Smartwatch vs smartband
Fani nowych technologii mogą wyposażyć się w tak zwaną elektronikę ubieraną. Mowa oczywiście o zegarkach, które oprócz informowania o aktualnej godzinie mogą także pokazywać powiadomienia ze smartfona czy…
Jak wskazuje nazwa urządzenia, frytki w nim przyrządzane są bez tłuszczu, czyli wysokokalorycznego i niezdrowego, podgrzewanego oleju. Dzieje się tak, ponieważ w procesie grzewczym wykorzystuje się jedynie gorące powietrze. Dzięki temu frytki są zdrowsze, bardzo chrupkie i smaczne. Warto wiedzieć, że frytkownica beztłuszczowa sprawdzi się do przyrządzania na przykład mięs czy opiekania pierogów. Jakie są jeszcze zalety frytkownicy beztłuszczowej? Sprawdźmy, jak wybrać odpowiedni model i na co zwracać uwagę podczas zakupu.
Klasyczna frytkownica to lubiane przez wiele osób urządzenie kuchenne, które do przyrządzenia posiłku wymaga, niestety, użycia sporych ilości oleju. To z kolei sprawia, że frytki stają się niezdrowe i wysokokaloryczne. Jest jednak sposób, aby to zmienić. Świetną alternatywą okazuje się frytkownica beztłuszczowa – dzięki niej nie rezygnujemy z chrupiących frytek, a przy okazji ograniczamy ilość tłuszczu w diecie. Działa ona podobnie jak piekarnik konwekcyjny. Do komory urządzenia wkładamy pokrojone ziemniaki (możemy je posypać przyprawami). Następnie zamykamy lub wsuwamy komorę, ustawiamy czas i temperaturę przyrządzania potrawy. Zamiast oleju we frytkownicy jest używane gorące powietrze, które równomiernie ogrzewa potrawę. Finalnie uzyskujemy chrupiące frytki bez smażenia ich w tłuszczu.
Na rynku znajdziemy wiele modeli tego typu urządzeń. Na co zatem zwracać uwagę przed zakupem? Na pewno jest to moc. Wpływa ona zarówno na szybkość nagrzewania się urządzenia, jak i czas przygotowania posiłku. Frytkownica beztłuszczowa powinna mieć moc wynoszącą co najmniej 1300 W. Poza tym ważna jest także pojemność urządzenia. Chodzi o pojemność misy, do której będziemy wkładać m.in. frytki. Na rynku znajdziemy frytkownice o pojemności od około 2,5 litra do nawet 8 litrów. Dla wielu osób ważne będą dostępne funkcje i programy.
Warto wiedzieć, że frytkownica beztłuszczowa nie służy jedynie do przygotowywania frytek. Wiele modeli oferuje takie funkcje, jak opiekanie oraz grillowanie. Mamy także specjalne programy, np. do przyrządzania ryb. Nowoczesne frytkownice powinny być wyposażone również w minutnik. Ustawiamy czas pracy urządzenia na określoną liczbę minut i nie musimy się martwić, że nasze danie się przypali. Poza specyfikacjami technicznymi dla wielu użytkowników ważny będzie też design – w końcu frytkownica może stać się stałym elementem wystroju kuchni. Wśród ofert najczęściej znajdziemy modele utrzymane w czarnej, srebrnej oraz białej kolorystyce.
Mimo nazwy frytkownica beztłuszczowa nie służy wyłącznie do przygotowania popularnych frytek z ziemniaków – mogą być one również z batatów, marchewek czy selera. Ponadto w misie urządzenia możemy także umieścić mięso – to dobry sposób na przyrządzenie skrzydełek z kurczaka czy nuggetsów. Frytkownica beztłuszczowa sprawdzi się również podczas procesu pieczenia ryb. Można ją też wykorzystać do opiekania pierogów czy kiełbasek. Skoro znamy już sposób działania i funkcjonalność tego urządzenia, to czas sprawdzić polecane modele.
Sprawdź raty Allegro w Allegro Pay
Wśród ofert są frytkownice beztłuszczowe od topowych producentów urządzeń do kuchni, takich jak Philips lub Tefal. Jest też wiele modeli od firmy Hoffen czy MPM. Dlatego w naszym zestawieniu znajdzie się miejsce dla frytkownicy Philips HD9260. Moc urządzenia wynosi 1900 W, a pojemność misy to 7 litrów. Za pomocą tego modelu możemy smażyć, piec, a nawet gotować – i to wszystko przy użyciu gorącego powietrza. Philips wyposażył powyższy model w system czujników, dzięki czemu czas i temperatura przyrządzania potraw są dostosowywane automatycznie. Obsługa frytkownicy jest bardzo intuicyjna – odbywa się za pośrednictwem dotykowego panelu. Koszt tego modelu to około 850 złotych.
Tańszą alternatywą będzie frytkownica beztłuszczowa Philips HD9220 – w tym przypadku czeka nas wydatek około 500 złotych. Moc urządzenia wynosi 1425 W. Pojemność misy to zaś 2,2 litra. Sterowanie temperaturą i minutnikiem odbywa się za pomocą pokręteł. Szukając frytkownicy beztłuszczowej, warto także zwrócić uwagę na model Tefal GH840B. Służy on do przyrządzenia frytek, ryb, mięs, a nawet warzyw i ryżu. Moc urządzenia wynosi 1400 W, a pojemność to 1,2 litra. Czas pracy frytkownicy ustawiamy za pomocą jednego przycisku – warto wiedzieć, że na obudowie mamy rozpiskę obejmującą wagę oraz długość przyrządzania różnych potraw. Koszt tego modelu to około 500 złotych.
Jeśli nasz budżet jest mniejszy, to możemy sięgnąć po frytkownicę beztłuszczową firmy Hoffen (konkretnie model AF-0036). W tym przypadku czeka nas wydatek około 180 złotych. Moc urządzenia wynosi 1200 W, a pojemność misy to 2,5 litra. Zaletą jest intuicyjna obsługa urządzenia. Do naszej dyspozycji jest dotykowy panel z wyświetlaczem. Temperaturę możemy regulować w zakresie od 80 do 200 stopni Celsjusza.
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu