Górskie wędrówki zimą – niezbędne minimum

Zimowe wędrówki po górach to nie jest spacerek po parku. Tego typu wyprawy wymagają odpowiedniego przygotowania, umiejętności, specjalnej odzieży oraz niezbędnych akcesoriów. Zima w górach może być zdradliwa, dlatego trekkingowiec powinien być przygotowany na każdą ewentualność. Odzież trekkingowa oraz sprzęt nie należą do najtańszych. Jednak nie musimy od razu zaopatrywać się w najlepszą odzież, GPS, raki czy inne akcesoria. Pewne minimum jest jednak konieczne. Co musimy obowiązkowo zabrać ze sobą w góry?

Przemek Harasimiuk Przemek Harasimiuk  / 01-12-2015

Aby wyłącznie mile wspominać podróżowanie po górach, należy być przygotowanym na każdą sytuację. Czy wiąże się to ze spakowaniem dziesiątków kilogramów odzieży oraz zbędnych gadżetów, pod których ciężarem będą nam się uginać nogi? Nie, wręcz przeciwnie. W góry powinniśmy zabrać ze sobą przede wszystkim to, co zapewni nam przynajmniej podstawy bezpieczeństwa oraz pozwoli podróżować w komfortowych warunkach i przetrwać trudne sytuacje. Co zaliczamy do zimowego niezbędnika?

Plecak

Przenoszenie ekwipunku po górskich szlakach może stanowić nie lada wyzwanie. Dlatego wybór porządnego plecaka to jeden z najważniejszych zakupów. Plecaki turystyczne możemy podzielić ze względu na długość wyprawy. Na jednodniowe wycieczki w zupełności wystarczy plecak o pojemności 20–40 litrów. Dłuższe wyprawy będą wymagały użycia plecaka o pojemności 60–80 litrów. Jednak w obu wypadkach powinniśmy zwrócić uwagę na kilka aspektów. Materiał zewnętrzy koniecznie musi być odporny na przemakanie oraz uszkodzenia mechaniczne. Bardzo istotny, szczególnie w dużych plecakach, jest rodzaj stelaża. Sztywne stelaże zewnętrzne to przeszłość i należy ich unikać. Plecak powinien mieć wewnętrzy system zapewniający maksymalną stabilność oraz system nośny, który dostosowuje się do sylwetki użytkownika i zapewnia odpowiednią wentylację.

Buty

Obuwie do chodzenia po górach narażone jest na działanie wielu czynników zewnętrznych. W związku z tym powinno być solidne, wykonane z mocnych materiałów, które zapewnią ochronę przed wodą oraz zimnem. Wybierając buty, zwróćmy uwagę na to, czy sięgają za kostkę. Buty trekkingowe niskieprzeznaczone są do wędrówek po niewielkich wzniesieniach. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będą buty trekkingowe wysokie, bo uchronią staw skokowy przed skręceniem. Bardzo istotnym elementem jest podeszwa. Ważne, aby była sztywna, gruba i nie ślizgała się na nierównościach. Dba o to technologia Vibram, której niestraszne są górskie strumienie, śnieg, błoto ani skały. Obuwie trekkingowe powinno mieć również wysoki poziom sznurowania. Im wyższe wiązanie, tym lepsze dopasowanie do stopy i większa stabilizacja. Producenci sprzętu turystycznego co chwilę zaskakują nas nowymi rozwiązaniami. Najpopularniejszymi systemami, które podnoszą jakość podróżowania, są wodoodporne mebrany, np. Gore-Tex. Buty są jednym z najważniejszych elementów ubioru, dlatego nie powinniśmy na nich oszczędzać. Solidna para posłuży nam przez wiele sezonów.

Kije trekkingowe

Kijki trekkingowe służą do pokonywania ośnieżonych szlaków. Dodatkowo odciążają kolana, dzięki czemu możemy pokonywać dłuższe i bardziej wymagające trasy. Modele trekkingowe mają okrągłe talerzyki, przypominające nieco kijki narciarskie. Dzięki nim wbity kijek nie zapada się w śniegu. Istotną częścią tego gadżetu jest uchwyt. Jego kształt powinien być dostosowany do kształtu dłoni. Dzięki temu ręce mniej się męczą. Uchwyty mogą być wykonane z tworzyw sztucznych lub korka. Dobrze, jeśli pochłaniają powstałą wilgoć oraz tłumią drgania pochodzące od podłoża. Zakup kijków nie wiąże się z ogromnym wydatkiem – solidny komplet kosztuje średnio 100–120 zł.

Uzupełnieniem podstawowego ekwipunku podróżnika powinny być dobrej jakości kurtka trekkingowa oraz spodnie, a konkretny model zależy od rodzaju wyprawy. Typowo turystyczne pokonywanie wzniesień nie wymaga używania profesjonalnej odzieży wysokogórskiej. Bardzo przydatne są natomiast okulary przeciwsłoneczne z dobrym filtrem UV. Połączenie śniegu z promieniami słonecznymi to niebezpieczny duet, który może poważnie zagrozić naszym oczom. Każdy z wymienionych elementów powinien stanowić dla nas niezbędne minimum.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro