Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Jeżeli nie zmienisz ustawień, będą one zapisywane w pamięci Twojego urządzenia.

Gołębie pocztowe – wszystko, co musisz wiedzieć o ich hodowli

Marzysz o hodowli gołębi? Chciałbyś kontynuować pasję, która zajmowała twojego dziadka lub ojca? A może jesteś pierwszą osobą w rodzinie, którą zainteresował ten temat? Zanim zakupisz pierwsze gołębie, sprawdź, co musisz o nich wiedzieć.

Joanna Weremijewicz Joanna Weremijewicz / 20-03-2017

Czy wiesz, że gołębie są jednymi z najstarszych towarzyszy człowieka? Oswojenie i udomowienie gołębi datuje się na koniec epoki kamienia łupanego w Fenicji. Tam niepozorny ptak stał się symbolem bogini miłości, płodności i wojny – Astarte. Na Cyprze budowano specjalne gołębniki dla świętych gołębi, a w Egipcie obrazy z ich wizerunkiem umieszczano w grobowcach faraonów.

Historia gołębi i ich związków z człowiekiem jest więc bardzo bogata i dobrze udokumentowana. Hodowcy tych ptaków nie będą mieć najmniejszego problemu ze znalezieniem książek na ich temat. A jakie rodzaje się dziś hoduje? Oczywiście pocztowe, ale również mięsne i ozdobne. To jednak gołębie pocztowe budzą największą fascynację – wykorzystywane dawniej do przekazywania informacji są szybkie, wytrwałe i bardzo inteligentne. Jeśli marzysz o zostaniu gołębiarzem, zobacz, czego potrzebujesz.

Dom dla gołębi

Jako hodowca musisz zapewnić swoim gołębiom odpowiednie schronienie, czyli gołębnik. Możesz zbudować typ: pawilonowy, ogrodowy, strychowy lub słupowy. Jeśli masz duży ogród lub po prostu nieco wolnego miejsca na podwórku, wybuduj pawilon dla ptaków. Budynek powinien mieć duże okna, żeby zapewnić zwierzętom wentylację i dostęp do światła słonecznego. Obok gołębnika warto postawić wolierę, czyli dużą klatkę z siatki lub szkła, w której ptaki mogą swobodnie latać.

Sam gołębnik (czy to pawilonowy, czy strychowy) należy czyścić codziennie z kurzu, kału i piór. Dzięki temu twoje gołębie będą zdrowe i zadbane. Zimą trzeba podzielić zwierzęta na samce i samice oraz umieścić je w oddzielnych pomieszczeniach. W pary dobiera się je około marca, umieszczając dwa ptaki w przedziale kojarzeniowym. Na początku może dochodzić do bójek pomiędzy gołębiami, dlatego każda sztuka powinna otrzymać własną celę. Kiedy zwierzęta się zapoznają i dojdzie do kopulacji, samica złoży jaja w tym samym miejscu i będzie wysiadywać je wspólnie z partnerem.

Pokarm i higiena

Czym żywią się gołębie? Wszelkiego rodzaju ziarnem, które dobierają dla nich hodowcy, m.in. słonecznikiem, rzepakiem, soczewicą, soją, fasolą, kukurydzą, pszenicą, żytem i owsem. Pamiętaj jednak o wzbogacaniu ich pożywienia w białko, tłuszcze, węglowodany, składniki mineralne i witaminy, np. marchewkę, szpinak czy drożdże. Musisz zapewnić im także świeżą i czystą wodę, którą najlepiej podawać w specjalnych poidłach. Zimą podgrzewaj ją do temperatury 20-25 stopni Celsjusza.

Twoje gołębie będą potrzebować także kąpieli, dlatego musisz wyznaczyć im kąpielisko, w którym ochłodzą się po męczącym locie.

Dowód osobisty?

Każdy gołąb powinien nosić obrączkę rodową z masy plastycznej lub aluminium. Taką obrączkę, która jest swego rodzaju dowodem osobistym gołębia, zakłada się młodym osobnikom w wieku 8-10 dni. Informacje, które umieszcza się na obrączce, to: kraj pochodzenia, oddział Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych, rok wyklucia i indywidualny numer ptaka.

Kiedy będziesz przewozić swoje gołębie na konkurs lub sprzedaż, umieść je w specjalnym koszu transportowym. Na miejscu możesz wyeksponować ich walory w klatce wystawowej.

Jak zostać hodowcą najlepszych i najszybszych gołębi pocztowych? Możesz spróbować takich trików jak specjalna dieta czy witaminy, ale nic nie zastąpi czasu, który poświęcisz na pielęgnację swoich ptaków.

podziel się