Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę

Gry i zabawy, które uczą geografii

Rodzicom zależy, aby dziecko, nawet bawiąc się, zdobywało pożyteczną wiedzę. Jak połączyć naukę o świecie z fascynującą zabawą? W jaki sposób odkryć w dziecku małego podróżnika i zainteresować je odkrywaniem innych kultur?

Gry i zabawy, które uczą geografii

Nauka geografii nie musi i nie powinna polegać na żmudnym wpatrywaniu się w atlas. Może być wspaniałą przygodą. Wiedza zdobywana dzięki zabawie i przeżyciu jest przyswajana nieświadomie, ale bogatsza i trwalsza niż oparta głównie na zapamiętywaniu. Geografia to przedmiot, który przekazywany we właściwy sposób zaciekawia, nakłania do szerszego poznawania i zgłębiania nowej wiedzy. Dlatego warto już małemu dziecku wpoić zainteresowanie i przyjemność odkrywania świata.

Naklejki ścienne

Dobrym pomysłem na przybliżenie najmłodszym mapy świata są kolorowe naklejki ściennezaprojektowane specjalnie dla dzieci. Przedstawione w zabawny i bajkowy sposób kraje, ich mieszkańcy, zabytki i charakterystyczne elementy kultury zachęcają do oglądania, zadawania pytań i zabawy. Możemy wybrać również naklejki magnetyczne, na których mali podróżnicy dołączonymi pinezkami będą zaznaczać odwiedzone przez siebie miejsca lub plany na najbliższe wyprawy. Naklejki są ciekawym elementem dekoracyjnym dziecięcego pokoju, a dzięki częstemu, nawet mimowolnemu spoglądaniu na mapę dziecko zapamiętuje jej kształt, nazwy krajów, mórz i oceanów.

Puzzle i układanki

Inną formą ułatwiającą zdobywanie wiedzy o świecie sąpuzzle i układanki. Mamy do wyboru grafiki przedstawiające mapy naszego kraju, rzek, miast i województw, mapy poszczególnych kontynentów i całego świata. Są również grafiki tematyczne, prezentujące np. rozmieszczenie gatunków zwierząt na świecie czy zdjęcia przedstawiające życie, kulturę i przyrodę innych krajów. Dla młodszych dzieci świetnie nadadzą się drewniane układanki, polegające na umieszczaniu w odpowiednich miejscach elementów tworzących kształty województw lub kontynentów. Takie zabawy, poza dostarczaniem nowej wiedzy, ćwiczą również logiczne myślenie i koncentrację.

Mapy interaktywne

Rozszerzone funkcje mapy ściennej oferujeinteraktywna mapa świata. Przeznaczona dla dzieci od 6 roku życia łączy zalety zabawki i narzędzia edukacyjnego. Pozwala najmłodszym przeżyć przygodę, odkrywać i rywalizować, jednocześnie ucząc się nowych rzeczy. Na mapie przedstawiono 78 państw i oznaczono je przyciskami. Wybierając opcję gry, np. quiz dla najmłodszych czy wyzwanie, gracze otrzymują rozmaite geograficzne zadania o różnym stopniu trudności. Poleceniem dla użytkownika może być odnalezienie państwa na mapie lub dopasowanie nazwy kraju do jego flagi. Po udzieleniu prawidłowej odpowiedzi dziecko zostanie nagrodzone dźwiękiem. Jeśli odpowiedź okaże się błędna, urządzenie poda właściwe rozwiązanie. Grając i bawiąc się, dziecko poznaje nazwy i rozmieszczenie państw i stolic oraz flagi i języki poszczególnych krajów. Dodatkowo rozwija koncentrację, trenuje logiczne myślenie i ćwiczy pamięć.

Gry planszowe

Fantastyczną rozrywką dla całej rodziny są planszowe gry i quizy geograficzne. Wspólna rozgrywka zachęca dzieci do rywalizacji i poszerzania wiedzy, dla rodziców jest natomiast dobrą okazją do sprawdzenia zakresu wiedzy dziecka i uzupełnienia ewentualnych braków. W zależności od wieku latorośli do wyboru mamy typowe quizy geograficzne, w których zadaniem graczy jest udzielenie odpowiedzi na pytania dotyczące flag, języków, stolic i kontynentów. Możemy zacząć od gier obejmujących zakresem Polskę, a potem stopniowo rozszerzać zabawę na Europę i cały świat. Małym podróżnikom z pewnością spodoba się seria gier sygnowanych przez Martynę Wojciechowską, w których podążając jej śladem, poznajemy wybrane kontynenty, m.in. Afrykę czy Amerykę Południową.

Wybierając geograficzną zabawkę lub grę, należy sprawdzić czy jest ona odpowiednia do wieku i poziomu wiedzy dziecka. Dając latorośli zbyt łatwe narzędzie, uniemożliwimy jej zdobywanie nowej wiedzy. Natomiast zbyt trudna gra lub układanka może ją szybko zniechęcić nie tylko do zabawy, ale do całej dziedziny nauki.

Czy ten artykuł był pomocny?

oferty sponsorowane

Artykuły z kategorii Dziecko


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro