Grill dla dużej rodziny – polecane modele

Sezon grillowy trwa w Polsce od wczesnej wiosny, kiedy to na zewnątrz zaczyna robić się ciepło, aż do późnej jesieni. Spędzanie czasu na świeżym powietrzu, w gronie bliskich i przy wspólnym posiłku, to idealny pomysł na zacieśnianie więzi. Jeśli szukasz grilla odpowiedniego dla twojej dużej rodziny, koniecznie zapoznaj się z poniższymi radami. Wybór nie powinien sprawić kłopotu.

Alicja Kamińska Alicja Kamińska / 09-06-2016

Dobrze dopasowany grill ułatwia przygotowywanie potraw oraz oszczędza czas potrzebny do ich upieczenia. Jeśli masz dużą rodzinę, rozmiar rusztu powinien być dopasowany do ilości porcji, a cały sprzęt musi być łatwy w obsłudze i czyszczeniu. Jaki grill warto kupić?

Wielkość grilla

Jedną z najważniejszych kwestii przy wyborze grilla dla dużej rodziny jest rozmiar rusztu, w który wyposażony jest model. W sprzedaży znajdziesz prostokątne i okrągłe paleniska, które pozwolą na przygotowanie od kilku do kilkunastu porcji naraz. Niektóre z nich mają dwie niezależne od siebie kratki, na których można ułożyć mięso i inne smakołyki. Podział umożliwia zróżnicowanie odległości od żaru. Dzięki temu na wyższą półkę odłożysz kawałki wymagające mniejszej temperatury, a niżej te, które chcesz piec w intensywny sposób. W wielu przypadkach dostępna jest też wysoko umieszczona półeczka na gotowe dania, które ochronisz przed wystygnięciem. Zastanów się, czy twój grill powinien mieć pokrywę. Ten gadżet przyspiesza nagrzewanie wnętrza i chroni je przed powiewami wiatru.

Rodzaj grilla

grill_dla_duzej_rodziny1.jpg

Wśród dostępnych na rynku dużych grillów rodzinnych znajdziesz kilka rodzajów palenisk. Najbardziej tradycyjnym wyborem są grille węglowe, które wymagają użycia węgla, brykietu lub drewna. Pamiętaj, że przy dużej wielkości rusztu będziesz potrzebować wytworzenia sporej ilości dobrze rozgrzanego żaru. Może to się okazać kłopotliwe, jednak przy odrobinie wprawy dojdziesz do perfekcji.

Świetnymi zamiennikami są grille gazowe i elektryczne. Zyskują coraz większą popularność wśród osób, które nie przepadają za ciągłym dorzucaniem węgla oraz oczyszczaniem paleniska z popiołu po skończonej zabawie. Wystarczy podłączyć butlę lub źródło prądu i nacisnąć włącznik. Całość nagrzewa się szybko i równomiernie, co przy dużych gabarytach może mieć decydujące znaczenie. Brak rozżarzonych węgli to również mniej dymu oraz większy poziom bezpieczeństwa, szczególnie gdy masz dzieci.

Grill dla dużej rodziny – polecane modele

Grill prostokątny na wózku – wyróżnia się wygodnym kształtem paleniska oraz maksymalną powierzchnią grzejną. Występuje we wszystkich typach: od węglowych po gazowe i elektryczne. Osadzenie całości na wózku pozwala w łatwy sposób przemieszczać sprzęt. Przy dużych gabarytach na pewno docenisz brak konieczności unoszenia podstawy.

Grill okrągły z pokrywągrille okrągłe cieszą się uznaniem wielu osób. Świetnie wyglądają, a wraz z pokrywą tworzą formę kuli. Jeśli szukasz takiego, który sprosta wielkości twojej rodziny, wybierz model z dużym rusztem oraz półkami po bokach, na których postawisz talerz lub odłożysz narzędzia. Taki model również może być wyposażony w kółka do przewożenia.

Grill wiszący na trójnogu – jeśli w twojej rodzinie pojawia się dylemat ognisko czy grill, jest sposób, aby połączyć te dwie kwestie. Wybierz grill podwieszany na trójnogu. Konstrukcję rozkłada się nad ogniskiem, nad którym zawiesza się okrągły ruszt. Całość pozwala piec kiełbaski i pianki na patyku, ale też przygotować na kratce pieczenie.

Dobrze dobrany grill sprawi, że przygotowanie przyjęcia dla dużej rodziny będzie należeć do przyjemności. Zastanów się nad rozmiarem rusztu, rodzajem paleniska oraz zapoznaj z dodatkowymi opcjami wybranego modelu. Być może zdecydujesz się również na kociołek lub wędzarnię, jeśli poczujesz smykałkę do przygotowywania posiłków na świeżym powietrzu?

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro