Gry czerwca 2019 – najlepsze gry początku lata
Zdaniem eksperta

Gry czerwca 2019 – najlepsze gry początku lata

Czerwiec to początek sezonu ogórkowego w branży, kiedy świat interaktywnej rozrywki zostaje zdominowany nie przez premiery nowych tytułów, a zapowiedzi prosto z targów E3. Mimo to zdeterminowani gracze (w szczególności zaś miłośnicy gier wyścigowych!) tak czy inaczej powinni znaleźć co najmniej jedną czy dwie pozycje, które przyciągną ich uwagę.

udostępnij

W tym miesiącu na sklepowe półki (również te cyfrowe) trafi odświeżona wersja klasyki ze starych konsol PlayStation, a pecetową premierę zaliczy wirtualny thriller – Heavy Rain. Zadebiutuje także sequel Super Mario Makera, symulator Formuły 1 i intrygujące klimatem The Sinking City.

Crash Team Racing Nitro-Fueled

  • data premiery: 21 czerwca
  • gatunek: humorystyczna wyścigówka z masą absurdalnych power-upów, które czynią ją perfekcyjną propozycją na spotkania ze znajomymi

Crash

Po ciepło przyjętych remasterach Crasha Bandicoota i Spyro firma Activision postanowiła odświeżyć kolejnego reprezentanta klasyki z ery pierwszego PlayStation. Tym razem gruntowny lifting przejdzie Crash Team Racing, wydana pod koniec lat 90. zręcznościowa gra wyścigowa studia Naughty Dog. Jej scenariusz nie jest zbyt skomplikowany: oto niedawni wrogowie, Crash Bandicoot i doktor Cortex, stają do walki z najlepszym kierowcą we wszechświecie w zawodach, w których stawką jest wolność mieszkańców Ziemi. Ale bynajmniej nie za sprawą fabularnych meandrów tytuł ten cieszy się do dziś statusem kultowego.

W Crash Team Racing weźmiemy udział w rajdach gokartów na fantazyjnie zaprojektowanych torach, po których gęsto rozrzucone zostały rozmaite power-upy, takie jak rakiety samonaprowadzające czy wybuchowe skrzynki – pod tym względem gra mocno przypomina chociażby tytuł Mario Kart. Remaster dzieła Naughty Dog, oprócz odświeżonej oprawy wizualnej i dostosowanego do współczesnych realiów sterowania, zaoferuje także zestaw dodatkowych tras i pojazdów. Umożliwi również zabawę w kilku trybach, zarówno dla jednego gracza, jak i wieloosobowych. Wśród tych ostatnich najważniejszą nowością jest możliwość ścigania się przez internet.

Heavy Rain

  • data premiery: 24 czerwca
  • gatunek: interaktywny dreszczowiec, w którym od małpiej zręczności i celnego oka bardziej liczą się podejmowane przez nas decyzje

HR

W Heavy Rain – przez wielu graczy uważane za opus magnum francuskiego studia Quantic Dream – mogli jak dotąd zagrać wyłącznie posiadacze konsol firmy Sony. Teraz twórcy zdecydowali się wydać tę grę (czy w zasadzie interaktywny film) także na PC. Miłośnicy rozbudowanej rozgrywki raczej się tu nie odnajdą, cała zabawa polega bowiem na uważnej eksploracji otoczenia, przeplatanej zręcznościowymi sekcjami quick time events, w których musimy odpowiednio szybko wcisnąć wyświetlany na ekranie przycisk.

Heavy Rain powinno za to przypaść do gustu fanom pięknej kinowej oprawy wizualnej oraz przede wszystkim – złożonych intryg. W produkcji francuskich deweloperów główny nacisk położono na fabułę, przedstawianą z perspektywy czterech postaci, połączonych ze sobą sprawą seryjnego mordercy o pseudonimie Zabójca Origami. Wcielając się w każdą z nich, odkrywamy kolejne makabryczne detale tej historii, a podjęte decyzje mają niebagatelny wpływ na jej zakończenie. Trudne pod względem moralnym wybory diametralnie zmieniają przebieg fabuły – do tego stopnia, że nawet uśmiercenie jednego z bohaterów nie zmusza nas do wczytania poprzedniego zapisu, a jedynie do radzenia sobie z konsekwencjami tej decyzji.

