Gry planszowe, które nauczą dziecko czytać

Czytanie jednym przychodzi łatwiej, a innym nieco trudniej. Prawdą jest jednak to, że im więcej czytamy, tym lepiej nam ono wychodzi. Jeżeli zachęcamy dziecko do czytania przez podarowanie mu grubej książki z małymi literkami, to efekt może nie być zadowalający. Młody człowiek szybko się zniechęci. Jeżeli natomiast zaproponujemy mu grę planszową, chętniej do niej usiądzie. Jakie gry planszowe zachęcą dziecko do lektury?

Iwona Szadkowska Iwona Szadkowska / 26-10-2016

Gry planszowe najczęściej polegają na przejściu z miejsca A do miejsca B, zdobyciu odpowiedniej liczby elementów itp. Są też gry, w których jednym z elementów jest przeczytanie karty przygód, zadania do wykonania lub hasła do przedstawienia czy narysowania. Jeżeli nie przeczytamy kartki z instrukcją, nie będziemy wiedzieli, co należy zrobić, aby zmierzać ku wygranej. Dlatego te gry są ciekawym pomysłem dla dzieci, które jeszcze nie czytają płynnie. Jakie gry tego typu znajdziemy na Allegro?

5 sekund

5 sekund to gra na czas. Mamy 5 sekund, aby odpowiedzieć na wylosowane pytanie. Choć jest to gra planszowa, bardzo ekscytująca, trzymająca w napięciu, to również może nauczyć dziecko czytać. Gra składa się z planszy, czasomierza, 6 kart Następny, 6 kart Zmiana, 6 pionków oraz 372 kart z pytaniami. I o te pytania właśnie chodzi. Pytania nie są długie, więc nie zniechęcają i jest ich na tyle dużo, że najmłodsi nie zapamiętają wszystkich. Chcąc grać w 5 sekund, będą musieli przeczytać pytanie. A jeżeli chcemy, aby dziecko przeczytało więcej, możemy wyznaczyć najmłodszego zawodnika, który właśnie uczy się czytać, jako osobę, która losuje i czyta pytania każdemu graczowi. Cena gry to około 80 zł.

Monopoly

Monopoly to nie tylko gra, w której liczy się pieniądze, kupuje i sprzedaje ulice, ale także gra, w której losuje się karty Szansa. Każda taka karta to kolejny pretekst, aby dziecko przeczytało zawartą na niej instrukcję. Ponadto należy czytać nazwy ulic, wiedzieć, gdzie znajduje się koszt danej ulicy i wyszukać tę odpowiednią. Każdy mały fan gry Monopoly może więc być bankierem, gdy uczy się czytać. Jest to stanowisko bardzo odpowiedzialne, więc tym chętniej powinno być przyjęte przez najmłodszego uczestnika rozgrywki. Koszt gry zaczyna się od około 60 zł.

Było sobie życie – Pierwsza pomoc

Gra planszowa Było sobie życie – Pierwsza pomoc nie tylko zachęci dziecko do czytania, ale również nauczy je, jak się zachować w sytuacjach zagrażających zdrowiu lub życiu. Gra składa się z planszy, koła Wir zdarzeń, 51 kart czerwonych, 51 kart zielonych, 55 kart niebieskich, 4 kart Telefony alarmowe, 39 kart Szansa, 39 kart Pech, 16 żetonów Łańcuch przeżycia, 4 żetonów Fatalny zbieg zdarzeń, 42 żetonów Globinka, 42 żetonów Tlenio, 12 kart ABC, 4 kart Przelicznik, 4 detektorów odpowiedzi, instrukcji i małego samouczka Pierwsza pomoc. W grze należy przeczytać zadanie do wykonania, gdy znajdziemy się na danym obszarze. Cena to około 70 zł.

Kalambury

Gra planszowa Kalamburyto nieco inna wersja tradycyjnych kalamburów, w których należało odgadywać hasła, pokazując je lub rysując. W grze planszowej trzeba odgadnąć hasło za pomocą wyrazów bliskoznacznych, słów o przeciwnym znaczeniu lub innych określeń, ale również dotrzeć do mety. Każde hasło należy przeczytać, zaprezentować drużynie i odgadnąć w jak najkrótszym czasie. Gra planszowa Kalambury składa się z planszy, 495 kart z hasłami, 4 pionków, kostki, notesu do podliczenia punktów i instrukcji. Kosztuje około 60 zł.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro