Grillowanie w ogrodzie

Co roku wraz z nadejściem ciepłych dni powraca sezon na grilla. Grillujemy wszyscy – w ogrodzie, w ogródku, na campingu i na tarasie. Wspólne przyrządzanie potraw na świeżym powietrzu stało się stałym i co najważniejsze przyjemnym sposobem na spędzenie wolnego czasu z bliskimi, ale również swego rodzaju rytuałem towarzyskim.

Ewelina Wojtunik Ewelina Wojtunik / 09-04-2015

Jeżeli planujemy zakup przenośnego grilla ogrodowego, warto postawić na urządzenie praktyczne, proste do złożenia i przechowania, odporne na ciepło i łatwe do utrzymania w czystości. Do wyboru mamy wiele rodzajów – grille węglowe, elektryczne, gazowe, z blatami roboczymi, na kółkach albo z wygodną półką. A do tego przydatne akcesoria.

Jaki grill wybrać?

Grill na węgiel – to najbardziej popularny typ grilla. Przystępny cenowo i wygodny, cieszy się niesłabnącą popularnością wśród amatorów kuchni na świeżym powietrzu. Palenisko grilla węglowego wykonane jest najczęściej z grubej blachy stalowej i pokryte odporną na ogień farbą. Urządzenie wyposażone jest w ruszt ze stali nierdzewnej, nieco rzadziej żeliwny, cechujący się podwyższoną odpornością na wysoką temperaturę. Warto wybrać grill z popielnikiem, co ułatwi czyszczenie już w trakcie pracy. Rozwiązanie to sprawdzi się przy wydłużonej obróbce termicznej potraw, która wymaga dorzucania węgla. Pokrywa z wbudowanym termometrem pomaga dodatkowo kontrolować przebieg i czas pieczenia mięsa, kiełbasek i warzyw.

Grill na gaz – zyskuje sobie coraz więcej zwolenników. Nie trzeba go długo rozpalać, nie trzeba pilnować ognia, a grillowane potrawy smakują dokładnie tak samo jak z tradycyjnego grilla węglowego. Grille na gaz są dość ciężkie i przypominają w konstrukcji szafkę na kółkach, w której schowano butlę gazową. W blat wmontowane są kurki, za pomocą których regulujemy siłę płomienia i palenisko, nad którym umieszczony jest ruszt. Aby zapobiec zgaszeniu gazu przez wiatr, używamy specjalnej pokrywy. Taki grill różni się od tradycyjnego nie tylko rodzajem paliwa, ale przede wszystkim łatwością w czyszczeniu, gdyż nie wymaga usunięcia wypalonych węgli i resztek popiołu.

Grill na prąd – czyli grill elektryczny – jest niewielki i łatwy do przenoszenia. Podobnie jak w przypadku grilla na gaz, obsługa i konserwacja urządzenia pozostaje prosta, bez konieczności usuwania popiołu. Wystarczy umyć ruszt i taki grill elektryczny gotowy jest do schowania. Jedyne co nas ogranicza to kabel, ponieważ do grillowania tą metodą konieczny będzie stały dostęp do energii elektrycznej. Przydatny w takiej sytuacji będzie odpowiednio zabezpieczony przed wilgocią przedłużacz.

Akcesoria do grilla

Aby grillowanie było prostsze, warto sięgnąć po odpowiednie akcesoria. Oto krótki przegląd użytecznych gadżetów, które sprawią, że grillowanie będzie jeszcze łatwiejsze i przyjemniejsze.

Blat roboczy – niewielki stolik, który stawiamy w pobliżu grilla. Położymy na nim produkty, przyprawy oraz wszystkie potrzebne przedmioty, z których będziemy korzystać podczas przygotowywania potraw. Nóż – koniecznie ostry, przydatny do nacinania, porcjowania i sprawdzania postępów w pieczeniu. Szczypce – z ich pomocą położymy produkty na rusz, będziemy je obracać i przekładać na tacki. Dodatkowo użyta rękawica żaroodporna zabezpieczy nasze dłonie przed poparzeniem. Szpikulce do szaszłyków – mogą być jednorazowe, drewniane lub metalowe, przeznaczone do wielokrotnego użytku. Termometr – pomoże w ocenie postępów w pieczeniu mięsa, zwłaszcza jeśli opiekamy większe kawałki. Pędzelki – przydadzą się do równomiernego rozprowadzania marynat i przypraw. Koszyki grillowe – sprawdzą się do pieczenia produktów o delikatnej strukturze, takich jak ryby i łatwo pękające warzywa. Spryskiwacz – wypełniony olejem i użyty do spryskania rusztu zapobiegnie przywieraniu potraw, w to miejsce można również użyć tacki aluminiowej.

Przed nami pogodne popołudnia i ciepłe wieczory w gronie przyjaciół i bliskich. Wspólne jedzenie zbliża i cementuje więzi. Warto zadbać o to, aby jedzenie z grilla pięknie pachniało i wyglądało zachęcająco. Odpowiednio dobrany grill i akcesoria z całą pewnością w tym pomogą. Reszta zależy już od naszej fantazji ze szczypcami w ręku.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro