Geometria samochodu – kiedy należy ją ustawić

Geometria samochodu – kiedy należy ją ustawić

Geometria samochodu to nic innego jak właściwe ustawienie kół. Od poprawnego wykonania tej czynności zależy, w jaki sposób auto się prowadzi i w jakim stopniu trzyma się drogi. Dlaczego jest tak bardzo istotna i kiedy ją należy ustawić? Sprawdź!

udostępnij

Łukasz ŻyłaŁukasz Żyła / 20-12-2017

Czym właściwie jest geometria?

Każdy kierowca powinien wiedzieć, że geometria kół to ich ustawienie, na które składa się kilka kluczowych parametrów. Są to:

  • zbieżność kół, kąt ich pochylenia,
  • kąt pochylenia osi sworznia zwrotnicy,
  • kąt wyprzedzenia osi sworznia zwrotnicy.

Brzmi dosyć obco i mało zrozumiale. Nic się nie martw. Nie taki diabeł straszny, jak go malują. Najważniejszym spośród wymienionych parametrów jest zbieżność, czyli wzajemne ustawienie przednich i tylnych kół. Celem geometrii jest to, aby w czasie jazdy po linii prostej koła były ustawione równolegle do osi pojazdu i zapewniały mu stabilność. Sprawa ma się nieco inaczej, gdy auto jedzie po łuku. Wówczas każde z kół pokonuje inną drogą. Ważną kwestią jest, aby każde koło niezależnie od promienia łuku, jaki pokonuje, przylegało do drogi jak największą powierzchnią. Niby wydaje się to oczywiste, ale w rzeczywistości wielu kierowców kompletnie zapomina o regularnym sprawdzaniu geometrii. Może to być bardzo niebezpieczne w skutkach.

Kiedy należy ją ustawić?

  • Wielu ekspertów radzi, aby geometrię samochodu przeprowadzać regularnie raz do roku. Bardzo dobrym pomysłem jest połączeniem tej czynności z wymianą opon. Należy ją również przeprowadzić w momencie, gdy widzimy, że z pojazdem dzieje się coś niepokojącego.

  • Najczęstszym objawem jest ściąganie auta podczas jazdy po linii prostej. Bardzo łatwo jest wykonać krótki test, polegający na puszczeniu kierownicy w trakcie jazdy po prostej drodze. Jeżeli auto będzie zjeżdżać na prawą lub lewą stronę, to możemy być niemal pewni, że kąt pochylenia kół jest błędnie ustawiony.

  • Można też sprawdzić, w jakim stanie są opony. Jeżeli ich zużycie jest wyraźnie nierównomierne, to winą można obarczyć niewłaściwą zbieżność. Może to być bardzo niebezpieczne i prowadzić do pęknięcia opony w trakcie jazdy.

  • Równie częstym objawem źle wyważonych kół może być spóźniona reakcja auta na ruchy kierownicą bądź piski opon w trakcie wchodzenia w zakręt.

  • Objawem wskazującym na konieczność sprawdzenia geometrii jest także niewłaściwy kierunek kierownicy w trakcie jazdy na wprost.

  • Ważne jest również, aby geometrię samochodu wykonać po każdej wizycie w warsztacie, gdy ingerowano w okolice kół, np. po wymianie końcówki drążka kierowniczego.

Żadnych z wyżej wymienionych objawów nie należy bagatelizować. Od właściwie ustawionej geometrii samochodu zależy bowiem bezpieczeństwo nasze i pozostałych uczestników ruchu drogowego.

Prawidłowe sprawdzenie geometrii kół

Zanim mechanik przystąpi do kontrolowania geometrii kół, powinien poddać badaniu trzy bardzo ważne elementy. W pierwszej kolejności należy zajrzeć do silentbloków wahacza. Łączą one wahacz z nadwoziem. Są to elementy bardzo podatne na zużycie, a ma na to wpływ zły stan dróg. Koszt wymiany tych części to około 200 zł. Kolejnymi elementami, które koniecznie trzeba obejrzeć, są sworznie wahaczy. Te z kolei łączą wahacze ze zwrotnicami. Jeżeli są zużyte, to w trakcie jazdy po nierównościach z zawieszenia dochodzą stuki. Wymiana jednego z tych elementów wiąże się z wydaniem około 70 zł. Kolejną częścią, która powinna zostać sprawdzona, jest drążek kierowniczy wraz z jego końcówką. Koszt jego wymiany może wynieść od 70 do 300 zł.

Pamiętaj, aby regularnie kontrolować zbieżność kół. W dzisiejszych czasach, przy tak dużym zaawansowaniu sprzętu diagnostycznego, mechanik wykona tę usługę w kilka chwil. Nie uderzy cię to zbytnio po kieszeni (koszt od kilkudziesięciu do około 200 zł, w zależności od konstrukcji) ani nie pozbawi samochodu na kilka dni, a ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo na drodze. Ważne jest również, aby nie bagatelizować objawów wskazujących na złą geometrię kół samochodu.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?
podziel się

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro