Golarka foliowa czy z głowicami? Charakterystyka obu rozwiązań

Golarka foliowa czy z głowicami? Charakterystyka obu rozwiązań

Wybierając golarkę męską, nie wystarczy określić maksymalny budżet, by kupić odpowiednie urządzenie. Chodzi nie tylko o firmę czy model, ale też technologię golenia, a tu do wyboru są dwa rozwiązania: golarka foliowa lub głowicowa. Czym się różnią i jakie są ich wady oraz zalety?

udostępnij

Kamil RogalaKamil Rogala / 11-09-2017

Dwa rozwiązania – dwie charakterystyki

Wśród ofert różnych producentów dostępne są golarki wykonane w dwóch różnych technologiach: foliowe oraz głowicowe. Na pierwszy rzut oka widać, że są to odmienne rozwiązania, które mają plusy i minusy. Z pewnością przypadną do gustu różnym użytkownikom, którzy oczywiście mają swoje indywidualne preferencje. Zarówno jedna, jak i druga grupa ma zwolenników i przeciwników, dlatego warto poznać te rozwiązania, aby wyrobić sobie własne zdanie i wybrać urządzenie, które sprawdzi się lepiej z konkretnym zarostem, typem skóry itp.

Golarka z folią tnącą

Określenie „folia tnąca” może być mylące. Tak naprawdę golarki tego typu wyposażone są w specjalną folię z otworami, do których dostają się włoski. Pod folią znajdują się ostrza, które ścinają zarost. W zależności od modelu golarki, jej ceny, zaawansowania itp., głowice foliowe mogą być rozmieszczone pod różnym kątem, mieć różne szerokości itd. Im wyższy model, tym bardziej dokładne, szybkie i delikatne golenie. Znajdziemy również urządzenia z ciekawymi rozwiązaniami, jak np. z folią umieszczoną na specjalnych prowadnicach, które dostosowują się do kształtu twarzy. W tym segmencie niewątpliwym liderem jest firma Braun, oferująca golarki niedrogie i z podstawowym wyposażeniem oraz topowe modele z praktyczną stacją czyszcząco-ładującą.

Największą zaletą tego typu sprzętu jest przede wszystkim naturalny sposób golenia – po linii prostej. Dzięki temu cały proces przebiega płynnie i generuje mniej podrażnień. Co więcej, modele ze średniej i wyższej półki cenowej z potrójnymi (i więcej) systemami golenia są bardzo efektywne i dokładne. Należy jednak pamiętać, że czas golenia może być dłuższy, zwłaszcza w przypadku podstawowych modeli.

Golarki z głowicami golącymi

Golarki tego typu wyposażone są w dwie lub trzy ruchome głowice golące, które dopasowują się do kształtu twarzy. Każda głowica ma okrągłe osłonki ze specjalnymi otworami, przez które przedostaje się zarost, pod nimi zaś znajdują się wirujące ostrza. W zależności od poziomu golarki liczba ostrzy może być mniejsza lub większa. Co więcej, głowice i cały układ golący mogą być ruchome, co ułatwia golenie.

W tym przypadku liderem na rynku jest Philips. Do największych zalet tego typu urządzeń należy dokładne i dość szybkie golenie, szczególnie jeśli chodzi o topowe golarki. Warto też wspomnieć o łatwiejszym czyszczeniu. Z drugiej strony golenie polega na wykonywaniu okrężnych ruchów, aby jak najwięcej włosków dostało się pod osłonki głowicy, a to może generować nieco większe podrażnienia.

Jaką golarkę wybrać?

Jeśli nie mamy na uwadze szybkości golenia, preferujemy naturalne ruchy i mamy wrażliwą skórę, lepiej zdecydować się na zakup golarki foliowej. Osoby, którym zależy na szybkim goleniu i nie przeszkadza im specyficzny styl golenia (okrężne ruchy) oraz ewentualne podrażnienia, z pewnością będą zadowolone z golarek głowicowych. Pamiętajmy tylko, że najtańsze modele w obu wersjach posiadają dość ograniczone możliwości, a to sprawia, że wady są bardziej odczuwalne.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro