„Frostpunk” – recenzja gry
Zdaniem eksperta

„Frostpunk” – recenzja gry

Najnowszy tytuł twórców „This War of Mine” trudno zaliczyć do konkretnego gatunku gier. Umiejętnie połączono w nim kilka elementów dających piorunująco dobry efekt. Przejmujące zimno, maszyny parowe i człowiek to świat gry „Frostpunk”.

udostępnij

Agnieszka GołąbAgnieszka Gołąb / 21-05-2018

Kiedy pierwszy raz podjęłam próbę zarządzania miastem, na stanowisku wytrwałam jedynie 10 dni, po czym mieszkańcy uznali, że nie nadaję się do tej funkcji i pozbyli się mnie. Ale dzięki temu mogłam dokładnie poznać surowe zasady tego świata.

2

Zasady gry

Frostpunk” to sprytne połączenie kilku gatunków gier. Budujemy miasto i zarządzamy nim, opiekujemy się społeczeństwem, dbając o jego potrzeby, i podtrzymujemy nadzieję na przetrwanie. Eksplorujemy też okolicę w poszukiwaniu surowców oraz innych ludzi. Mapa, na której możemy rozbudowywać miasto, jest ograniczona i już na pierwszy rzut oka widać, że nie znajdziemy na niej dużo surowców. To przyjemnie już na starcie podnosi poziom trudności i zmusza do aktywności, a przy tym do jak najoszczędniejszego korzystania z materiałów.

3

Najważniejszy jest węgiel?

Centralny punkt miasta to generator, który dostarcza energii i ogrzewa je, spalając węgiel. To najważniejszy z surowców, jaki musimy zdobyć. Gdy go zabraknie, ludzie zamarzną. Często musimy sprawdzać temperaturę na specjalnej mapie, a ponadto każdy z budynków w swoim oknie przedstawia informację, czy poziom temperatury jest odpowiedni do mieszkania i pracy. Gra przebiega w typowy sposób: wysyłamy ludzi po surowce oraz budujemy kolejne, coraz doskonalsze maszyny do produkcji i wydobycia. Ale to tylko część naszych obowiązków.

4

Czy ludzie?

Równie ważne jest dbanie o naszych ludzi, z których każdy ma imię, wiek i wskazane powiązania z innymi. Zarządzanie takim społeczeństwem w ekstremalnych warunkach wymaga odważnych decyzji. Trzeba podejmować je co chwila – czy będzie to obowiązek pracy, zmian w pracy trwających 24 godziny, czy wprowadzenie oddziałów milicji obywatelskiej do utrzymania porządku w mieście. Ze wszystkich tych decyzji zostaniemy rozliczeni. Świat jest okrutny i łatwiej przetrwać, podejmując decyzje na podstawie chłodnej kalkulacji niż własnego sumienia.

5

Scenariusz

Początkowo gra toczy się sennie, ale zazwyczaj w każdej grze polegającej na budowaniu i wydobyciu tak to wygląda. Zabawa rozkręca się mniej więcej w połowie scenariusza i utrzymuje dobre tempo do końca. „Frostpunk” jest grą strategiczną, ale sporą rolę odgrywa w niej również historia, dlatego do rozegrania mamy kilka scenariuszy. Na razie jest ich 3, a będzie więcej.

6

Grafika i dźwięk

Oprawa graficzna i dźwiękowa to majstersztyk – jest odpowiednio do sytuacji ponura, efekty trzaskającego mrozu i wszędobylskiego w interfejsie gry szronu są rewelacyjne. Codziennie rano do pracy wszystkich budzą syreny, ludzie zostawiają ślady na śniegu zasypywane przez nowe opady, słychać nawoływania i rozmowy. Te drobne elementy sprawiają, że wtapiacie się w atmosferę miasta i łatwo zarwać nockę, siedząc przy „Frostpunku”.

7

Co się podobało, a co nie?

Gra jest świetna, wielbiciele tego typu rozgrywki będą zachwyceni. Oczywiście nie wszystko jest idealne. W trakcie rozgrywki trudno znaleźć w gąszczu zabudowań odpowiedni budynek, a wywoływanie ich listy poprzez menu jest niewygodne. Opcje dotyczące eksploracji świata wokół nas są bardzo ważne (nie zaniedbujcie tego!), ale uproszczone. Ograniczają się do wskazywania odpowiednich punktów na mapie i podejmowania decyzji, co zrobić ze znalezionym „fantem”.

8

Podsumowanie

Polacy ponownie pokazali, że potrafią robić gry. Nieduże studio z Polski 11 bit ma na swoim koncie nietypowe i grywalne produkcje. Przypomnijmy ich serię „Anomaly” (gdzie odwrócono typową rozgrywkę typu tower defense) czy ich najbardziej uznane „This War of Mine”. „Frostpunk” też nie daje się zaszufladkować i jest wspaniale grywalne.

Gra „Frostpunk” jest dostępna w wersji dla Windows. Pierwsze pudełkowe wydanie, to tzw. „Edycja wiktoriańska”, która w eleganckim pudełku zawiera również album „New London – The Art of Frostpunk” z grafikami z gry.

Rekomendowane wymagania wydają się wygórowane, jako że grę udało się nam uruchomić na dużo gorszym sprzęcie. Chodziła płynnie na średniej klasy laptopie (Intel Core i5 w wersji niskonapięciowej, 8 GB RAM, karta graficzna GeForce GTX 950M).

Rekomendowane wymagania dla Windows:

  • procesor Intel Core i7
  • pamięć RAM 16 GB
  • karta grafiki 3 GB GeForce GTX 1060
  • 3 GB wolnego miejsca na dysku
  • system operacyjny Windows 7, 8 i 10 w wersji 64-bitowej
Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro