Gry, które przyczyniły się do odkryć naukowych

Mogłoby się wydawać, że gry i nauka nie mają wiele wspólnego. Jednak gdyby głębiej się nad tym zastanowić, to graczy oraz naukowców łączy bardzo dużo. Obie te grupy muszą rozwiązać jakiś problem przy pomocy dostępnych narzędzi. Co więcej, niektóre gry przyczyniły się wręcz do odkryć naukowych.

Julita Słonczewska Julita Słonczewska / 16-11-2015

Na pewno większość osób myśli, że granie w gry to nic innego, jak rozrywka. Dla jednych ciekawa, dla innych bezsensowna. Jednak kilka gier przyczyniło się do prawdziwych i bardzo ważnych odkryć naukowych, które bez nich albo nie byłyby możliwe, albo zajęłyby naukowcom dużo więcej czasu.

World of Warcraft

Najpopularniejsza gra z gatunku MMORPG przeszła do historii za sprawą incydentu zepsutej krwi. Zupełnie przypadkowo, przez niedopatrzenie programistów, gra przyczyniła się nauce. Incydent zepsutej krwi wynikł z powodu umiejętności nowego bossa. Potrafił on zatruć krew bohaterów, co nie tylko zabierało punkty życia, ale też mogło przenosić się na innych graczy. Zatruta krew nie miała opuszczać miejsca, w którym toczyła się walka, ale programiści zapomnieli o zwierzętach bohaterów. Te również zostawały zainfekowane, a następnie mogły zarażać innych graczy. W rezultacie w grze przez tydzień trwała wielka epidemia. Sprawą szybko zainteresowali się epidemiolodzy, którzy mieli okazję dokładnie przebadać mechanizmy rozprzestrzeniania się choroby i to na 2 mln osób. Tak o to World of Warcraft przyczyniło się nauce.

Przeczytaj też recenzję gry „World of Warcraft: Warlords of Draenor”.

Ora

To dość prosta gra strategiczno-ekonomiczna, która polega na tym, aby ochronić przydzielony nam obszar lasu przed drapieżnikami. Gracz może rozkładać pułapki, a nawet tworzyć rezerwaty dla innych zwierząt. Ważna jest ochrona lasu. Taktyki najlepszych graczy są wykorzystywane w realnym życiu w lasach w Nowej Zelandii.

League of Legends

To kolejna gra online, która pomogła nauce, a w sumie to cały czas pomaga. Co prawda w LoL nie wydarzyła się historia podobna do World of Warcraft, ale przy grze cały czas pracuje grupa 30 naukowców, którzy badają zachowania graczy. Dzięki temu są oni w stanie zbadać rzeczy praktycznie niedostępne dla tradycyjnej nauki. Głównie dlatego, że w League of Legends codziennie gra kilkadziesiąt milionów ludzi na całym świecie. Grupa skupia się przede wszystkim na tym, co zrobić, aby gracze byli dla siebie mili.

Phylo

Wydawałoby się, że to prosta gra, w której chodzi o układanie kolorowych puzzli. I tak po części jest. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że to nic innego, jak bioinformatyka. W rzeczywistości dopasowujemy do siebie DNA różnych gatunków zwierząt. Pomaga to naukowcom w badaniu chorób genetycznych poprzez wykrywanie ich źródła. To z kolei wpływa na wcześniejsze wykrywanie, a nawet leczenie wielu chorób.

Foldit

To mało znana gra komputerowa, w której zarejestrowanych jest raptem kilkaset tysięcy graczy z całego świata. Jednak przyczyniła się ona do prawdziwych i ważnych odkryć naukowych. Gra polega na takim ułożeniu białka, aby jego struktura była jak najbardziej stabilna. Wydaje się proste, ale w gruncie rzeczy to dość skomplikowana sprawa. Dzięki graczom udało się w ten sposób rozszyfrować wirusa Masona-Pfizera (naukowcy walczyli z tym od 15 lat), a także udoskonalić katalizator w reakcji Dielsa-Aldera i to aż 18-krotnie, w zaledwie 10 dni.Gry to nie tylko cyfrowa rozrywka, która niewiele ma wspólnego z nauką. Co prawda sam ich rozwój popycha do przodu wiele dziedzin naukowych, ale też konkretne tytuły przyczyniają się do ważnych odkryć. Gry coraz częściej są wykorzystywane przez naukowców na całym świecie.

podziel się

Na czasie