The Sinking City

  • data premiery: 27 czerwca
  • gatunek: smoliście gęsty horror, w którym oprócz koszmarnych potworów straszą nas też wytwory własnego umysłu

Sinking City

Niedoceniony za życia H. P. Lovecraft kilkadziesiąt lat po śmierci cieszy się statusem mistrza literatury grozy i całą masą naśladowców – i to nie tylko wśród pisarzy. Jego prozą inspirują się też twórcy gier, a jednym z nich jest ukraińska firma Frogwares. Dla tego zespołu The Sinking City to nie lada wyzwanie – to ich pierwsza produkcja od 2010 roku, niebędąca częścią serii o przygodach Sherlocka Holmesa, i przy okazji największy projekt w historii studia.

Przeniesie on nas do sporego, otwartego świata, którego centralnym punktem jest miasteczko Oakmont, nawiedzone przez tajemniczą powódź. Jako badający jej sprawę detektyw musimy dowiedzieć się, jakie są przyczyny tej dziwacznej klęski żywiołowej, przy okazji nie dając się zabić monstrom z najgorszych koszmarów i nie pozwalając, by obcowanie z szaleństwem i rozmaitymi okropieństwami zniszczyło naszą psychikę. Deweloperzy zapowiadają sporą swobodę w prowadzeniu dochodzenia, pewne możliwości rozwoju umiejętności oraz kilka zakończeń, zależnych od dokonanych wyborów. Wydaje się jednak, że w The Sinking City największą rolę odegra przytłaczająca i posępna atmosfera, potęgowana halucynacjami i manifestacjami przedwiecznego zła.

Super Mario Maker 2

  • data premiery: 28 czerwca
  • gatunek: prosty, choć przebogaty w zawartość edytor poziomów do dwuwymiarowego Mario, który ma potencjał, by zaoferować dziesiątki godzin zabawy

Mario

Choć to tylko zwykły hydraulik z sumiastym wąsem, przygody Mario przez dekady rozpalały wyobraźnię graczy na całym świecie, przynosząc mu tytuł króla interaktywnej rozrywki. Nic więc dziwnego, że Nintendo po raz kolejny pozwala fanom popuścić wodze fantazji i pobawić się w dewelopera. Super Mario Maker 2 to nie tyle gra, co rozbudowany edytor poziomów, pozwalający każdemu chętnemu na stworzenie własnego etapu z sympatycznym Włochem w roli głównej. A że społeczność może dzielić się swoimi dziełami z innymi, produkcja ta ma szansę zapewnić praktycznie nieskończone pokłady zabawy każdemu miłośnikowi platformówek.

Najważniejszą zaletą Super Mario Makera 2 jest jego intuicyjność. Aplikacja oferuje dziesiątki elementów otoczenia, przeciwników czy stylów graficznych z różnych lat, ale jej obsługa jest na tyle prosta, że poradzi sobie z nią absolutnie każdy. Dodatkowy plus stanowi możliwość sprawdzenia każdego etapu w dowolnym momencie i natychmiastowego wprowadzenia poprawek. Ukończonym projektem możemy się następnie podzielić z innymi graczami pod warunkiem, że sami zaliczymy go co najmniej raz – co ma zapobiec udostępnianiu poziomów, których nie da się przejść.

F1 2019

  • data premiery: 28 czerwca
  • gatunek: realistyczny symulator, w którym możemy zatriumfować w najbardziej prestiżowych wyścigach samochodowych na świecie

F1

Niedawny powrót Roberta Kubicy do Formuły 1 sprawił zapewne, że wielu miłośników wirtualnej jazdy zapragnęło sprawdzić się w najbardziej prestiżowych wyścigach samochodowych świata. Z pomocą przychodzi im studio Codemasters Software, absolutni weterani gatunku, którzy od dziesięciu lat konsekwentnie rozwijają swój cykl F1. Największą nowością kolejnej odsłony będzie następna klasa wyścigowa, Formuła 2, która zostanie zaimplementowana w trybie kariery. Początkowo gracze będą mogli spróbować swoich sił wyłącznie w jej ubiegłym sezonie, tegoroczny ma natomiast zostać dodany w popremierowej aktualizacji.

Poza tym F1 2019 zaproponuje to, czego mogliśmy się spodziewać: w pełni licencjonowane wyścigi z udziałem prawdziwych zespołów i pojazdów, rozgrywane na dwudziestu jeden wiernie odwzorowanych trasach. Cała zawartość dostępna będzie zarówno w trybie kariery dla pojedynczego gracza, jak i w modułach sieciowych. W tych ostatnich pojawi się też specjalny bolid, którego wygląd dostosujemy do własnych preferencji. Deweloperzy ulepszyli również zawody odbywające się nocą i wprowadzili system zaawansowanych powtórek, a także jeszcze bardziej dopracowali i tak realistyczny model jazdy.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro