Grill ogrodowy – jaki kupić?

Grillowanie to nowy „narodowy sport” Polaków. Ważne więc, by wybrać taki model, który spełni wasze oczekiwania i pozwoli w spokoju spędzić czas z rodziną i znajomymi. Podpowiadamy, jaki rodzaj grilla ogrodowego kupić.

Igor Nowiński Igor Nowiński / 07-05-2015 / aktualizacja: 16-11-2017

Wiosną, latem, a nawet i wczesną jesienią ogródki i tarasy w polskich domach stają się arenami, na których uprawiamy nasz nowy „sport narodowy” – grillowanie. Do wyboru są trzy najpopularniejsze rodzaje: węglowy, elektryczny i gazowy. Każdy z nich ma swoje atuty i wady. Pomagamy w wyborze grilla ogrodowego, który najlepiej spełni twoje oczekiwania.

Zanim kupisz grill – zastanów się

Jeśli marzy ci się własne urządzenie do grillowania albo zastanawiasz się nad zakupem nowego modelu, poświęć tej czynności trochę czasu i jasno określ swoje potrzeby. Przed wyborem konkretnego modelu, odpowiedz na pytania:

  • Gdzie chcesz grillować – na tarasie, w ogrodzie, a może na campingu?
  • Jak często zamierzasz korzystać z grilla?
  • Jak duża jest twoja rodzina? Chcesz grillować w małym gronie, a może marzysz o ogrodowych przyjęciach w stylu amerykańskich garden parties?
  • Czy twoje potrzeby ograniczają się wyłącznie do tradycyjnego grillowania, czy też oczekujesz czegoś więcej, np. robienia barbecue, a nawet wędzenia?

Odpowiedzi na te proste pytania pozwolą ci łatwiej podjąć decyzję i wybrać optymalny rodzaj grilla.

Rodzaje grillów ogrodowych: jaki wybrać?

Najpowszechniejsze wciąż pozostają proste grille węglowe, jednak to nie jedyna dostępna opcja. Sprawdź, która będzie najlepsza dla ciebie.

Grill węglowy – wciąż najpopularniejszy i najczęściej spotykany. Nic dziwnego – najprostszy grill tego rodzaju możesz kupić już za ok. 50 złotych! Wielbiciele tego modelu zachwalają niepowtarzalny smak przygotowywanych na nim potraw, jest ponoć nieporównywalny z żadnym innym sprzętem tego typu. Grille węglowe są lekkie i występują w zdecydowanie największej liczbie rozmiarów i kształtów, a to duże ułatwienie.

Nie spodziewaj się jednak wysokiej jakości wykonania i trwałości – taki grill może być bardzo niestabilny, a to szczególnie niebezpieczne, jeżeli w domu są dzieci. Grill węglowy trudno się też czyści. To dobre rozwiązanie dla osób, które grillują tylko co jakiś czas i nie potrzebują dodatkowych funkcji.

Grill gazowy – choć nadal ustępuje węglowemu w popularności, to staje się w Polsce coraz częściej spotykany. Dzięki zastosowaniu płomienia różnica w smaku między potrawami przyrządzonymi nad węglem i nad gazem jest stosunkowo niewielka. Zdecydowanym plusem w porównaniu z grillami węglowymi jest z pewnością fakt, że temperaturę można tu dokładnie kontrolować, a paleniska nie trzeba co chwile uzupełniać świeżym paliwem.

Minusem grillów tego typu zdecydowanie ich cena – w wersji przenośnej mogą kosztować nawet 3000 złotych. Trzeba też pamiętać o regularnym napełnianiu lub wymianie butli z gazem, która przez swoją wagę ogranicza mobilność tego sprzętu.

Grill gazowy to dobre rozwiązanie dla osób, które cenią wygodę i szybkość.

Grill elektryczny – zdecydowanie najszybciej rosnący w popularność rodzaj grilla, który w dodatku można wykorzystywać nie tylko w ogrodzie czy na tarasie, ale również w zamkniętym pomieszczeniu. Całoroczne urządzenie to także „najczystszy” rodzaj grilla, który można – w zależności od modelu – umyć nawet pod bieżącą wodą z detergentem. Elektryczny grill pozwala też na przygotowanie zdecydowanie bardziej zróżnicowanych potraw.

Minusem grilla tego rodzaju jest jego cena. Najtańsze modele to wydatek rzędu min. 200 złotych. Wielbiciele „prawdziwych” grillów twierdzą, że przygotowywane na elektrycznym ruszcie potrawy smakują gorzej od tych upieczonych na węglu. Grill elektryczny jest więc rozwiązaniem dla osób, które nie podchodzą do tematu grillowania „ortodoksyjnie” i cenią sobie przede wszystkim wygodę i czystość.