Genialne, niespokojne dusze – 5 życiorysów artystów, którzy popełnili samobójstwo

Genialne, niespokojne dusze – 5 życiorysów artystów, którzy popełnili samobójstwo

Czytając biografie lub dzienniki wybitnych twórców, którzy popełnili samobójstwo, często doszukujemy się przyczyn takich decyzji. Być może poznanie życiorysów pozwoli nam lepiej zrozumieć twórczość nagle zmarłych pisarzy, muzyków i poetów.

udostępnij

Joanna Jędrzejczyk Joanna Jędrzejczyk  / 26-09-2017

Kurt Cobain, Sylvia Plath, Virginia Woolf oraz Ian Curtis to zaledwie początek długiej listy artystów, których życie zakończyło się gwałtownie i przedwcześnie. Książki o nich jedynie w niewielkim stopniu pozwalają zbliżyć się czytelnikowi do świata nadwrażliwych i przepełnionych pasją tworzenia jednostek.

Grunge i Nirvana

Kurt Cobain to lider zespołu Nirvana i jedna z najbardziej wpływowych postaci światowej muzyki. Wybitny artysta zastrzelił się w swoim domu w Seattle w 1994 roku. Nazywany grafomanem, uzależniony od narkotyków, niespokojny duch, przez całe swoje krótkie, bo zaledwie trwające 27 lat, życie pisał, nieustannie tworzył, rysował i nagrywał. Jego teksty przesycone są skrajnymi emocjami. „Kurt Cobain – Dzienniki” to pozycja w formie zeskanowanego notesu artysty. Znajdują się tam są m. in. jego przemyślenia o sławie i związanym z nią zgiełku, rysunki, plany na przyszłość i niezliczona liczba tekstów piosenek. „Proszę, przeczytaj mój pamiętnik, przejrzyj moje rzeczy i rozgryź mnie.”

Obsesja śmierci damy w lustrze

Virginia Woolf to angielska pisarka, eseistka i feministka znana ze swoich kontrowersyjnych poglądów, których nie wstydziła się manifestować nawet w towarzystwie ministrów. „Virginia - Woolf Chwile wolności. Dziennik 1915-1941” jest książką ukazującą intymny świat autorki. Dzienniki, które zaczęła pisać dopiero w wieku 33 lat, to obraz pełny wewnętrznych rozterek, zmagania z chorobą, rodzinnych tajemnic, społecznych konwenansów i historii z życia jej przyjaciół. „Zawsze chciałam pisać o śmierci, tylko życie mi ciągle przeszkadzało” – słowa te najdobitniej charakteryzują profil artystki. Doceniona za życia, swoją samobójczą śmiercią wzmocniła autentyczność emocjonalnej sfery swojej twórczości. Zmarła w 1941 roku w wieku 59 lat, wchodząc do rzeki Ouse z kieszeniami pełnymi kamieni.

Kobieta pod szklanym kloszem

Sylvia Plath to poetka, eseistka, pisarka, autorka powieści dla dorosłych oraz kilku książek dla dzieci. Zmagała się z chorobą afektywną dwubiegunową, stale oscylując miedzy stanami manii i depresji. Jej twórczość cechowała skłonność do osobistych wyznań, refleksji i autobiograficzna ekspresja. „Sylvia Plath - Dzienniki 1950-1962” to zbiór 23 dzienników artystki. Pamiętniki pisała nałogowo od 11. roku życia. Jednak w książce znalazł się jedynie dwunastoletni wycinek z jej życia. Plath zmarła w 1963 roku w Londynie w wieku 31 lat. Popełniła samobójstwo, odkręcając gaz w kuchence. W pokoju obok za uszczelnionymi drzwiami spało dwoje jej dzieci.

Poeta i drzwi

Jim Morisson to postać barwna, niespokojna i nieustannie poszukująca. Uwiódł tłumy mrocznymi tekstami wyśpiewywanymi z dekadencką nonszalancją. Pisał wiersze, prozę, scenariusze i reżyserował. „Nikt nie wyjdzie stąd żywy. Historia Jima Morrisona” Jerry'ego Hopkinsa to życiorys frontmana zespołu The Doors przedstawiony z perspektywy osób zafascynowanych jego twórczością. Książka wprowadza w duszną atmosferę życia kalifornijskiej bohemy lat siedemdziesiątych. Opisy są plastyczne, stwarzają wrażenie przyglądania się biegowi tamtejszych wydarzeń z pozycji przypadkowego przechodnia. Jim Morrison zmarł w 1971 roku w Paryżu w wieku 27 lat. Do tej pory nie zostały ostatecznie wyjaśnione okoliczności jego śmierci. Wyznania Sama Bernetta zdają się potwierdzać przypuszczalnie najbardziej prawdopodobną wersję, że Mirrison zmarł w wyniku przedawkowania heroiny w toalecie paryskiego klubu Rock and Roll Circus, którego Bernnet był menadżerem.

Miłość rozerwie nas na strzępy

Ian Curtis to charyzmatyczny wokalista i autor tekstów angielskiego zespołu Joy Division, który elektryzował publiczność swoim tańcem. Zawsze pogrążony w myślach, walczący z głęboką depresją i onieśmielony atakami padaczki, które niejednokrotnie przerwały mu występ. Powiesił się na sznurze do suszenia prania w swoim domu w Macclesfield w 1980 roku. Miał zaledwie 24 lata. „Joy Division i Ian Curtis. Przejmujący z oddali” to książka autorstwa żony artysty, Deborah Curtis. Jest subiektywnym obrazem ukazującym dzieciństwo, pasję i ścieżkę kariery jednej z najbardziej tajemniczych postaci XX. wieku. Ponadto znajdują się w niej nigdzie wcześniej niepublikowane teksty piosenek.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro