„Grand Theft Auto 5” (PS4) – recenzja gry

„Grand Theft Auto 5” (PS4) – recenzja gry

„Grand Theft Auto” to kasowa seria gier komputerowych studia Rockstar, która ma miliony fanów na całym świecie. Najnowsza odsłona debiutowała pierwotnie na konsolach poprzedniej generacji, ale twórcy zdecydowali się wydać grę ponownie na konsolach PlayStation 4 i Xbox One.

Piotr Grabiec Piotr Grabiec / 09-06-2015

Na serię „Grand Theft Auto” („GTA”) składa się pięć głównych gier i kilka spin-offów. Pierwsze dwie przedstawiały świat w widoku z góry, a dopiero trzecia część była rewolucyjna i przedstawiała akcję w trójwymiarze z perspektywy trzecioosobowej. „GTA 5” wprowadziło dodatkowo bardzo rozbudowany tryb online o nazwie GTA Online.

„GTA 5” na konsolach

Większość gier od studia Rockstar to tytuły multiplatformowe wydawane na konsole i komputery osobiste. „Grand Theft Auto 5” z trybem mulitplayer GTA Online trafiło jednak najpierw na konsole. Studio nie czekało na debiut konsol nowej generacji, a „GTA 5” zadebiutowało na konsolach Xbox 360 od Microsoftu i Sony PlayStation 3.Po zadomowieniu się konsol nowej generacji studio Rockstar postanowiło wydać tę samą grę ponownie. „Grand Theft Auto 5” trafiło tym samym na konsole Xbox One oraz PlayStation 4. Twórcy znacząco poprawili oprawę graficzną tytułu i dodali nieobecną w pierwotnej wersji gry zawartość.

Miejsce akcji i bohaterowie w „GTA 5”

W każdej z odsłon gier z serii „Grand Theft Auto” gracze mogą zwiedzać ogromne miasta, a tym razem bohater trafia do Los Santos. Miejsce akcji wzorowane jest na Kalifornii i przedstawia karykaturę znanego nam świata. Twórcy niewybrednie naśmiewają się z najróżniejszych aspektów amerykańskiej kultury i nie ma dla nich żadnych tematów tabu. „GTA 5” to karykatura na XXI wiek.W „GTA 5” po raz pierwszy nie kieruje się od początku do końca jedną postacią, a na zmianę trójką antybohaterów. Każdy z nich ma swoją własną historię, ale w pewnym momencie ich losy się splatają. Postaci, nad którymi gracz sprawuje kontrolę, to rasowi przestępcy, a wśród nich jest były rabuś banków Michael, mający problemy psychiczne Trevor oraz pochodzący z getta Franklin.

Rozmach w „GTA 5”

Miasto będące miejscem akcji w „GTA 5” jest po prostu ogromne. Los Santos tętni życiem i poraża liczbą detali oraz aktywności, w jakich gracz może brać udział. Oprócz tego można zwiedzać okolicę miasta, w tym okoliczne pola, doliny i nawet bazę wojskową. Oprócz wykonywania zadań posuwających do przodu fabułę można brać udział w minigrach, takich jak np. gra w golfa, i wykonywać aktywności poboczne.Zadania są zróżnicowane, a gra pełna jest krwawych strzelanin i dynamicznych pościgów samochodowych. Główny wątek dotyczy wspólnych napadów organizowanych przez trójkę antybohaterów, ale każdy z nich ma swoją historię. Gracz może dowiedzieć się więcej na temat Michaela, Trevora i Franklina, widząc ich związki z innymi bohaterami niezależnymi.

GTA Online

„GTA 5” oferuje graczom tryb wieloosobowy o nazwie GTA Online. Tak jak w podstawowej wersji gry przeznaczonej dla jednego gracza sprawuje się kontrolę nad trójką konkretnych bohaterów, tak w wieloosobowej rozgrywce każdy gracz może stworzyć i rozwijać swojego własnego awatara.Gracze mogą wykonywać dziesiątki różnych misji, a jednocześnie na tej samej mapie może znaleźć się do trzydziestu osób grających na konsolach nowej generacji. W wersji na poprzednią generację limit graczy wynosił 16 osób.W GTA Online można ścigać się z innymi graczami i polować na siebie, ganiając się po olbrzymiej mapie. Możliwa jest też współpraca, np. podczas bardzo skomplikowanych i wymagających długiego planowania napadów na banki.

„GTA” nowej generacji

„GTA 5” na konsole PlayStation 4 i Xbox One ma znacznie lepszą oprawę graficzną niż gra wydana pierwotnie na konsole PlayStation 3 i Xbox 360. Największą zmianą jest to, że gra uruchamia się teraz w rozdzielczości 1080p, ale poprawione zostały też tekstury i efekty świetlne.Gracze korzystający z konsol nowej generacji mogą skorzystać z trybu pierwszoosbowego. W wersji „GTA 5” do PlayStation 4 gra dodatkowo wykorzystuje głośnik wbudowany w kontroler Dual Shock 4 podczas prowadzonych przez bohaterów rozmów telefonicznych, a panel świetlny w padzie miga na czerwono i niebiesko podczas pościgu policji.„Grand Theft Auto” to kultowa seria gier. Ma wielu wyznawców na całym świecie. Fani cyklu z pewnością nie zawiodą się nową odsłoną gry, a dla użytkowników Playstation 4 ta produkcja to naprawdę smakowity kąsek.

Źródło okładki: www.rockstargames.com
podziel się

Na czasie


Pokaż więcej
Ukryj