkę, która będzie niezastąpionym elementem plażowych stylizacji. Takie nietypowe napisy namalowane na ścianie sprawdzą się natomiast jako ozdoba wnętrz. Odręcznie wypisane maksymy z ulubionych książek nastoletniego dziecka po oprawieniu w kolorową ramkę staną się niebanalną dekoracją pokoju ucznia, a zaproszenie ślubne wypisane takimi odręcznymi wymyślnymi literami na długo zapadnie w pamięć wszystkich gości.

Hand lettering może stać się waszym nowym hobby. Znając jego podstawowe zasady, możecie ozdobić przedmioty codziennego użytku, udekorować ściany, a przede wszystkim przygotować ilustrowane maksymy, które po włożeniu w różnokolorowe ramkistaną się ważnym detalem tworzącym styl waszego mieszkania. Do dzieła!

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro