Gry planszowe, które nauczą dziecko liczyć

Gry planszowe to nie tylko zabawa i sposób na spędzenie wolnego czasu z całą rodziną. Niektóre mogą sprawić, że dziecko szybciej nauczy się liczyć. Matematyka jeszcze nigdy nie była tak prosta. Sprawdź, które gry umożliwią dziecku poznanie cyfr, a które nauczą je dodawania, odejmowania i mnożenia.

Iwona Szadkowska Iwona Szadkowska / 26-10-2016

Poznajemy cyferki – Czuczu Puzzle do pary

Zanim dzieci zaczną dodawać, odejmować, tworzyć zbiory, mnożyć i dzielić, ważne jest, aby bez problemu rozpoznawały cyfry od 1 do 9, a później tworzyły z nich nieskończoną ilość liczb. Już trzylatki mogą poznawać cyferki, a gra Czuczu Puzzle do pary to ciekawa propozycja. Gra polega na dopasowaniu dwóch puzzli – jednego z cyferką i drugiego z odpowiednią ilością zwierzątek. Zestaw jest wykonany z grubej i wytrzymałej tektury. Cena gry to około 20 zł.

Trefl Cyferki

Pierwszą propozycją dla dzieci najmłodszych jest gra Trefl Cyferki. Dzięki niej dziecko poznaje cyfry, pojęcie zbiorów, a także znaki działań – dodawania i odejmowania. Można w nią grać samodzielnie, ale również wraz z rodzicami lub rodzeństwem. Kolorowe karty zwracają uwagę najmłodszych, a przyjazne grafiki zachęcają dzieci do zabawy. Gra Cyferki umożliwia zabawę na 8 różnych sposobów. Koszt zakupu to około 15 zł. Na Allegro możemy też znaleźć wersję gry z księżniczkami Disneya.

Trefl Liczymy

Dzieci w wieku przedszkolnym mogą przekonać się do prostych zadań matematycznych – dodawania i odejmowania – przez zabawę. Ciekawą propozycją jest w tym przypadku gra Liczymy. Składa się ona z kolorowych puzzli z obrazkami, cyframi i działaniami. Celem jest ułożenie pociągu z puzzli. Na każdym elemencie znajdują się obrazki i liczby do dopasowania, a długość pociągu może mieć nawet 1,6 metra. Gra umożliwia zabawę na około 15 różnych sposobów, dzięki czemu podstawowe działania matematyczne są przyjemne i łatwe do zrozumienia dla najmłodszych dzieci. Koszt to około 15 zł.

Rummikub – gra w dodawanie

Gra planszowa Rummikubjest przeznaczona dla dzieci od 7. roku życia. Składa się ze 160 kostek do gry, 4 jokerów, 6 podstawek i instrukcji. Kostki to klocki w czterech kolorach, ponumerowane od 1 do 13. Każdy z graczy otrzymuje jedną podstawkę, gdzie może układać swoje kostki i ukrywać je przed wzrokiem pozostałych. Celem jest jak najszybsze pozbycie się wszystkich kostek przez odpowiednie wyłożenie ich na stole. Każdy z graczy na początku losuje 14 kostek, a pozostałe kostki pozostają zakryte.

Kostki wykłada się na stół w określony sposób. Można wyłożyć serię co najmniej trzech kostek w takim samym kolorze o kolejnych numerach, np. 5, 6 i 7. Można również szeregować kostki w grupy: różne kolory, ale ten sam numer, np. trzy dziewiątki lub trzy dziesiątki. Kolory w grupach nie mogą się powtarzać. Chcąc rozpocząć grę, każdy musi wyłożyć na stół serię i/lub grupę o wartości przynajmniej 30 punktów (to suma wartości na każdej kostce). Jeżeli któryś z graczy nie ma odpowiedniego układu, pobiera jedną kostkę z tych, które pozostały nie rozdane. Joker zastępuje dowolną kostkę.

Gra Rummikub uczy dodawania, planowania, odpowiedniej strategii i przede wszystkim umożliwia dzieciom poznanie cyfr i liczb. Cena gry Rummikub to około 80 zł.

Tabliczka mnożenia – kolejny etap

Tabliczka mnożenia zazwyczaj nie kojarzy się z czymś przyjemnym. Nauka na pamięć wielu konfiguracji liczb i cyfr jest trudna i mozolna. Jednak poznanie tabliczki mnożenia również może być zabawą. Na ratunek rusza tutaj gra planszowa od Jawa.

Gra planszowa Tabliczka mnożenia to szereg działań ustawionych od startu do mety. Gracz rzuca kostką, zatrzymuje się na wylosowanym polu i ma do obliczenia działanie. Należy wówczas podać wynik, wybrać kamień z wylosowanym zadaniem i sprawdzić wynik na małej planszy. Na początku może być trudno, ale dzięki małej planszy z wynikami dzieci poznają tabliczkę mnożenia, uczą się jej, zapamiętują ją i kolejne etapy stają się łatwiejsze. Wygrywa ten gracz, który pierwszy znajdzie się na mecie. Koszt zakupu to około 30 zł.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro