Grill z pokrywą – test grilla MG410

Jeśli podczas grillowania zdarza ci się spalić wszystkie przygotowane wcześniej ze starannością pyszności, testowany grill z pokrywą firmy Mastergrill jest urządzeniem idealnym dla ciebie.

Dariusz Komorowski Dariusz Komorowski  / 18-06-2015

Budowa i wyposażenie

Pierwszą rzeczą, jaką można zauważyć podczas składania tego grilla, jest jego waga. Wydaje się zdecydowanie cięższy niż zwykłe grille, co może świadczyć o jego jakości. Rzeczywiście – nogi, misa i pokrywa są solidne i masywne, zostały dobrze wykonane. Samo skręcanie grilla jest proste i intuicyjne. Wszystko dokładnie rozrysowano w czytelnej i zrozumiałej instrukcji obsługi. Do skręcenia potrzebne będą narzędzia, których niestety nie dołączono do kompletu – śrubokręt krzyżakowy i klucz oczkowy, przydadzą się również kombinerki. Samo złożenie nie powinno zająć więcej niż 15-20 minut. Poradzą sobie z tym nawet osoby, które nie są majsterkowiczami. Grill stoi bardzo stabilnie na trzech nogach, dzięki specjalnym osłonom mocującym – każda z nóg podtrzymuje misę grilla o wiele większą powierzchnią niż w innych, tańszych grillach.

allegromg410_02.jpg

Misa i pokrywa zostały pokryte podwójną emalią, dzięki czemu są bardzo odporne na wysoką temperaturę i warunki atmosferyczne. Na uwagę zasługuje fakt, że grill ten wyposażono w dwa szybry: pierwszy został umiejscowiony na pokrywie, a drugi na popielniku, który jest zamontowany pod misą. Zastosowanie takiego rozwiązania pomaga w rozpaleniu i późniejszym kontrolowaniu temperatury podczas grillowania. Następnym elementem urządzenia to ruszt węglowy z dołączonymi dwiema przegrodami. Zastosowanie rusztu węglowego w znaczący sposób przedłuża żywotność grilla, ponieważ sam brykiet nie leży bezpośrednio na misie, więc nie przepala z czasem samej blachy.

  1. allegromg410_03.jpg
  2. allegromg_04.jpg
  1. allegromg410_03.jpg
  2. allegromg_04.jpg

Sam ruszt do grillowania potraw także jest bardzo ciekawy. Oprócz tego, że został wykonany z grubej chromowanej stali, wyposażono go w uchylną klapkę – nie musimy zdejmować z grilla rusztu z potrawami, aby przemieszać brykiet. Na dole, między kołami, znajdziemy półkę.

Rozpalanie i grillowanie

Samo rozpalanie grilla jest dosyć proste i nie przysparza żadnych problemów. Oczywiście do rozpalania najlepiej użyć podpałki, ale na tym kończy się nasza praca – dzięki szybrom można wytworzyć ciąg w grillu, który sam rozpala brykiet – bo na tym urządzeniu używamy tylko brykietu. Węgiel jest zbyt drobny i przelatywałby przez ruszt węglowy. Takie rozwiązanie powoduje, że nie musimy co chwilę dokładać węgla do grilla – brykiet pali się znacznie dłużej.

allegromg410_05_1.jpg

Producent napisał w instrukcji, że rozpalanie może potrać 20-30 minut i faktycznie – do uzyskania wysokiej temperatury na grillu od podpalenia rozpałki minęło 20 minut. Po rozpaleniu grilla samo utrzymanie temperatury na odpowiednim poziomie jest bardzo proste. Poprzez domykanie i uchylanie dolnego szybra, uzyskujemy mniejsze lub większe zaciąganie powietrza od dołu, a domykanie i uchylanie górnego szybra powoduje zmniejszenie lub zwiększenie ciągu w grillu. Całkowite otwarcie dolnego i górnego szybra powoduje bardzo intensywne grillowanie na ogniu – przy takiej opcji możemy przypalić potrawy, gdyż ciąg w grillu jest największy, a spalanie brykietu bardzo gwałtowne. Natomiast całkowite zamknięcie szybrów spowoduje stopniowe wygasanie grilla, aż do całkowitego zgaszenia – możemy więc zostawić go po skończonej biesiadzie bez ryzyka zaprószenia ognia.

Wszystkie ustawienia pośrednie pomagają w grillowaniu i ustawieniu optymalnej temperatury dla konkretnej potrawy. Dodatkowo, przed położeniem potraw na ruszcie, możemy dodać do brykietu substancji aromatyzujących, na przykład ziół ze zdrewniałymi pędami (liść laurowy, rozmaryn czy tymianek) albo namoczonych wcześniej łupin orzechów włoskich i laskowych. Można też użyć specjalnych wiórków z drzew liściastych, na przykład wiśni, śliwy, dębu. Nie należy natomiast używać drewna iglastego, ponieważ potrawy będą miały cierpki posmak. Kolejną rzeczą, która pomaga nam w grillowaniu, są wspomniane wcześniej dwie przegrody do rusztu węglowego. Dzięki nim nie tylko mamy możliwość grillowania bez pokrywy z podsmażaniem od dołu i duszenia potraw przy grillowaniu z pokrywą, lecz także grillowania metodą pośrednią. Polega ona na nierównomiernym rozłożeniu brykietu na grillu, a opiekanie i duszenie potraw jest możliwe dzięki cyrkulacji gorącego powietrza wewnątrz grilla, pod pokrywą. Metoda ta pozwala nam na powolne grillowanie nawet najdelikatniejszego mięsa bez niebezpieczeństwa jego przypalenia.

allegromg410_06.jpg

Podsumowanie

Mastergrill MG410 jest to bardzo ciekawa propozycja dla osób szukających dobrego grilla w przyzwoitej cenie. Dostaniemy go za około 170 złotych, więc można go śmiało zakwalifikować do średniej półki cenowej. Na pochwałę zasługuje podwójnie emaliowana pokrywa i misa, co przekłada się na żywotność grilla, a zastosowanie górnego i dolnego szybra sprawia, że nie musimy się martwić o przypalenie potraw. Jedynym mankamentem jest brak bocznej półki, na której moglibyśmy postawić talerz i sztućce do przekręcania potraw.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro