Grille gazowe – zalety

Grille gazowe zdobywają coraz liczniejsze grono zwolenników. Nic w tym dziwnego, jeśli spojrzeć na wszystkie zalety tego urządzenia.

Agnieszka Gotówka Agnieszka Gotówka / 18-02-2016

Dlaczego warto posiadać grill gazowy?

Przede wszystkim stanowi alternatywę dla tradycyjnych węglowych modeli. Mistrzowie barbecue, którzy w swoim ogrodzie mają gazowe urządzenie, wskazują, że jego największą zaletą jest rozpalanie. Wystarczy przekręcić kurek i gotowe. Można zapomnieć o chemicznych rozpałkach, dmuchaniu, oczekiwaniu na żarzenie się węgla. Kolejną zaletą tego rodzaju grilla jest dostępność butli z gazem. Można ją kupić w wielu miejscach, a do tego jest ona stosunkowo wydajna i ekonomiczna.

Na palenisku gazowym potrawy są szybciej gotowe do spożycia. To doskonała propozycja dla tych, którym dokucza wilczy głód lub po prostu nie lubią długo czekać na dania z grilla. Zamykana pokrywa i regulacja temperatury umożliwiają optymalny czas grillowania.

Technologia gazowa jest również bardziej przyjazna środowisku w porównaniu z paleniskiem węglowym. W czasie grillowania nie unosi się chmura dymu, nie spalamy węgla ani drewna. Warto wspomnieć, że potrawy przygotowane na palenisku gazowym są zdrowsze i pozbawione toksycznych związków, jakie wytwarzają się w wyniku przypalania tłuszczu w grillach węglowych. Nie można pominąć również kwestii utrzymania rusztu w czystości, co w przypadku grilla gazowego nie będzie trudne. Można zapomnieć o szorowaniu trudnej do usunięcia sadzy i popiołu.

Jeśli ktoś waha się, czy kupić grill gazowy, bo obawia się, że przygotowywane na nim potrawy nie będą soczyste i aromatyczne, a do tego pozbawione charakterystycznego zapachu dymu, nic prostszego – wystarczy zastosować wiórki z drzew owocowych.

Jaki model wybrać?

Za najtańszy grill gazowy (przenośny) trzeba zapłacić niecałe 160 złotych. Model firmy Rsonic jest wyposażony w zapalacz piezoelektryczny (zapałki są niepotrzebne) z możliwością regulacji wielkości płomienia. Do zestawu są dołączone cztery naboje gazowe, z czego jeden wystarcza na 150–180 minut ciągłego ognia. Palnik jest wyposażony w wysokiej jakości system bezpieczeństwa.

Grill ogrodowy, wyróżniający się niskim kosztem eksploatacji, ma w swojej ofercie marka Landmann. Cechuje się chromowanym rusztem, na którym można przygotować potrawy dla ośmiu osób. Palenisko zostało wyposażone w pojemnik na wytapiający się tłuszcz. Transport grilla nie będzie trudny, gdyż ma on podstawę jezdną z dwoma kółkami. Grill gazowy marki Landmann z dwoma palnikami kosztuje 360 złotych.

Miłośnicy grillowania, którzy nie mają własnego ogródka czy działki, nie muszą rezygnować ze smacznych potraw z rusztu. Wspomniana firma Landmann oferuje balkonowy grill gazowy, który można montować na balustradzie. Jego cena to niecałe 250 złotych.

Jeśli zaś chcemy wyposażyć nasz ogród w duży grill gazowy (np. z trzema palnikami), musimy liczyć się z wydatkiem rzędu 900 złotych. Bardzo wytrzymały i efektownie wykonany jest grill, jaki ma w swojej ofercie firma Profi Cook (Clatronic). Wykonany jest ze stali nierdzewnej z podwójnymi ściankami. Ma trzy strefy grzewcze z indywidualną regulacją temperatury i wyświetlaczem. Butla z gazem jest umieszczana pod urządzeniem, jest zabezpieczona drzwiczkami i magnetycznym zamknięciem. Zmiana lokalizacji paleniska nie jest trudna, wyposażono je bowiem w dwa boczne kółka.

Zakup grilla gazowego to inwestycja na długie lata. Urządzenie tego rodzaju łatwo utrzymać w czystości i nie niszczy się. Do tego potrawy na nim przygotowywane są smaczne i zdrowe, dlatego może zajadać się nimi każdy, kto lubi dania z rusztu.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro