Gry karciane dla dzieci – przegląd

Gry karciane dla dzieci – przegląd

autor: Iwona Szadkowska, data publikacji: 11-06-2015

Karty mogą zafascynować nawet przedszkolaka. Klasyczne karty to dobry wstęp do nauki matematyki – poznawania cyfr i liczenia, natomiast karty przygodowe mogą rozwijać wyobraźnię. Jakie gry karciane dla dzieci można znaleźć na Allegro?

Gry karciane mogą być początkiem prawdziwego kolekcjonerskiego zamiłowania. Każda z kart przedstawia fantazyjną postać obdarzoną punktami siły, mocy, szybkości, itp. Można grać w karty i wymieniać się tymi, które się powtarzają. W ten sposób rozwijają się pierwsze przyjaźnie, bo wspólna pasja zazwyczaj łączy. I jeżeli zależy nam na czymś, co oderwie młodego człowieka od ekranu komputera lub telewizora – można pomyśleć o grach karcianych.

Invizimals

Invizimals to tajemnicze stwory z gry na konsolę pod tym samym tytułem. Gra karciana przedstawia te malutkie postacie z ich mocami, siłą i specjalnymi zdolnościami. Karty można kolekcjonować lub brać udział w pojedynkach. Zeskanowanie kodu na odwrocie karty umożliwia przeniesienie rozgrywki do wirtualnego świata na tablecie, konsoli lub telefonie. Koszt 5 saszetek (w każdej z nich znajduje się 6 kart) oraz karty z limitowanej edycji to około 20 zł.

Dobble Rebel

Dla szukających czegoś spoza świata gier komputerowych, a jednocześnie rozwijających spostrzegawczość i refleks, polecamy Dobble. W grze wszystkie karty rozdaje się graczom, a jedną kładzie na środku. Gracze patrzą na swoją pierwszą kartę z góry i szukają wspólnego symbolu z kartą, która leży na środku. Po znalezieniu głośno nazywają symbol i szybko kładą swoją kartę tak, aby przykryła tę na środku stołu. Wygrywa ta osoba, która pierwsza pozbędzie się wszystkich kart.

Dla utrudnienia symbole na kartach mogą mieć inny rozmiar lub być odwrócone. Liczy się pełna koncentracja i spostrzegawczość oraz szybkość. Karty przedstawiają kolorowe ilustracje roślin, przedmiotów i postaci. Każda z nich jest unikalna i łączy się z inną tylko jednym symbolem. Koszt pojedynczego zestawu Dobble to około 40 zł.

Uno

Uno to kolejna gra karciana, w której chodzi o pozbycie się wszystkich kart. Liczą się również punkty z kart, które pozostały innym graczom. Punkty z każdej rozgrywki są sumowane. Wygrywa ten, kto pierwszy zdobędzie 500 punktów.

Karty w Uno mają cyfry oraz symbole i są w kilku kolorach. Na środku stołu kładzie się jedną kartę, na którą gracz rozpoczynający rozgrywkę musi położyć kartę z takim samym symbolem, kolorem lub numerem. Jeżeli gracz nie ma żadnego z powyższych – bierze kartę ze stosu do losowania. Jeżeli wylosowana karta ma odpowiedni symbol, cyfrę lub kolor – gracz może ją położyć w tej samej rundzie. Jeżeli nie – grę kontynuuje kolejny gracz. Koszt pojedynczego zestawu kart Uno to około 20 zł.

Podsumowanie

Gry karciane dla dzieci mogą przedstawiać wizerunki ulubionych bohaterów – Angry Birds, Świnkę Peppę, itp. W każdej chodzi o to samo – o spostrzegawczość i dobrą zabawę. O tym ostatnim należy pamiętać również podczas rywalizacji o punkty i wygraną.

Dużą zaletą gier karcianych jest ich niewielki rozmiar i możliwość zabrania w dowolne miejsce – do parku, na plażę, do ogrodu, do babci, w góry, nad jezioro. Sprawdzą się zarówno na świeżym powietrzu, jak i w domu.