Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę

Gry planszowe dla dwu- i trzylatków

Warto od samego początku rozbudzać w dzieciach zainteresowanie planszówkami i wybierać dla nich gry ciekawe i rozwijające. Już dla dwu- i trzylatków znaleźć można ciekawe gry dedykowane maluchom w tym wieku.

Krzysztof Pilch
Krzysztof Pilch 09-12-2014

Czas czytania: 5 min

FacebookTwitter
zamknij

Gry planszowe dla dwu- i trzylatków

Jakich gier unikać, czym się kierować przy wyborze?

Wiadomo, że dzieci w tym okresie swojego życia mają dość ograniczone możliwości i gry dla nich muszą to uwzględniać. Należy też pamiętać, że ładne pudełko i entuzjastyczny, marketingowy opis to zdecydowanie za mało, by zdecydować się na daną grę. Dobrze jest więc zapoznać się przynajmniej pokrótce z jej zasadami – czasami w opisach producenta lub na pudełku można znaleźć ich skrót. Coraz więcej jest też serwisów o nowoczesnych grach planszowych publikujących recenzje, również tytułów dla dzieci. Można więc takich tekstów poszukać, wpisując w wyszukiwarkę internetową frazę składającą się z tytułu gry i słowa „recenzja”.

Na pewno należy unikać gier, w których rozgrywka sprowadza się jedynie do wspomnianego rzutu kostką i poruszenia pionkiem, bo one nic ciekawego sobą nie reprezentują, a jeśli nawet dziecko na początku się nimi zainteresuje, to prawdopodobnie dość szybko się również znudzi. Zresztą, liczenie od 1 do 6 (takie wartości są na tradycyjnej kostce) niekoniecznie jest tym, czego dwulatek musi się nauczyć w pierwszej kolejności. Oprócz ciekawych zasad i rozgrywki, która rozwija dziecko, należy zwrócić uwagę na wykonanie gry. I nie chodzi tu tylko o atrakcyjność estetyczną – choć ta jest bardzo ważna, ale również o wielkość i solidność poszczególnych elementów znajdujących się w pudełku.

Ciekawe gry dla maluchów – firma Haba

Haba to niemiecka firma, która jest niekwestionowanym liderem w ciekawych i rozwijających grach dla dzieci. Wśród tytułów przez nią wydanych znaleźć można również propozycje dla dwu- i trzylatków. Oto kilka z nich. Piękne i solidne wykonanie to cecha wszystkich gier tego wydawcy, więc nie ma sensu wspominać o tym przy każdym z tytułów.

Trzylatki z powodzeniem mogą zagrać w grę W ogrodzie, w której będą musieli zebrać czereśnie, nim zje je kruk. W trakcie rozgrywki dzieci ćwiczą pamięć – żeby wygrać, muszą zapamiętać położenie kartoników z symbolami czereśni, śpiących zwierzątek i kruka oraz uczą się współpracy – wszystkim graczom zależy na tym, by nie odkryć kartonika z krukiem. Do tego dochodzi jeszcze rozpoznawanie kolorów – kostka, którą rzucamy, ma na ściankach kwiaty w różnych kolorach, odpowiadających kwiatom na kafelkach. Ostatnim atutem jest krótki czas rozgrywki.

Kolejną grą jest Rozpoznawanie przez dotyk. Tytuł jest może mało atrakcyjny, ale pokazuje, na czym polega sedno rozgrywki. Zasady są bardzo proste: jeden gracz umieszcza drewniany element w brzuchu owieczki wykonanej z materiału, a drugi za pomocą dotyku próbuje go rozpoznać. Jeśli odgadnie prawidłowo, zdobywa punkt – wygrywa osoba, która zbierze największą liczbę. Gra jest świetnym sposobem na ćwiczenie zmysłu dotyku i pamięci.

To tylko dwa tytuły z oferty Haby, warto jednak zapamiętać nazwę wydawcy i zapoznać się również z innymi jego grami.

Nie tylko Haba – inni wydawcy dobrych gier dla dzieci

W Polsce jest kilka wydawnictw wydających porządne gry dla maluchów. Poniżej kilka przykładów.

Wydawnictwo Hobbity nie skupia się wyłącznie na grach dla dzieci, ale w swojej ofercie ma również i takie pozycje. Grę, po którą zdecydowanie warto sięgnąć, jest Pewnego razu, która pobudza rozwój wyobraźni i słownictwa, gdyż jej istotą jest tworzenie opowieści na podstawie wylosowanych żetonów przedstawiających różne przedmioty. Oczywiście, im młodsze dziecko, tym bardziej potrzebna jest pomoc rodzica, ale dziecko w wieku trzech lat powinno sobie poradzić z układaniem prostych historii – zdań.

Drugim, zdecydowanie bardziej znanym wydawnictwem, na które warto zwrócić uwagę, jest Granna, zaś jednym z tytułów, nad którego zakupem rodzice trzylatków mogą się zastanowić, jest gra Potwory do szafy. Pomaga ona oswoić dziecięce lęki przed zaśnięciem, ćwiczy pamięć i zapewnia dobrą zabawę. W trakcie rozgrywki gracze muszą wyszukiwać żetony przedstawiające zabawki, których boi się stwór przedstawiony na karcie, i w ten sposób odesłać go do szafy.

Recenzję gry "Potwory do szafy" przeczytasz tutaj.

To tylko kilka z licznych przykładów gier, które mogą rozwijać dzieci i zapewniać dobrą zabawę. Naprawdę warto wprowadzać maluchy w świat niebanalnych gier planszowych, w którym coś dla siebie znajdą również rodzice. Im starsze dziecko, tym ciekawsze tytuły można wybrać – również takie, przy których świetnie bawić się będą dorośli.

Czy ten artykuł był pomocny?
FacebookTwitter
FacebookTwitter

oferty sponsorowane

Artykuły z kategorii Dziecko


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro