Gołębie ozdobne – niezbędne akcesoria do hodowli

Hodowanie gołębi zyskuje coraz większą popularność. Miłośnicy ptactwa rozwijają swoje hobby poprzez własne hodowle, ale także dzięki wyjazdom na wystawy i pokazy. Co w hodowaniu ptactwa jest tak interesującego, że zyskuje coraz więcej zwolenników?

Karolina Marciniak Karolina Marciniak / 20-03-2017

Dla wielu osób hodowanie gołębi to zdecydowanie więcej niż hobby. Coraz częściej można spotkać się z profesjonalnymi, doświadczonymi hodowcami, którzy w swoim „portfolio” mogą poszczycić się prawdziwie mistrzowskimi okazami. Dla wielu z nich coś, co zaczęło się jako zainteresowanie i sposób na spędzanie wolnego czasu, przerodziło się w zawód i swego rodzaju sposób na życie.

Gołębie rasowe

Gołębie hodowlane to ptaki rasowe, które mogą pochwalić się szczegółowymi rodowodami. Bardzo często wystawiane są w rankingach, również o kategorii międzynarodowej, podczas których prezentują swoje umiejętności, zdobywają nagrody, jak również potencjalnych kupców, zainteresowanych potomstwem czempionów. Ich hodowanie dzieli się na dwie kategorie.

Gołębie pocztowe to typ bardziej sportowy, u których liczy się szybkość, dokładność i wytrzymałość. Drugą kategorią są gołębie ozdobne, czyli ptaki, które przykuwają wzrok interesującym i ozdobnym upierzeniem, a dokładnie niezwykłym jego kształtem i kolorami.

Jakich akcesoriów potrzebują ptaki ozdobne?

Opieka nad gołębiami nie jest szczególnie skomplikowana, ale na pewno wymaga odpowiedniej wiedzy i często sprzętu, który ułatwi życie nie tylko hodowcom, ale również ptakom.

Przede wszystkim niezbędne jest miejsce, w którym ptaki będą przebywać. Musi być na tyle przestronne, aby każdy z okazów miał wystarczająco dużo miejsca dla siebie, a także tak zabezpieczone, aby ptaki nie uciekły i nic, co mogłoby zagrażać ich życiu nie dostało się do środka. Dobry gołębnik jest podstawą każdej hodowli – w końcu to dom dla skrzydlatych podopiecznych.

Gołębniki dzielą się na strychowe, pawilonowe i ogrodowe – wtedy mają specjalne woliery. Każdy gołębnik należy oczywiście odpowiednio często czyścić. Do sprzątania kurzu, piór i odchodów przyda się szufelka i wiaderko, a także specjalne rękawiczki. Dobrym pomysłem jest również korzystanie z maseczki, która uchroni nas przed intensywnym zapachem gołębnika.

Warto również pamiętać o obrączkach – możemy wybierać spośród modeli ozdobnych lub czerwonych obrączek rodowych, które dodatkowo dodadzą ptakom elegancji.

Dobrze zainwestować również w specjalny automat do szczepień dla gołębi, dzięki któremu będziemy mieć pewność, że nasze ptaki są zdrowe i odpowiednio chronione przez chorobami.

Jak podawać pokarm?

Innymi akcesoriami, które są niezbędne przy hodowli są pojemniki na karmę i wodę. W przypadku gołębi hodowlanych to właśnie karma jest podstawą utrzymania hodowli w dobrej kondycji i zachwycającym stanie wizualnym. Odpowiedniej jakości pokarm dla gołębi powinien być odpowiednio dozowany, aby ptaki zawsze były najedzone, ale nie przejedzone. Karma dla gołębi zawiera dużo białka, węglowodanów, składników mineralnych, tłuszczy, a także witamin – dlatego warto zwrócić uwagę na pochodzenie karmy, aby mieć pewność, że dostarczamy ptakom to, co najlepsze.

Niezwykle ważna jest również woda – należy dbać o to, by zawsze była czysta i regularnie wymieniana. Najlepszym rozwiązaniem są odpowiednie poidła, ale warto zadbać o baseniki lub minikąpieliska.

Pamiętajmy, że hodowla gołębi jest nie tylko ciekawym, ale i dość wymagającym hobby. Opieka nad żywymi zwierzętami wymaga nie tylko czasu, ale również zaangażowania. Jeśli odpowiednio zadbamy o gołębie, będziemy mogli pochwalić się atrakcyjną hodowlą i wzbudzić zazdrość innych gołębiarzy.

podziel się

Na czasie