Gadżety, które umilą dziecku pierwszy dzień w szkole

„Już dzwoneczek się odezwał, biegniemy do szkółki...” – tak brzmiały słowa dawnej piosenki, której ponad 25 lat temu uczono w szkole. I dobrze byłoby, gdyby dzieci faktycznie z ochotą i radością witały szkołę. Jak je zachęcić? Jak uprzyjemnić im pierwsze dni?

Krzysztof Pilch Krzysztof Pilch / 21-07-2015

Przygotowania zacznij wcześniej

Przygotowanie najlepiej zacząć wcześniej niż 1 września. Wakacje są dobrym czasem, kiedy możemy pobawić się z naszą pociechą w szkołę. Na zmianę przyjmujmy rolę ucznia i nauczyciela, zaangażujmy misie i lalki jako uczniów. Można ustawić w kąciku pokoju tablicę szkolną z kredą. Warto zakupić też dziennik lekcyjny, by nasza pociecha mogła sprawdzać listę obecności, oswajać się z ocenami. Do zabawy można wykorzystać książeczki i liczmany. W zabawie należy nie tylko prowadzić lekcje, ale uwzględnić szkolny plan dnia, czyli również przerwy, obiad czy ewentualnie pobyt w świetlicy. Wszystko to pomoże oswoić lęki, a szkoła stanie się miejscem znanym, bliższym, nie tak tajemniczym.

Nie tylko zabawa – wspólne wybieranie akcesoriów

Poza zabawą ważne jest zadbanie o rzeczywistość. Na kilka tygodni przed rozpoczęciem szkoły udajcie się na zakupy. Ważne, by nie robić tego na ostatnią chwilę, w pośpiechu, ale w spokoju. Niech dziecko samo wybierze plecak, worek, strój gimnastyczny. Niech dobierze zeszyty z bohaterami ulubionych kreskówek. To samo dotyczy kredek, ołówków, itp. Wybrane samodzielnie przez malucha przybory pozwolą mu poczuć się starszym, ważnym, prawie dorosłym, a to wzmocni wiarę w siebie u naszego dziecka. Poza tym będzie to dla niego bliskie, będzie go cieszyć, przez co dni w szkole staną się przyjemniejsze.

Dla innych owe gadżety będą wizytówką, dzięki której poznają nasze dziecko i jego zainteresowania. Być może dzięki temu łatwiej zdobędzie ono kolegów i koleżanki, którzy też będą fanami danej kreskówki, a wspólne zainteresowania łączą.

Na pierwsze dni, ale i na kolejne, warto włożyć dziecku do piórnika jakiś miły gadżet, na który będzie mogło spojrzeć, by poczuło się lepiej, bezpieczniej, by pamiętało, że o nim myślimy. Może to być wisiorek z naszym wspólnym portretowym zdjęciem czy fotografia z ważnej dla nas chwili. Ponadto dobrze sprawdza się mały plan lekcji – dziecko na bieżąco będzie mogło kontrolować, ile czasu minęło, ile zostało.

Szkolny kącik dla dziecka

Ubranie to również ważna część życia szkolnego. Niech nasza pociecha założy coś, co sama chce, w czym czuje się dobrze i bezpiecznie. Oczywiście, w granicach rozsądku i tak, by strój był dostosowany do sytuacji.

Niezwykle ważną rzeczą są książki. W wyprawce nie może ich zabraknąć. Wybierzmy się po ich zakup z pociechą, a potem w domu wspólnie je pooglądajmy. Pozwólmy również maluchowi oglądać je do woli – niech się z nimi oswoi, poczuje ten niezwykły zapach nowych książek szkolnych. Wspólnie wybierzcie okładki i obłóżcie książki. Przygotujcie na wszystkie przybory odpowiednie miejsce, czyli zadbajcie o biurko, krzesło i szafkę. Niech ten kącik będzie dla dziecka przyjemny, jego własny. Może nie spełniać wymogów z katalogów, ale niech dziecko czuje się w nim dobrze.

I na koniec, kiedy już pierwsze dni miną, nie zalewajmy dziecka potokiem pytań, pozwólmy mu opowiadać, kiedy samo zechce. Dajmy mu czas, chociaż ciekawość nie daje nam spokoju. Warto wtedy wybrać się na długi, relaksujący spacer z naszą pociechą, podczas którego dziecko będzie mogło odpocząć, wybiegać się, a wtedy być może zechce porozmawiać. A może na ten spacer zaprosimy koleżankę dziecka z ławki i w ten sposób pomożemy nawiązać przyjaźń?

Warto zaopatrzyć się w album, w którym zapiszemy coś miłego z danego dnia szkolnego, wkleimy pamiątkę. Dla dziecka będzie to miłe wydarzenie na koniec dnia, a po latach – miła pamiątka.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

 

Allegro