Graj w bilard we własnym domu – jak przystosować piwnicę?

Wielu z nas marzy o posiadaniu w domu miejsca, w którym można się zrelaksować lub dobrze bawić. Możemy wykorzystać istniejącą już przestrzeń i oryginalnie zaaranżować zagraconą, nieużywaną piwnicę tak, aby powstało w niej np. miejsce spotkań i gier, w którym będziemy się czuć jak w prawdziwym, klimatycznym pubie czy klubie bilardowym. Można wówczas rozegrać mecz, nie wychodząc z domu, albo z dala od innych pomieszczeń, w gronie przyjaciół, bez przeszkód głośno kibicować innym zawodnikom.

Marta Hanc Marta Hanc / 31-07-2015

Kupno stołu bilardowego

Stoły bilardowe są dostępne w różnych rozmiarach i cenach. Można kupić wersję obrotową, która posłuży również do innych gier, przy czym zmiana jednej na drugą trwa zaledwie chwilę, a znacznie zwiększa przyjemność gracza, a także atrakcyjność tego miejsca. Jest też model dwufunkcyjny, który może służyć jako zwykły stół jadalny. Przyda się, gdy przychodzą goście, a w piwnicy jest za mało miejsca na kolejny mebel. Nie każdemu potrzebny jest w domu ciężki, kamienny stół bilardowy, wystarczy lżejszy i tańszy, np. z płyty wiórowej. Trzeba jednak pamiętać, że taki stół może się wypaczać, bo jest za lekki. Jeśli chcemy zaoszczędzić, można odkupić od kogoś stary stół i odrestaurować go według własnego uznania, używając bejcy i lakieru, a potem położyć nowe sukno.

Stół bilardowy musi stać stabilnie na podłożu, więc należy go wypoziomować i przymocować do podłogi. Trudno swobodnie grać, gdy stół się chwieje bądź bile zsuwają się na jedną stronę, ponieważ stoi nierówno.

Remont piwnicy – modernizacja ścian i sufitu

Stół bilardowy to jedynie podstawa, gdyż należy przede wszystkim stworzyć w piwnicy specyficzny klimat, podobny do panującego w klubie bilardowym. Jeśli w pubie przeszkadza nam np. dym z papierosów, zapach alkoholu bądź hałas, możemy stworzyć miejsce bez tego typu niedogodności.

Pomieszczenie, które aranżujemy na pokój bilardowy, powinno być suche, o temperaturze 18–20°C. Może być konieczne pomalowanie ścian i sufitu, najlepiej na ciepłe kolory ziemi. Warto użyć farby zmywalnej, ponieważ czasem pozostają na nich ślady kredy.

Oświetlenie piwnicy

Ważne jest, by ciemną, zazwyczaj pozbawioną okien piwnicę doświetlić. Oświetlenie jednak nie powinno być agresywne, a raczej przytłumione. Dużelampy bilardowe umieszczone bezpośrednio nad stołem są znakiem charakterystycznym klubów bilardowych. Powinny wisieć w odległości 80–100 cm od blatu stołu.

Podłoga

Nowej aranżacji potrzebuje również podłoga. Piwniczna jest zazwyczaj surowa, betonowa, niczym nieprzykryta. Warto więc położyć na niej deski lub kafle, po których będzie można chodzić, zwłaszcza że goście będą w butach. Pod stołem bilardowym warto ułożyć wielki dywan (lub wykładzinę dywanową), żeby można było swobodnie się wokół niego przemieszczać. Dywan chroni także podłogę, gdy upadają na nią bile, które mogłyby zostawić ślady w postaci dziur.

Aranżacja przestrzeni

Aby swobodnie dostać się do stołu, powinno być wokół niego minimum 1,5 m wolnej przestrzeni. Jeśli piwnica jest duża i można sobie pozwolić na to, by ustawić stół bardziej na uboczu, pozostałą przestrzeń warto zagospodarować w równie interesujący sposób. Tym samym dużo więcej swobody mają gracze przy stole.

W pobliżu stołu należy przewidzieć miejsce na akcesoria bilardowe. Na ścianie możne zawisnąć tablica do zapisywania wyników poszczególnych partii.

Jeśli wystarczy miejsca, dobrze jest również wstawić w głębi sofy, fotele, na których będzie można usiąść, odpocząć między kolejnymi partiami gry czy porozmawiać.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro