Gry zręcznościowe od lat 5 do 105

Gry i zabawy zręcznościowe są doskonałą alternatywą dla gier komputerowych. Odpowiednio dostosowane do wieku, potrafią skutecznie odciągnąć od strzelanek. Dzięki nim możemy spędzić z naszym dzieckiem trochę czasu, a przy okazji aktywnie zadbać o jego rozwój. Podpowiadamy w co grać w długie, jesienne wieczory.

Izabela Kokot Izabela Kokot / 28-10-2015

Gry zręcznościowe nie tylko bawią, ale także mają pozytywny wpływ na rozwijanie refleksu. U dzieci młodszych poprawiają sprawność manualną. Część z nich wymaga spostrzegawczości, inne z kolei koordynacji ruchów i zwinności. Łączy je jedno — są doskonałym sposobem na spędzenie wolnego czasu z dziećmi, a przy okazji na relaks, odpoczynek i świetną zabawę. Na początek coś dla najmłodszych.

Małpki, rybki, krokodyle

Gra spadające małpki to doskonała zabawa zarówno dla dzieci, jak i dla rodziców. Przez pień palmy przełożone są kolorowe patyczki, na które wrzuca się małpki. Gracze po kolei stopniowo usuwają patyczki, uważając przy tym, aby żadne zwierzątko nie spadło. Wygrywa ten z uczestników zabawy, który zbierze najmniej małpek.

Koordynację ruchową doskonale będzie kształtować zabawa w łowienie rybek. Istnieje kilka wariantów tej gry, które są zróżnicowane pod względem stopnia trudności. Najprostsza, przeznaczona dla najmłodszych dzieci zabawka składa się z drewnianych lub plastikowych rybek z magnesem oraz wędek. Zadaniem dziecka jest złowienie jak największej ilości stworzeń. W wariancie bardziej zaawansowanym rybki umieszczone są w ruchomym jeziorze. Zadaniem uczestników jest złowienie tej, która otworzy pyszczek. Zabawa wymaga nie tylko koordynacji ruchowej, ale i spostrzegawczości oraz refleksu.

Trzymającą w napięciu, wzbudzającą salwy śmiechu i piski u najmłodszych grą jest krokodyl u dentysty. Każdy z graczy po kolei dotyka delikatnie zębów w otwartej paszczy zwierzaka. Gdy trafi na „bolący” ząb, pysk się zamyka. Za każdym razem jest to losowo wybrany ząb. Innym rodzajem gry z aligatorem w roli głównej jest balansujący krokodyl. Na platformie w kształcie zwierzęcia układa się klocki w wylosowanym kostką kolorze. Przegrywa ten uczestnik, który spowoduje przewrócenie się krokodyla lub zsunięcie się klocków.

Wyginaj śmiało ciało

Interesującym typem gier zręcznościowych mogą być te, które wymagają od uczestników wysiłku fizycznego. Dzięki temu nie tylko mogą oni świetnie się bawić, ale przy okazji poprawić swoją kondycję, gibkość, zręczność, równowagę czy też koordynację ruchów. Zaszczepianie u najmłodszych zamiłowania do dbałości o sprawność fizyczną niesie ze sobą same korzyści. Dzięki temu dziecko będzie sprawne i, co ważne, zminimalizuje ryzyko powstania wad postawy.

Trudno uwierzyć, ale jedna z najpopularniejszych gier zręcznościowych świata powstała w połowie lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Charles Foley wspólnie z Neilem Rabensem wymyślił grę towarzyską o nazwie Pretzel. Był to pierwowzór Twistera. Gra składa się z maty z kolorowymi kółkami oraz tarczy ze wskazówkami, które określają na jaki kolor gracz ma postawić rękę lub stopę. Jest to nie tylko doskonała zabawa, ale również świetna okazja do ćwiczenia giętkości i równowagi dla dzieci i dorosłych.

Dobrym pomysłem na połączenie gimnastyki z zabawą są wszelkiego rodzaju maty do ćwiczeń. Zwykle są to interaktywne maty taneczno-gimnastyczne. Można na nich zarówno ćwiczyć kroki do wybranej piosenki, uprawiać fitness, aerobik lub jogging, jak i pograć w kręgle. Wielofunkcyjność gry sprawia, że nigdy się nie znudzi.

Jenga — znaczy budować

Niewątpliwym bestsellerem wśród gier umysłowo-zręcznościowych jest Jenga. W języku Swahiil „jenga" oznacza budowanie. Jej pomysłodawczynią była na początku lat siedemdziesiątych XX wieku Leslie Scott, która zasady gry oparła na obserwacjach z najbliższego otoczenia. Jej rodzina prowadziła tartak, w którym obrobione już bale drzewa układano w specyficzny sposób. W grze chodzi o zbudowanie jak najwyższej wieży z drewnianych klocków. Cała zabawa polega na tym, że kolejne poziomy buduje z klocków wyjętych z niższych stopni konstrukcji. Zadaniem uczestników gry jest wybudowanie jak najwyższej wieży i pilnowanie, by się nie zawaliła. Jest to doskonała gra zręcznościowa, wymagająca logicznego myślenia.

Wszelkiego rodzaju gry zręcznościowe są atrakcją nie tylko dla dzieci, ale i dla dorosłych. Najmłodsi mają szansę na to, by choć na chwilę oderwać się od komputera czy telewizora, a rodzice mają możliwość relaksu i odpoczynku od codziennych obowiązków. Nie do przecenienia jest również fakt, że są to wspólne chwile w gronie rodziny czy przyjaciół.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro