Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę
Half-Life Alyx – jak to działa i czym się różni na goglach różnych firm?

Half-Life Alyx – jak to działa i czym się różni na goglach różnych firm?

Half-Life: Alyx to jedna z najgłośniejszych gier rozgrywanych w wirtualnej rzeczywistości. Sprawdzamy, na jakich goglach VR da się ją uruchomić i czym się różni produkcja studia Valve pokazująca siłę platformy SteamVR na topowych zestawach.

Piotr Grabiec
Piotr Grabiec 14-05-2020 aktualizacja: 12-05-2020

Czas czytania: 7 min

Valve to firma, która zawładnęła rynkiem gier na komputery osobiste za sprawą platformy Steam. W ostatnich latach rozwinęła ją o moduł SteamVR, a jej partnerem w wirtualnej rzeczywistości został niespodziewanie producent smartfonów z Tajwanu, czyli HTC, który wydał już kilka generacji gogli z rodziny HTC Vive.

Po kilku latach komitywy programiści z Valve zapragnęli nieco samodzielności. Firma najpierw wprowadziła do sprzedaży swoje własne gogle VR podpinane do peceta, czyli Valve Index, a później ogłosiła prace nad swoją własną grą o tytule Half-Life: Alyx. Nic dziwnego, że świat na moment oszalał. half life alyx 2 vive

Half-Life: Alyx to gra wyłącznie na komputerowe gogle VR

Nowa gra to kontynuacja kultowej serii o przygodach małomównego Gordona Freemana. Bohater z pomocą graczy walczy z kosmitami, którzy opanowali Ziemię. Jak dotąd pojawiły się dwie pełnoprawne odsłony tego cyklu (Half-Life i Half-Life 2) oraz dwa obszerne dodatki (Half-Life 2: Episode 1 oraz Half-Life 2: Episode 2).

Half-Life: Alyx to spin-off serii osadzony fabularnie na pięć lat przed wydarzeniami przedstawionymi w grze Half-Life 2. Tym razem gracze wcielają się w tytułową Alyx Vance, czyli jedną z postaci niezależnych, jakie Gordon Freeman spotkał na swojej drodze, by strzelać i wykonywać proste zagadki logiczne. half life alyx 3 index Nie ma co się też oszukiwać — fabuła jest tutaj tylko pretekstem, by pokazać możliwości silnika fizycznego, który pozwala na manipulację wieloma różnymi obiektami w świecie gry. Dostępność różnych opcji wygląda zaś nieco inaczej w zależności od tego, na jakim sprzęcie uruchomiono ten tytuł.

Half-Life: Alyx: na jakich jeszcze goglach można zagrać w nową grę Valve projektowaną z myślą o Valve Index?

Na liście kompatybilnych sprzętów oprócz Valve Index wymieniono również kilka innych urządzeń. Wśród nich są różne sprzęty z rodziny HTC Vive, w tym HTC Vive Cosmos, a także gogle należącej do Facebooka marki Oculus — Rift S oraz Quest w trybie Link. Nie zabrakło też urządzeń zgodnych z Windows Mixed Reality. half life alyx 4 vive

Twórcom platformy Steam z pewnością zależy na tym, by w ich grę zagrało jak najwięcej osób, a jednocześnie chcieliby, aby ich wrażenia były jak najlepsze. Na szczęście nie zabierają graczom wyboru, aczkolwiek nie ma wątpliwości, że gra działa najlepiej na platformie Valve Index.

Ogromna w tym zasługa kontrolerów o nazwie Valve Knuckles

Skonstruowane zostały tak, by gracz mógł je puścić i mieć wrażenie, że ma puste dłonie. Nie ma potrzeby ich trzymać, bo przymocowane są do rąk za pomocą kawałka materiału. Za każdym razem, gdy gracz chwyci coś w VR, to będzie miał wrażenie, że faktycznie coś łapie. Poprawia to immersję. half life alyx 5 index W przypadku innych platform kontrolery w dłoni trzeba trzymać cały czas. Niezależnie więc od tego, jakie inne gogle wybierze gracz, dołączane do nich pady nie pozwalają na podobny poziom zatopienia się w grze jak przy użyciu Valve Knuckles, gdy wirtualną dłoń zaciska się przytrzymaniem triggera.

Obecnie zakup zestawu Valve Index graniczy jednak z cudem, ale gracze powinni rozważyć też inne opcje

Jeśli ktoś ma już zestaw Valve Index w domu oraz kompatybilny z nim komputer, to nie powinien kombinować, tylko go użyć. Nieco problemów może sprawić ustawienie sensorów do śledzenia ruchu głowy gracza oraz padów, które muszą się znaleźć w rogach pomieszczenia np. pod sufitem, ale to jednorazowa niedogodność. half life alyx 6 vive

Problem w tym, że dostępność Valve Index jest teraz mocno ograniczona. Na szczęście Half-Life: Alyx można uruchomić również na goglach marki HTC takich jak HTC Vive, HTC Vive Pro, HTC Vive Cosmos oraz HTC Vive Cosmos Elite, a rozgrywka na nich będzie wyglądała bardzo podobnie.

Śledzenie ruchów w większości zestawów marki HTC działa na podobnej zasadzie co Valve Index i wykorzystuje satelitki

Jedynie w przypadku HTC Vive Cosmos trzeba mieć na uwadze to, że do śledzenia gracza wykorzystywane są tylko kamery i czujniki. Dokładność stoi na nieco gorszym poziomie, a zestaw potrafi zagubić kontrolery umieszczone za głową. Niestety sięga się do tyłu non-stop, by wziąć z plecaka i schować do niego amunicję. half life alyx 7 oculus W grę zagrają również posiadacze gogli Oculus Rift S, które również nie korzystają z satelitek. Ten zestaw zdaje się sprawiać nieco mniej problemów niż HTC Vive Cosmos, ale pewnych rzeczy się nie przeskoczy i szkoda, że twórcy gry nie wpadli na pomysł, by w goglach tego typu magazynki wieszało się na pasku.

Ten zestaw nie korzysta z satelitek i uruchamia proste gry bez podłączenia do peceta, ale może działać podobnie do Oculus Rift S po podpięciu do komputera. Half-Life: Alyx, czyli gra, która działa sprawnie na HTC Vive Cosmos i Valve Index, potrafi przy tej samej konfiguracji złapać przy użyciu Oculus Quest zadyszkę. half life alyx 8 oculus half life alyx 9 oculus W przypadku platformy Windows Mixed Reality wrażenia zależą od tego, jakie parametry ma dany zestaw gogli. Dobrym wyborem mogą okazać się takie zestawy jak HP Reverb oraz Samsung Odyssey. Trzeba jednak pamiętać, że w przeciwieństwie do pozostałych wymienionych wyżej nie projektowano ich z myślą o grach wideo.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro