Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę

Gołębie pocztowe – wszystko, co musisz wiedzieć o ich hodowli

Marzysz o hodowli gołębi? Chciałbyś kontynuować pasję, która zajmowała twojego dziadka lub ojca? A może jesteś pierwszą osobą w rodzinie, którą zainteresował ten temat? Zanim zakupisz pierwsze gołębie, sprawdź, co musisz o nich wiedzieć.

Gołębie pocztowe – wszystko, co musisz wiedzieć o ich hodowli

Czy wiesz, że gołębie są jednymi z najstarszych towarzyszy człowieka? Oswojenie i udomowienie gołębi datuje się na koniec epoki kamienia łupanego w Fenicji. Tam niepozorny ptak stał się symbolem bogini miłości, płodności i wojny – Astarte. Na Cyprze budowano specjalne gołębniki dla świętych gołębi, a w Egipcie obrazy z ich wizerunkiem umieszczano w grobowcach faraonów.

Historia gołębi i ich związków z człowiekiem jest więc bardzo bogata i dobrze udokumentowana. Hodowcy tych ptaków nie będą mieć najmniejszego problemu ze znalezieniem książek na ich temat. A jakie rodzaje się dziś hoduje? Oczywiście pocztowe, ale również mięsne i ozdobne. To jednak gołębie pocztowe budzą największą fascynację – wykorzystywane dawniej do przekazywania informacji są szybkie, wytrwałe i bardzo inteligentne. Jeśli marzysz o zostaniu gołębiarzem, zobacz, czego potrzebujesz.

Dom dla gołębi

Jako hodowca musisz zapewnić swoim gołębiom odpowiednie schronienie, czyli gołębnik. Możesz zbudować typ: pawilonowy, ogrodowy, strychowy lub słupowy. Jeśli masz duży ogród lub po prostu nieco wolnego miejsca na podwórku, wybuduj pawilon dla ptaków. Budynek powinien mieć duże okna, żeby zapewnić zwierzętom wentylację i dostęp do światła słonecznego. Obok gołębnika warto postawić wolierę, czyli dużą klatkę z siatki lub szkła, w której ptaki mogą swobodnie latać.

Sam gołębnik (czy to pawilonowy, czy strychowy) należy czyścić codziennie z kurzu, kału i piór. Dzięki temu twoje gołębie będą zdrowe i zadbane. Zimą trzeba podzielić zwierzęta na samce i samice oraz umieścić je w oddzielnych pomieszczeniach. W pary dobiera się je około marca, umieszczając dwa ptaki w przedziale kojarzeniowym. Na początku może dochodzić do bójek pomiędzy gołębiami, dlatego każda sztuka powinna otrzymać własną celę. Kiedy zwierzęta się zapoznają i dojdzie do kopulacji, samica złoży jaja w tym samym miejscu i będzie wysiadywać je wspólnie z partnerem.

Pokarm i higiena

Czym żywią się gołębie? Wszelkiego rodzaju ziarnem, które dobierają dla nich hodowcy, m.in. słonecznikiem, rzepakiem, soczewicą, soją, fasolą, kukurydzą, pszenicą, żytem i owsem. Pamiętaj jednak o wzbogacaniu ich pożywienia w białko, tłuszcze, węglowodany, składniki mineralne i witaminy, np. marchewkę, szpinak czy drożdże. Musisz zapewnić im także świeżą i czystą wodę, którą najlepiej podawać w specjalnych poidłach. Zimą podgrzewaj ją do temperatury 20-25 stopni Celsjusza.

Twoje gołębie będą potrzebować także kąpieli, dlatego musisz wyznaczyć im kąpielisko, w którym ochłodzą się po męczącym locie.

Dowód osobisty?

Każdy gołąb powinien nosić obrączkę rodową z masy plastycznej lub aluminium. Taką obrączkę, która jest swego rodzaju dowodem osobistym gołębia, zakłada się młodym osobnikom w wieku 8-10 dni. Informacje, które umieszcza się na obrączce, to: kraj pochodzenia, oddział Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych, rok wyklucia i indywidualny numer ptaka.

Kiedy będziesz przewozić swoje gołębie na konkurs lub sprzedaż, umieść je w specjalnym koszu transportowym. Na miejscu możesz wyeksponować ich walory w klatce wystawowej.

Jak zostać hodowcą najlepszych i najszybszych gołębi pocztowych? Możesz spróbować takich trików jak specjalna dieta czy witaminy, ale nic nie zastąpi czasu, który poświęcisz na pielęgnację swoich ptaków.

Czy ten artykuł był pomocny?
FacebookTwitter
FacebookTwitter

Zobacz, co inni regularnie kupują na Allegro


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro