Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Jeżeli nie zmienisz ustawień, będą one zapisywane w pamięci Twojego urządzenia.

Gry na peceta, w których przyda ci się pad

Gry wideo uruchamiane na komputerze jeszcze kilka lat temu zwykle obsługiwało się za pomocą myszy i klawiatury. Teraz coraz częściej są projektowane tak, by sterowanie postacią było wygodne przy wykorzystaniu pada. W niektórych grach posługiwanie się kontrolerem jest nawet wskazane.

Piotr Grabiec Piotr Grabiec / 13-03-2017

Klawiatura i mysz to kontrolery, które w pierwszej chwili przychodzą do głowy, gdy myśli się o grach komputerowych. To się jednak zmienia. Podłączenie pada do PC jest banalne, a kolejne tytuły (zazwyczaj multiplatformowe, ale nie tylko) natywnie wspierają kontrolery. Warto wyposażyć się w pada do komputera w przypadku grania w gry sportowe, bijatyki, trzecioosobowe sandboksy i przygodówki.

„FIFA”

Jednym z typów gier, które świetnie sprawdzają się podczas gry na padzie, są tytuły sportowe. Ikoniczną serią jest „FIFA”, w której gracze mogą wcielić się nie tylko w trenera i menedżera, ale też w piłkarzy na boisku. Sterowanie piłkarzami za pomocą klawiatury bywa problematyczne. Wykonywanie podań, strzałów i wślizgów przyciskami na kontrolerze jest znacznie bardziej intuicyjne.

„Mortal Kombat”

Drugim gatunkiem skrojonym pod obsługę za pomocą kontrolera są bijatyki. Przykładowym tytułem jest seria „Mortal Kombat”. To kultowy cykl, który doczekał się wielu odsłon i świetnie sprawdza się podczas rozgrywki wieloosobowej przy jednym ekranie. Dzięki temu po podpięciu dwóch padów do PC można w wygodny sposób bawić się przy jednym monitorze w gronie znajomych.

„Assassin's Creed”

Gry z otwartym światem, przedstawiające akcję z perspektywy trzecioosobowej, czyli np. zza pleców lub znad ramienia głównego bohatera, bardzo często sprawnie wykorzystują kontroler. Przykładem takiego tytułu jest „Assassin's Creed”. W przeciwieństwie do strzelanin nie wymagają precyzyjnego celowania myszą, a do poruszania się i rozglądania można z powodzeniem wykorzystać gałki analogowe.

„Wiedźmin 3”

Tytułem, do którego warto zakupić kontroler, jest też polski „Wiedźmin 3”. Chociaż pierwsza część cyklu zadebiutowała wyłącznie na komputerach osobistych, a druga dopiero po premierze na PC doczekała się edycji na konsolę Xbox 360, to finał trylogii powstał od razu z myślą o konsolach nowej generacji. Sterowanie Geraltem w grze „Wiedźmin 3” za pomocą klawiatury oczywiście jest możliwe, ale podobnie jak w przypadku „Assassin's Creed” pad może okazać się wygodniejszy.

Przygodówki od Telltale

Bardzo wygodnie gra się na padzie w popularne przygodówki studia TellTale. Wśród tytułów, które warto w ten sposób przejść, są takie hity jak: „The Walking Dead”, „Batman”, „The Wolf Among Us” i „Gra o tron”. Wykorzystanie pada nie jest jednak tutaj tak istotne jak w przypadku poprzednich tytułów, bo w przygodówkach TellTale duży nacisk położony jest na dialogi.

Podsumowanie

Coraz więcej gier komputerowych obsługuje pada. Dzięki temu można grać bez konieczności siedzenia przy biurku i nawet uruchamiać gry na telewizorze. Kontroler nie jest co prawda niezbędny, by cieszyć się tymi produkcjami, ale zabawa z jego wykorzystaniem może dać graczom dużo więcej radości. Oczywiście nie oznacza to, że pad zawsze będzie lepszy. Mysz i klawiatura nadal mogą sprawdzić się znacznie lepiej w strategiach, grach MMO i strzelaninach, chociaż w tym ostatnim przypadku zdania są podzielone.

podziel się