Grille elektryczne – alternatywa dla tradycyjnych

Udogodnienia, jakie oferuje współczesna technologia, obfitują w wiele prostych i skutecznych rozwiązań w każdej dziedzinie życia. Nie ominęło to nawet sposobu grillowania. Coraz częściej również węgiel i rozpałka zostają zastąpione przez kilka kliknięć na tablicy, które uruchomią ruszt grilla elektrycznego.

Tomasz Sadowski Tomasz Sadowski / 07-07-2014

Czy jednak jest on faktycznym zagrożeniem dla tradycyjnych grilli węglowych? Na czym polega jego przewaga, czemu zawdzięcza swoją popularność i czym tak naprawdę jest?

Nowe, czyli lepsze? 4 odsłony elektrycznego grilla

Każdy produkt, który jest nowością na rynku, ma w domyśle być udoskonaleniem swoich poprzedników. Jeśli chodzi o grille elektryczne, mają one kilka niezaprzeczalnych zalet, które plasują je w lepszej pozycji wyjściowej niż standardowe grille węglowe. Przede wszystkim są one bezpieczniejsze w użyciu i można z nich korzystać bez problemów przez cały rok. Komfortowa budowa sprawia, że czyszczenie poszczególnych elementów jest znacznie prostsze niż dawniej. Ogrom funkcji dotyczących samego grillowania (jak choćby ustawienie temperatury rusztu) sprawia, że mamy większą kontrolę nad przyrządzaniem dania. Co niezwykle ważne, grille elektryczne można zasadniczo podzielić na 4 kategorie: otwarte, zamknięte, plancha i raclette.

Grille otwarte

To, co najbardziej wyróżnia ten typ, to różne rodzaje powierzchni, na których można grillować. Najbardziej tradycyjny jest standardowy ruszt, który niemal niczym nie różni się od tego z modeli węglowych. Można również wybrać płytę karbowaną, która przypomina patelnię do grillowania i została wyposażona w szczeliny, przez które odprowadzany jest tłuszcz. Istnieją również płyty jednolite, bez wspomnianych kanalików. Jest również wersja dla wybrednych i dla koneserów - czyli połączenie płyty płaskiej i karbowanej. Pozwala ona na jednoczesne przygotowanie różnych produktów. W grillach wyższej jakości montowane są płyty dwustronne – z jednej strony płaska, z drugiej karbowana. Całość jest obracana w zależności od potrzeby użytkownika. Bez względu na wybór rodzaju powierzchni, ważne jest, aby jak najwięcej elementów można było wyjąć z grilla, gdyż znacznie ułatwi to mycie zarówno całej konstrukcji, jak i poszczególnych części.

Grille zamknięte

Często mylone są z... opiekaczami do kanapek – z uwagi na konstrukcję nieco je przypominającą. Samo grillowanie również odbywa się w podobny sposób, jak w tradycyjnym opiekaczu. Rozważając zakup tego typu urządzenia, warto zwrócić uwagę na to, by uchwyt się nie nagrzewał, grill był szczelnie zamykany, a także na to samo, co przy grillach otwartych - im więcej części można wyjąć, tym łatwiejsze będzie czyszczenie. Bardzo praktyczne są również modele z regulacją poziomu górnej pokrywy, co pozwala na grillowanie w różnych pozycjach: otwartej, zamkniętej i półotwartej. Niezbędnym wyposażeniem grilla zamkniętego są również kontrolki, podobne do tych ze zwykłego tostera, informujące o gotowości do pracy i przygotowaniu dania.

Grille plancha i raclette

Te dwa typy są już nieco bardziej zaawansowane i przeznaczone raczej dla miłośników gotowania lub efektownego kucharzenia. Grille plancha są nieco podobne do zamkniętych, posiadają płaską powierzchnię opiekania i pozwalają na równomierne podgrzewanie dania z każdej strony. Typ raclette natomiast posiada dwa poziomy i pozwala na równoczesne przygotowanie kilku potraw dzięki zastosowaniu różnych powierzchni. Jest on również „uzbrojony” w specjalne patelenki do różnych typów dań. Z pewnością jest bardzo atrakcyjny wizualnie.

W domu i na dworze

Dawniej grillowanie nieodłącznie wiązało się z plenerowym posiedzeniem. Obecnie dostępne są modele kompaktowe, czyli tzw. grille stołowe , które umożliwiają przygotowanie potraw w zaciszu własnej kuchni. Grille stojące wyposażone są w ogrom dodatków, dzięki którym przygotowanie posiłku nigdy nie będzie już takie jak kiedyś.

Wrzucić coś na ruszt... Ale w końcu który?

Wybór grilli elektrycznych jest niezwykle szeroki pod każdym względem – począwszy od rozmiarów, przez typy i ich przeznaczenie, nawet po efektowny design. Zakres cenowy jest również duży. Grill stołowy można kupić już za kilkadziesiąt złotych, natomiast rozbudowany model, wyposażony w kilka powierzchni do grillowania może kosztować nawet kilka tysięcy złotych.

Zanim zdecydujesz się na konkretny typ, warto, abyś zastanowił się, w jakich okolicznościach będziesz używał urządzenia. Jeśli chcesz choć odrobinę letniego klimatu przenieść do kuchni, model stołowy będzie idealny. Jeśli natomiast plenerowe spotkanie w gronie przyjaciół to podstawa udanego wypoczynku, lepiej wyposażony grill doskonale spełni twoje oczekiwania. Zwróć uwagę także na to, czy grill posiada regulator temperatury i wysokości rusztu, funkcję automatycznego wyłączenia i zabezpieczenia przed przegrzaniem, a także na to, jakie elementy można wymontować i umyć ręcznie lub w zmywarce. Trafny wybór zmieni twoje grillowanie na zawsze!

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro