Górskie wędrówki zimą – przydatne akcesoria

Co prawda, zima jeszcze się nie rozpoczęła, a górskie szlaki dopiero zaczynają się pokrywać białym puchem, to miłośnicy trekkingu już kompletują niezbędne akcesoria. Wędrowanie po górach w okresie zimowym wymaga nie tylko odpowiedniego przygotowania kondycyjnego oraz ciepłej odzieży wierzchniej. Na szlaku może spotkać nas wiele niespodzianek, na które musimy być odpowiednio przygotowani. W tym celu niezbędne okazać się mogą specjalne akcesoria górskie.

Przemek Harasimiuk Przemek Harasimiuk  / 01-12-2015

Wybór niezbędnego ekwipunku na górskie wędrówki zimą ma niebagatelne znaczenie. Zarówno odzież, jak i akcesoria powinny zapewnić nam ochronę przed wyziębieniem, ale także przed przegrzaniem organizmu. Równie istotna jest swoboda poruszania się. W trudnych warunkach sprzęt nie może nas ograniczać. Powinien być dobrze dopasowany oraz zapewniać łatwość utrzymania równowagi na zaśnieżonych, a nawet oblodzonych trasach. Planując każdą wędrówkę, musimy pamiętać o zapewnieniu pełnego bezpieczeństwa sobie oraz innym podróżnikom. Dlatego w naszym ekwipunku powinny się znaleźć rzeczy, które pozwolą nam przetrwać w najmniej spodziewanych warunkach. Oto przydatne akcesoria:

  1. Plecak

Pierwszym i najważniejszym atrybutem każdego trekkingowca jest plecak. Jego wybór zależy jest od długości wyprawy oraz tego, ile sprzętu i odzieży planujemy ze sobą zabrać. Na jednodniowe wycieczki wystarczyplecak o pojemności 30–40 litrów. Na dłuższe wędrówki będziemy potrzebowali plecaka z kominem, o pojemności 60–80 litrów, do którego zapakujemy wszystkie niezbędne rzeczy do trekkingu oraz noclegu. Wybierając plecak, sprawdźmy, czy ma on system nośny zapewniający komfort naszym plecom. Równie istotny jest materiał, z którego został wykonany. Bezapelacyjnie powinien być wytrzymały na przetarcia oraz odporny na wodę. W związku z dużą ilością sprzętu plecak turystycznykoniecznie powinien mieć kilka komór, dużo kieszeni, pętelek i zapięć.

  1. Kije trekkingowe

Kije trekkingowesą często mylone z kijami do nordic walkingu, ale są to dwa zupełnie różne rodzaje kijków, mające odmienną konstrukcję i służące do innych celów. Kijki trekkingowe pomagają przy wchodzeniu i schodzeniu z ośnieżonych szlaków, a ponadto odciążają kolana, pozwalając tym samym pokonywać dłuższe trasy. Przydatnymi elementami kijków, które ułatwią nam pokonywanie szlaków zimą, są okrągłe talerzyki oraz rękojeści anatomicznie dostosowane do budowy dłoni. Mogą być wykonane z korka lub mieszanki tworzyw sztucznych, które tłumią drgania i pochłaniają wilgoć. W wyższych partiach gór równie przydatne są czekany – głównie do wspinaczki, ale również jako podpora oraz asekuracja.

  1. Stuptuty

Nowoczesne buty trekkingowe mają specjalne systemy chroniące przed wodą, działaniem niskiej temperatury oraz odprowadzające wilgoć. Jednak nawet najlepsze obuwie nie uchroni nas przed górskimi strumieniami, błotem bądź śniegiem do kolan, które mogą się przedostać do wnętrza. W takich sytuacjach przydają się stuptuty – specjalne ochraniacze zakładane na nogi. Dzięki nim z pewnością nasze nogi pozostaną suche i nie zmarzną. Stuptuty są tanie, a jednocześnie bardzo przydatne i można ich używać przez cały rok.

  1. Rakiety śnieżne

Ci, którzy kiedykolwiek musieli przedostać się przez trasę pokrytą świeżym puchem, z pewnością docenią rakiety, bo się w nim nie zapadną. Utrzymywanie się na powierzchni śniegu pozwala zachować masę energii, którą stracilibyśmy na wykonywanie każdego kolejnego kroku. Rakiety śnieżne są wykonane z bardzo lekkich materiałów, co dodatkowo ułatwia korzystanie z nich. Każda para ma zapięcia, które przypominają nieco zapięcia do nart.

  1. Raki

Z raków w polskich górach korzysta się nieczęsto, ale ci, którzy wędrują po wyższych partiach gór, z pewnością nimi nie pogardzą. Wersje turystyczne mają charakterystyczną cechę – ich przednie zęby ułożone są płaską stroną do podłoża, a boczne pod kątem prostym. Aktualnie dużą popularnością cieszą się raki koszykowe, które przyczepia się bezpośrednio do obuwia górskiego.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro