Garnek rzymski – co w nim gotować?

Moda na zdrowe i beztłuszczowe jedzenie powraca i zdobywa coraz więcej zwolenników. Do lamusa odchodzi mit, że smaczne jest tylko to, co tłuste i smażone. Alternatywą dla śmieciowego jedzenia oraz dobrym pomysłem dla tych, którzy ze względu na dietę muszą się zdrowo odżywiać, może być garnek rzymski. Do czego służy i dlaczego warto go mieć?

Paulina Jóźwiak Paulina Jóźwiak / 10-02-2015

Z czym to się je?

187175334.jpg

Garnek rzymski powstaje z ceramiki nieszkliwionej i służy do pieczenia dań w atmosferze pary wodnej. Dzięki temu do przygotowania potraw nie potrzeba używać tłuszczu, a jedzenie jest zdrowsze, bardziej dietetyczne i lekkostrawne. W garnku rzymskim przygotujesz wiele potraw: od zapiekanek z ziemniaków czy makaronów przez duszone mięsa, risotto, faszerowane pomidory, papryki, cebule, zapiekane warzywa aż nawet po chleb.

Przed użyciem garnek rzymski do połowy jego wysokości namacza się przez 20-30 minut w wodzie. Dzięki temu pory garnka wypełniają się wodą, która w postaci pary wodnej uwalania się podczas pieczenia w piekarniku i cyrkuluje, sprawiając, że potrawy są soczyste i nie wysychają. Jeśli obawiasz się przypieczenia potrawy lub wykorzystujesz do „brudzące” produkty (np. buraki), dno garnka rzymskiego możesz zabezpieczyć warstwą papieru do pieczenia pokrytego warstwą silikonu. Jeśli chciałabyś w swojej kuchni wypróbować garnek rzymski, ale nie bardzo wiesz, co w nim gotować, już za dwadzieścia kilka złotych możesz nabyć książkę, w której znajdziesz 80 zdrowych i pysznych przepisów na dania z garnka rzymskiego.

Garnek rzymski – dlaczego warto go mieć?

179253967.jpg

Garnek rzymski może być użytkowany w piekarnikach elektrycznych, gazowych lub w kuchence mikrofalowej. Nie należy stawiać go bezpośrednio na płycie grzewczej ani na gazie. Dzięki pieczeniu w niezbyt wysokiej temperaturze, dania przygotowane w garnku rzymskim zachowują swoje wartości odżywcze oraz cenne dla zdrowia mikroelementy. Dodatkowym atutem garnka rzymskiego jest to, że jest on banalnie prosty w użytkowaniu. Kilkanaście minut namaczania, umieszczenie w nim przygotowywanej potrawy i zamknięcie w piekarniku – tyle potrzeba, by cieszyć się smacznymi i zdrowymi potrawami bez dodatku tłuszczu lub domowym, naturalnym chlebem bez konserwantów i sztucznych dodatków. Wadą garnka rzymskiego jest to, że niestety przechodzi intensywnymi zapachami. I choć do dań jednogarnkowych sprawdzi się znakomicie, do pieczenia chleba, duszenia mięsa i ryb,warto mieć osobne garnki, by kolejne dania nie przechodziły aromatami poprzednich. No chyba, że masz ochotę na chleb o zapachu ryby…

Zasady użytkowania garnka rzymskiego:

garnek_rzymski.jpg

  • Przed pierwszym użyciem garnka rzymskiego należy wymoczyć go w wodzie i umyć ciepłą wodą bez dodatku detergentów, które mogą wsiąkać w pory naczynia, a tym samym uwalniać się do potrawy podczas pieczenia.
  • Przed każdym użyciem garnek oraz pokrywkę należy po połowy wypełnić zimną wodą i pozostawić na 20-30 minut do namoczenia. Woda, wsiąkając w pory naczynia, uwolni się w postaci pary wodnej podczas pieczenia i sprawi, że potrawa będzie aromatyczna, a mięso miękkie i soczyste. Po użyciu garnek należy umyć pod bieżącą, ciepłą wodą, nie używając detergentów, a jedynie szorstkiej gąbeczki lub szczoteczki do mycia naczyń.
  • Ze względu na delikatną strukturę garnka rzymskiego, naczynie zawsze wkłada się do zimnego piekarnika, by nie narażać go na gwałtowną zmianę temperatur, a tym samym na pęknięcia. Po włożeniu garnka do piekarnika stopniowo zwiększa się temperaturę pieczenia (w piekarniku elektrycznym z termoobiegiem – do około 180°C; ustawiając grzanie góra-dół – 220°C; w piekarniku gazowym – lekko go nagrzewamy, stopniowo zwiększając temperaturę do pożądanej).
  • Po upieczeniu dania garnek rzymski należy stawiać na drewnianej desce lub ściereczce, by nie narażać go na bezpośredni kontakt z zimnym podłożem.
  • Po około 100 użyciach warto garnek rzymski „wygrzać” w piekarniku. W związku z tym należy wypełnić go wodą, wstawić do chłodnego piekarnika i stopniowo podgrzewać, aż do zawrzenia wody. Możesz także wygotować go, używając wody z octem.
  • Do zimnego garnka nie należy wlewać gorących płynów, gdyż gwałtowna zmiana temperatur może doprowadzić do jego uszkodzenia.
  • Jeśli pieczesz mięso, np. w całości, i chcesz, by miało chrupiącą skórkę, około 10 minut przed końcem pieczenia zdejmij pokrywkę garnka rzymskiego, by mięso delikatnie się zarumieniło.
  • Po użyciu garnek przechowuje się w suchym i przewiewnym miejscu, odwracając pokrywkę i umieszczając ją wewnątrz garnka tak, by naczynie mogło swobodnie wyschnąć.

Garnek rzymski – idealny do pieczenia chleba

468919167.jpg

Oprócz aromatycznych zapiekanek, soczystych mięs i zdrowych warzyw, garnek rzymski możesz wykorzystać także do pieczenia domowego chleba. W zależności od rodzaju mąki i piekarnika, średnio po półtorej godziny pieczenia można cieszyć się świeżym, zdrowym pieczywem z chrupiącą skórką. Dzięki garnkowi wykonanemu z gliny, która dobrze absorbuje wilgoć i oddaje parę wodną, pieczenie chleba staje się wyjątkowo łatwe i przyjemne. Masę chlebową wystarczy umieścić w namoczonym, natłuszczonym i wysypanym otrębami garnku (by po upieczeniu chleb można było łatwo wyjąć), przykryć pokrywką i piec w temperaturze zalecanej w przepisie. Dodatkowo garnek rzymski może służyć także jako koszyk do wyrastania ciasta przed pieczeniem. W garnku rzymskim przygotujesz wszelakie rodzaje chleba. Przed pieczeniem warto natłuścić także pokrywkę – w razie gdyby chleb bardzo wyrósł, nie przywrze on do pokrywy.

177379566.jpg

Garnki rzymskie, w różnych rozmiarach i kształtach – w zależności od potrzeb – znajdziesz w ofercie marek: Biowin, Vitos Keramia, Mason Cash (tu dodatkowo w różnych kształtach – w formie serca, kwiatka, keksówki), Dafi (Formaster), Romertopf.

Do dań dla jednej – dwóch osób wystarczy niewielki, dwulitrowy garnek, w którym przygotujesz większość potraw. Jeśli chcesz piec w nim chleb, zaopatrz się w nieco większy, np. czterolitrowy, pamiętając o tym, że chleb podczas pieczenia urośnie. Do tego celu możesz wykorzystać także garnek rzymski w kształcie keksówki – przyda się ona także do zapiekania pasztetów. Pięciolitrowy powinien spokojnie pomieścić zapiekaną kaczkę oraz dania dla większej liczby osób. Zaletą garnków rzymskich jest również to, że mają różnorodne kształty, pokrywki, a często zdobione są pięknymi ornamentami. Posiadając kilka garnków rzymskich w różnych kształtach, łatwiej będziesz mogła odróżnić, który przeznaczony jest do chleba, mięs, a który do ryb.

Naczynia gliniane znane są od tysięcy lat. Z powodzeniem służyły nie tylko starożytnym Rzymianom. Glina stemplowana, bo tak nazywa się surowiec, którego wykonuje się garnki rzymskie, była podstawowym budulcem naczyń przeznaczonych do gotowania, a dzięki unikalnym stemplom można było zlokalizować region, z którego garnek pochodził. Wypalana w piecu, zyskiwała twardą strukturę, dzięki czemu nadawała się potem do przygotowywania potraw przeznaczonych do jedzenia. Garnek rzymski jest świetną alternatywą dla osób, które lubią szybkie dania jednogarnkowe oraz dla tych, którzy ze względów zdrowotnych muszą przestrzegać diety lekkostrawnej. Prostota użycia garnka rzymskiego oraz fakt, że potrawy w nim pieczone nie wymagają użycia tłuszczu czy wody sprawia, że warto taki garnek mieć w swojej kuchni, zapewniając najbliższym zdrowy i aromatyczny posiłek.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro