Gęsia skórka – najstraaaszniejsze horrory i thrillery do czytania w długie zimowe wieczory

Niskie temperatury i mrozy nie sprzyjają spacerom. Długie wieczory w domu warto jednak spędzić w odpowiednim towarzystwie. Na przykład książki, która przyspieszy bicie waszego serca!

udostępnij

Igor NowińskiIgor Nowiński / 12-12-2016

Zimą wieczory są dłuższe, a mało zachęcające warunki na zewnątrz sprawiają, że więcej czasu spędzamy w domu. Warto poświęcić te chwile na dobrą lekturę, zwłaszcza taką, która porusza emocje i nie pozwala się oderwać. Jeśli w dodatku lubicie się trochę (albo bardzo) bać, to nasze propozycje z pewnością przypadną wam do gustu. Oto pełne grozy i niepokoju thrillery i horrory, które przyprawią was o gęsią skórkę!

„Istota zła” Luca D’Andrea

Światowy bestseller, który nie przestaje budzić wielkich emocji. Jeremiah Sallinger, autor filmowych dokumentów, przeprowadza się z rodziną do Południowego Tyrolu. Tam, przygotowując materiały do filmu o ratownikach górskich, bierze udział w jednej z akcji ratunkowych, która niestety kończy się tragicznie. Jeremiah, jedyny ocalały z katastrofy, nie radzi sobie z traumatycznymi wspomnieniami. Odrzuciwszy sugerowane mu przez lekarzy metody terapii, Sallinger postanawia wybrać się w samotną wyprawę do doliny Bletterbach, gdzie wydarzył się wypadek jego ekipy. Miejscowi ostrzegają go jednak, że to miejsce przeklęte, w którym przed laty wydarzyło się już coś strasznego.

Książka Luki D’Andrei to porywająca historia, od której nie da się oderwać. Budzi jednocześnie strach i ciekawość. Autor buduje wyraziste postaci, a umieszczenie akcji powieści w małym, niemal odciętym od świata miasteczku sprawia, że atmosfera „Istoty zła” z każdą chwilę gęstnieje, doprowadzając do szokującego finału.

Przeczytaj pełną recenzję książki Luki D’Andrei „Istota zła”.

„Tęsknię za Tobą” Harlan Coben

Coben to autor-fabryka, piszący książki niemalże taśmowo. W przypadku Amerykanina takie imponujące tempo pracy zupełnie nie wpływa jednak na jakość jego twórczości, czego przykładem może być „Tęsknię za Tobą”, jego najnowsza wydana u nas pozycja.

Czterdziestoletnia Kat Donovan, policjantka po przejściach, przypadkiem natrafia w internecie na profil swojego dawnego narzeczonego, mężczyzny, który złamał jej serce. Wiedziona nadzieją na odnowienie tej znajomości, Donovan próbuje jeszcze raz zainteresować sobą byłego partnera. Ten nie ma jednak ochoty na nawiązywanie kontaktu, a w dodatku okazuje się przestępcą. Jakby tego było mało, Kat już zajmuje się sprawą jego działalności! Dochodzenie sprawia, że policjantka zaczyna kwestionować nie tylko swoje uczucia wobec dawnego partnera, ale również innych bliskich: zmarłego tragicznie, w podejrzanych okolicznościach ojca oraz matki, z którą nigdy nie miała dobrego kontaktu.

„Tęsknię za Tobą” to misternie złożona powieść, która zaskakuje i trzyma w napięciu. Choć fabuła sama w sobie nie jest straszna, to Coben tworzy mroczną i gęstą atmosferę, która budzi grozę, a jednocześnie nie pozwala się oderwać od lektury.

Przeczytaj pełną recenzję książki Harlana Cobena „Tęsknię za Tobą”.

„Siostry” Claire Douglas

Pamiętacie film „Sublokatorka” z Bridget Fondą? Ten, w którym bohaterkę zaczyna prześladować z pozoru niewinna i zwyczajna lokatorka, której wynajęła pokój? „Siostry” Claire Douglas to współczesna – i chyba lepsza – wariacja na temat tego filmu. Trzyma w napięciu i każe zadawać sobie pytania.

Abi przed dwoma laty spowodowała wypadek, w którym zginęła jej ukochana siostra bliźniaczka, Lucy. Choć dziewczyna przeszła terapię i długie leczenie, to nadal nie pogodziła się ze śmiercią siostry i dręczącym ją poczuciem winy. Tym większym zbawieniem okazuje się poznana przypadkiem Bea, która do złudzenia przypomina Abi zmarłą Lucy. Dziewczyny w błyskawicznym tempie nawiązują przyjaźń, a Bea – która sama ma bliźniaka, Bena – proponuje nawet Abi, by ta wprowadziła się do domu, który dzieli z bratem.

Abi równie szybko łapie kontakt z Benem, z którym zaczyna łączyć ją płomienny romans. Jednocześnie dziewczyna zauważa, że w ich domu dzieją się niepokojące rzeczy. Ktoś wyraźnie myszkował w jej rzeczach, a z pokoju zginęły bliskie jej sercu pamiątki. W dodatku zaczyna dostawać listy z pogróżkami. Czy to nowa przyjaciółka miesza Abi w głowie? A może to ona sama, kreując się na ofiarę, chce zwrócić na siebie uwagę?

„Siostry” zaskakują zakończeniem, którego nie będziecie się spodziewać. A w dodatku całą historię pochłania się właściwie jednym kęsem, nie mogąc się od niej oderwać. Niektóre fragmenty wywołają na waszej skórze dreszcze!

„Obsesja” Erica Spindler

Nieco przewidywalną fabułę nowej książki Eriki Spindler ratuje niezwykła umiejętność autorki do budowania napięcia i budzącej grozę atmosfery.

Bohaterką „Obsesji” jest Skye, której największym marzeniem jest ucieczka od mrocznej przeszłości. Gdy już wydaje się, że kobiecie udało się zbudować swoje życie na nowo, dawne demony ją odnajdują. A właściwie to jeden demon, w dodatku w ludzkiej postaci. Ma na punkcie Skye obsesję i nie zawaha się przed niczym, aby uczynić ją swoją własnością.

Mroczna, trzymająca w napięciu powieść, którą czyta się jednym tchem. Nie jest to z pewnością najlepsze dzieło w imponującym dorobku amerykańskiej pisarki, ale przypadnie do gustu paniom, które lubią połączenie thrillera z wątkiem miłosnym.

Zobacz także inne książki Erici Spindler.

„Prawda o dziewczynie” T.R. Richmond

Punktem wyjścia do tej historii jest tajemnicza śmierć młodej kobiety, Alice, której ciało po jednej z wielu imprez wyłowiono z lokalnej rzeki. Choć z pozoru Alice zdawała się być zwyczajną dziewczyną, może jedynie nieco wycofaną, to okazuje się, że skrywała wiele oblicz i tajemnic odsłoniętych dopiero przez zbrodnię, której ofiarą padła. Jej śmierć poruszyła też profesora Cooka, ekscentrycznego antropologa, który za wszelką cenę chce zrozumieć, co się właściwie wydarzyło. Ze strzępków informacji Cook wraz z czytelnikiem muszą spróbować zbudować Alice, widzianą oczami przyjaciół, chłopaka, kochanka czy rodziców.

T.R. Richmond wykorzystał trend na książki z dreszczykiem, których głównymi bohaterkami są kobiety z problemami i mroczną przeszłością. Autor „Prawdy o dziewczynie” zaskakuje jednak formą, bo to współczesna powieść epistolarna. Na fabułę o Alice i śledztwie dotyczącym jej śmierci składają się bowiem listy, wpisy z mediów społecznościowych i pamiętniki, wzajemnie przeplatają się ze sobą, tak, by jak najbardziej namieszać nam w głowach. Pisarz nie uniknął wprawdzie pewnych klisz, ale i tak udało mu się stworzyć trzymającą w napięciu powieść, której zakończenie bardzo zaskakuje.

Przeczytaj pełną recenzję książki T.R. Richmonda „Prawda o dziewczynie”.

„Lampiony” Katarzyna Bonda

Bondę tytułuje się w Polsce „królową polskiego kryminału”. Czy to sprawiedliwa ocena? Setki tysięcy sprzedanych egzemplarzy jej powieści i emocje, jakie towarzyszą premierze każdej z nich, chyba mówią same za siebie. Nic więc dziwnego, że w tym zestawieniu nie mogło zabraknąć jej najnowszej książki.

„Lampiony”to trzecia część, zaplanowanej na cztery tomy, serii o Saszy Załuskiej, policyjnej profilerce, czyli kryminolożce tworzącej portrety psychologiczne poszukiwanych przestępców. Tym razem Sasza, pracując nad kolejnym śledztwem, odkrywa mroczne tajemnice z własnej przeszłości. Nic więcej nie zdradzimy, aby nie popsuć wam przyjemności czytania Bondy mistrzowsko posługującej się piórem. Autorka świetnie dozuje napięcie, tworzy bardzo ludzkich (a zatem niepozbawionych wad) bohaterów. Dodajmy do tego pełną grozy, jakby spowitą gęstą mgłą atmosferę Łodzi, w której toczy się akcja, a nie będziecie mogli się oderwać od lektury.

Przeczytaj pełną recenzję książki Katarzyny Bondy „Lampiony”.

„Infekcja: Genesis” Andrzej Wardziak

Zombie-mania dotarła do Polski – oficjalnie. Jeśli lubicie takie klimaty, to „Infekcja: Genesis” Andrzeja Wardziaka pochłonie was bez reszty.

Warszawę opanowuje tajemniczy wirus, który atakuje każdego jej mieszkańca, zamieniając ich w żądnych krwi zombie. Kilkoro bohaterów – bardzo barwnych postaci – którym udało się zachować zdrowie, zrobi wszystko, żeby nie paść ofiarą żywych trupów.

Akcja powieści Wardziaka toczy się bardzo szybko, ale podczas lektury cały czas towarzyszy nam napięcie. Nie brakuje zaskakujących zwrotów akcji i budzących grozę wątków. Brrr!

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro