Grille węglowe – przegląd

W oczekiwaniu na wiosnę zaczynamy powoli myśleć, jak wyposażyć nasz ogród, dopełniając jego przestrzeń odpowiednimi akcesoriami. Niezbędny wydaje się być grill, który pozwoli na szybkie i łatwe przygotowanie smacznych potraw dla rodziny i przyjaciół. Ceny tradycyjnych palenisk węglowych są zróżnicowane i uzależnione od jakości urządzenia oraz jego wielkości.

Agnieszka Gotówka Agnieszka Gotówka / 18-02-2016

Grille węglowe do 100 złotych

Za najprostszy grill turystyczny przyjdzie nam zapłacić niecałe 20 złotych (średnica: 36 cm). Model Smyk marki Telehit Garden to jeden z najpopularniejszych sprzętów tego typu. Jest poręczny, solidnie wykonany i wyprodukowany z najwyższą starannością. Jego zaletą jest regulowana wysokość rusztu (4 pozycje). Za grill tej samej firmy o nieco większej powierzchni (46 cm) trzeba zapłacić około 40 złotych. Wyposażony został m.in. w kółka umożliwiające transport.

Ta sama marka ma w swojej ofercie grill z pokrywą z rusztem o średnicy 42 cm. Płyta na popiół jest ocynkowana, dzięki czemu palenisko będzie służyć przez długi czas. Pokrywa pozwala na regulację wylotu ciepła, co doskonale sprawdza się w trakcie duszenia mięsa.

Godną uwagi propozycją jest również grill żeliwny beczkowy. Producent zapewnia, że jest to produkt niemal długowieczny, a już z pewnością bardzo wytrzymały i solidnie wykonany. Palenisko wyposażono w regulację ciągu powietrza, co pozwala na utrzymanie odpowiedniej temperatury. Grill jest stabilny, co gwarantuje bezpieczeństwo użytkowania. Zakup grilla z żeliwnym rusztem to wydatek rzędu 65 złotych.

Nieco więcej trzeba wydać na prostokątny grill żeliwny z większą powierzchnią grillowania. Ceny tego modelu oscylują wokół 100 złotych. Palenisko zostało dodatkowo wyposażone w szpikulec, na którym można opiekać ulubione sztuki mięsa lub kawałki warzyw bez ryzyka przypalenia.

Grille węglowe do 200 złotych

Za nieco ponad 230 złotych można kupić duży grill ogrodowy wyposażony w dwa stabilne ruszty i zamykaną pokrywę. Zaletą tego modelu jest popielnik umieszczony pod paleniskiem, który ułatwia utrzymanie grilla w czystości. Rożen jest funkcjonalny i ergonomiczny, został wyposażone w trzy półki – dwie drewniane i jedną metalową.

Ciekawą propozycją jest duży grill ogrodowy z wysoką i pojemną pokrywą z wbudowanym wywietrznikiem powietrza. Zaletą tego modelu jest ruszt powlekany porcelanowym tworzywem, dzięki czemu czyszczenie go jest proste i szybkie. Pomoże w tym również pojemnik na popiół umocowany pod paleniskiem. Grill jest ponadto mobilny dzięki zamontowanym kółkom, ale przy tym stabilny i wytrzymały. Skonstruowano go z solidnych materiałów, takich jak stal, blacha i nienagrzewające się PCV. Zakup tego rodzaju grilla to wydatek rzędu 300 złotych.

Kupując grill, należy przede wszystkim ocenić, jak często będziemy z niego korzystać i jakie mamy warunki do jego przechowywania. Jeśli bowiem rozpalamy palenisko raz na dwa tygodnie, a do tego dysponujemy tylko małą piwnicą, najlepszym wyborem będzie mały grill do 100 złotych. Jeśli jednak lubimy przyjęcia w ogrodzie, a grillowanie to nasza pasja, dobrze jest wydać nieco więcej pieniędzy i kupić sobie bardzo dobrej jakości grill, który będzie służył przez kilka letnich sezonów. Należy też pamiętać o odpowiednich akcesoriach.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro